Promóció
Számítógépes vírusok, amelyek hatalmas kárt okoztak
Nagyon sok típusuk van ezeknek a kártevőknek, ráadásul folyamatosan fejlődnek is. De nem lehetetlen ellenük védekezni.
Talán elsőre meglepő, de gondolati szinten már a hatvanas években is foglalkoztak a szakemberek számítógépes vírusokkal. Nem sokkal később aztán valósággá is vált a dolog: 1971-ben kezdett terjedni az első ilyen kártevő: a Creeper. A BBN Technologiesnál dolgozó John Thomas írta, éppen azért, hogy tesztelje a korábbi teóriákat, és ez még az internet elődjének mondható ARPANET-en terjedt. Nem kellett sokat várni arra sem, hogy elinduljon a vírusok elleni küzdelem, hiszen 1972-ben Ray Tomlinson megalkotta a legelső vírusirtót, a Reapert.
Az évtizedek során aztán a folyamatos fejlődés következtében nagy verseny alakult ki, egyesek az egyre újabb és veszélyesebb vírusokra, mások pedig azok felkutatására és likvidálására koncentrálnak. Ez idő alatt rengeteg különböző kártevőtípus született meg, legyen szó a rendszerindításkor aktiválódó BOOT-vírusokról, a program- és alkalmazásvírusokról, a trójai falovakról, kémprogramokról, illetve az adathalászatot segítő kódokról, zsarolóvírusokról. Akadnak, amelyek fontos fájlokat törölnek a gépünkről, mások idegeneknek adnak hozzáférést.
Nem ritka, hogy a támadások komoly anyagi károkat okoznak, akár nemcsak az adott felhasználónak, hanem szélesebb rétegeknek, sőt a gazdaságnak. Összegyűjtöttünk öt igazán veszedelmes, komoly problémákat előidéző kártevőt.
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!Mydoom
A számos más néven is ismert vírus Windows rendszeren terjedt, méghozzá igen gyorsan, lényegében gyorsabban, mint minden addigi e-mailes kártevő. A fertőzött gépekről küldte el önmaga másolatait lényegében minden, a címlistában található e-mail-címre. Megalkotója máig ismeretlen, de a becslések szerint mintegy 38 milliárd dollárnyi kárt okozott.
Sobig
Több millió Windowst futtató, az internethez csatlakozó számítógépet fertőzött meg 2003-ban. Gyors egymásutánban több verziójával találkozhattak a felhasználók Európában, Amerikában és Ázsiában egyaránt. Szintén e-mailben küldte el magát a fertőzött gépeken megtalált címre, terjedésével rekordokat döntögetett, mígnem leállította önmagát. Készítőjét nem sikerült kétséget kizáróan azonosítani, 30 milliárd dollárnyi kárt okozott.
Klez
Mintegy hétmillió PC-t, az akkori számítások szerint a világ összes gépének 7,2 százalékát érte el ez a féreg. Kamu e-maileket küldött, meghamisította a feladókat, és más vírusokat is próbált inaktiválni, fájlokat is fertőzött. Elsősorban az Internet Explorerben, az Outlookban és az Outlook Expressben talált sebezhetőséget használta ki. 20 milliárd dollár az általa okozott kár becsült mértéke.
ILOVEYOU
2000-ben bukkant fel az úgynevezett szerelmes levél vírus, amely nagy cégek szervereit és hálózatait is megbénította. Néhány óra leforgása alatt több millió windowsos gépet támadott meg, a tárgyban és a csatolmányban található, szerelmes levél ígéretével csalogató, megtévesztő elnevezésekkel. Egy Fülöp-szigeteki egyetemi hallgató írta, hogy megszerezzen bizonyos jelszavakat, hogy általa vágyott fizetős szolgáltatásokhoz férjen hozzá ingyen. A becsült kár 15 milliárd dollár.
WannaCry
Toplistánk szereplői közül ez a legfiatalabb féreg, 2017-ben jelent meg. Ransomware, azaz zsarolóprogram, amely világszerte mintegy 230 ezer számítógépen vette át az irányítást, zárolta a hozzáférést egyes fájlokhoz, aztán pénzt követelt, hogy újra felszabadítsa azokat. Leginkább az elavult verziójú operációs rendszereknél tudott érvényesülni, de Magyarországi távközlési szolgáltatót is megtámadott. Összesen négymilliárd dolláros kárért volt felelős globálisan.
Ez a felsorolás persze közel sem teljes, nagyon sok hasonlóan kártékony, dollárban értve milliárdos vagy több száz milliós veszteséget okozó féreg született és pusztult el az évtizedek során.
Szerencsére számítógépünket számos módon védhetjük, mutatunk pár tippet:
Megvédenéd a gépedet? Akkor szuper hírünk van! A június 6. és 9. között megrendezésre kerülő JOY-napok során akár kedvezményesen is hozzájuthatsz ezekhez a szoftverekhez.
Tom Hardy: a kemény fiú megszelídült
A férfiasság megtestesült szimbóluma, aki a húzós átalakulásoktól sem riad vissza.
11 apró érdekesség a 30 éves Interjú a vámpírral kapcsán, amiről talán nem is hallottál
Brad Pitt és Tom Cruise például olyannyira nem jött ki egymással, hogy azóta sem dolgoztak együtt. De van itt még más is.
A kerekasztal lovagjai mutatják az időt ezen az órán
Artúr király legendája elevenedik meg a Roger Dubuis újdonságán, ráadásul már nem is először.
Tyson és Paul bunyózzon puszta kézzel – mondja a UFC-harcos
Az egykori MMA-versenyző ma már humoristaként is tevékenykedik, így nem világos, most melyik énje beszélt belőle.
Nolan filmjében láthatjuk újra együtt Zendayát és Tom Hollandet
Egyre több infó lát napvilágot az Oppenheimer rendezőjének új alkotásáról, de nagyon sok még a kérdőjel.
Felejtsd el az új Call of Dutyt: ez a shooterek igazi királya
A Call of Duty: Black Ops 6 ugyan nagy sikereket arat, de a lövöldözős játékok királya jelenleg egy másik játék.