Miért nem tudjuk 100%-osan, hogy melyik a leghosszabb folyó?

Amazonas
Forrás: Priscila Zambotto / Getty Images

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

Az Amazonas forrásáról máig zajlanak a viták, és méréstechnikai problémák is adódnak. Úgyhogy újra nekifutnak, hogy megmérjék, tényleg rövidebb-e a Nílusnál.

A tudomány néha egészen egyszerűnek tűnő kérdésekre sem tud egyértelmű választ adni, például melyik a legmagasabb vízesés, vagy melyik a leghosszabb folyó. Ezekben az esetekben ugyanis sokszor méréstechnikai kérdéseken bukik el az egzakt válasz, például hogy honnantól és meddig mérjük, vagy éppen milyen vízállásnál.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

A melyik a világ leghosszabb folyója kérdésre például az Encyclopedia Britannica, a Guinness Rekordok könyve és a Wikipédia egyaránt azt a választ adja, hogy a Nílus az a maga 6650 kilométeres hosszával. Mármint ha a Kagera nevű mellékfolyójával együtt vesszük a hosszát. Ugyanígy a második helyezett Amazonas is úgy adja ki a 6400 kilométert, ha az Ucayali és Aqurímac is beleszámít. És az sem mindegy, hogyan mérik őket - jelenleg a sodorvonal hossza a mérvadó, de az sem mindig teljesen egyértelmű. Az Amazonas nagyjából olyan, mint egy fának az ága, több forrásból ered és rengeteg mellékfolyóból áll, így a hosszúságáról szóló vita alapja, hogy honnan ered. Hagyományosan az Aquirimac forrásától mérik, ami Peru déli részén található, de James Contos amerikai kutató azt állítja, hogy utazásai során, amikor vadvízi evezéshez keresett útvonalakat, talált egy távolabbi forrást, a Mantarót, mégpedig Peru északi részén. Ezt akkor térképekkel, műholdas felvételekkel és GPS mérésekkel igazolta, és 2014-ben publikálta is a kutatásának eredményét.

Amazonas
forrás: JarnoVerdonk / Getty Images

Éppen ezért indul egy expedíció, amely azt tűzte ki célnak, hogy lemérik az Amazonas pontos hosszát - az utat pedig tutajokon, lóháton és napelemes csónakokon teszik meg, hogy bizonyítsák a sejtésüket, miszerint az Amazonas hosszabb a Nílusnál.

"Nem fér kétség ahhoz, hogy az Amazonas a nagyobb folyó, hiszen négyszer annyi vizet szállít, mint bármi más. Azt, hogy a leghosszabb-e, majd meglátjuk" - mondta az expedíciót vezető, brazil Jurij Sanada.

Az expedíció öt hónapig fog tartani, aminek a során teljes hosszában bejárják a folyót, és modern, műholdas technológiával megmérik a pontos hosszát. Bármi is legyen az expedíció vége, a szervezők következő projektnek a Nílus hasonló, modern eszközökkel történő végigmérését tervezik.

Videók

Kép
Stílus

Stílusos keretekből 2025-ben sem lesz hiány: 5 napszemüvegtrend férfiaknak

Mutatjuk is, hogy idén milyen napszemüvegek érnek meg egy próbát!

Kép
Jármű

Alonso is aláírta ezt az őrületesen ritka Aston Martint

A DBR22-ből csupán néhány darab létezik világszerte, ez a példány viszont még ebben a mezőnyben is különlegesnek számít.

Kép
Szórakozás

Soha nem fizettek annyit Kobe-ereklyéért, mint ezért a mezért

Kobe Bryant újoncmeze szerénytelen összegért talált gazdára, de még így is elmaradt az előzetes becslésektől.

Kép
Életmód

Csendes kirúgás? Létezik, és talán téged is érint

Ha ezeket a jeleket tapasztalod, lehet, hogy már tőled is megválni készülnek a főnökeid.

Kép
Jármű

Ez a kicsi méregzsák lesz minden idők legdrágább Renault-ja

Megnyílt az előrendelés a Renault 5 Turbo 3E elektromos hot hatchre, az árából viszont egy Porsche 911 Carrerát is kaphatnánk.

Kép
Stílus

Az Adidas Samba már a múlt? Ez a cipő lehet az új sláger

Az egyszerű, minimalista cipő hatalmas siker, de most egy másik modell veheti át tőle a stafétát.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!