Promóció
Hajlandóak vagyunk feláldozni egy országot a puha pulóverekért?

Olyan sok kecskét tartanak a kasmír miatt, hogy az már veszélyezteti Mongólia ökoszisztémáját.
Az első sorban puhaságáért keresett kasmír 40%-a Mongóliából származik, ez az ázsiai ország egyik fő exportcikke. A kasmírt nagy divatmárkák vásárolják fel, hogy aztán luxuspulóvereket, sálakat és takarókat készítsenek belőle. 2021-ben Mongólia 10 000 tonna kasmírt exportált, és várhatóan ez a szám évről évre nő.
Ezzel együtt a Mongóliában legelésző kecskék száma is nő, akiknek a szőréből a kasmír készül, jelenleg körülbelül 27 millió kecske él a mongol sztyeppéken - miheztartásként Mongólia lakossága körülbelül, 3,5 millió fő, vagyis körülbelül nyolc kecskére jut egy ember.

A szabadon tartott kecskék számának növekedése pedig az éghajlatváltozás által amúgy is sujtott sztyppék állapotát tovább rontja, ez pedig már középtávon is azzal fenyeget, hogy a kasmírtermelés tönkreteszi Mongólia ökoszisztémáját.
Bár vannak szervezetek, akik már évek óta foglalkoznak azzal, hogy a kasmír fenntartható forrásból származzon, ezek eddig csak kicsiben működnek. A fenntarthatóságot azzal igyekeznek elérni, hogy a kasmírgyártás minél több fázisát helyben végezzék, tehát ne a nyers gyapjút adják el, hanem a már feldolgozott szálakat, szöveteket, ezzel több profitot tartva az országban.
A másik, hogy helyettesítő termékeket keresnek, például a jak gyapját - ezt ugyanúgy a tavaszi vedlés során fésülik ki az állatból, mint a kasmírt, ugyanis ezek azok a szálak, amiket az állat télire növeszt, hogy megvédje magát a hidegtől. A jak mellett szól, hogy a legeltetési szokásai kedvezőbbek az ökoszisztémára, mert míg a kecske evés közben kitépi a növényt, a jak csak a leveleket érinti, így könnyebben regenerálódnak a legelők. Ezen felül a jak a magasabban fekvő területeken is megél.

Lágyságát tekintve a jakgyapjú (jakpehely) és a kasmír nagyon közel állnak egymáshoz, de a jak melegebb és jobban lélegzik, ugyanakkor sötétebb, így nehezebben festhető.
A ruhaiparban már számos példa született arra, hogy vannak működő megoldások a fenntarthatóságra, amelyek túlmutatnak a greenwashingon, ilyenek például a perui kormány intézkedései a vikunyák védelmében, melyeknek a gyapja még a kasmírnál is puhább, jobb műszaki tulajdonságokkal bír és sokkal drágább.
A Mikulás meghozta az új Suzuki Swiftet!
A magyar piac egyik kedvenc kisautója immár a hetedik generációval folytatja.
A legmegbízhatatlanabb autók toplistája
Az autó az ingatlan után sokaknak a második legnagyobb értéke, ezért is nagyon bosszantó, ha mindig baj van vele.
Erre a ralis filmre vágytunk, csak nem tudtunk róla
A Race for Glory: Audi vs. Lancia zseniálisnak ígérkezik, a legendás B csoport dicsőségét és megpróbáltatásait idézi fel.
150 év után először kelt ki vadon élő kivi Új-Zéland fővárosában
A behurcolt ragadozók miatt a vadon élő kiviket a kihalás fenyegeti.
Miért vadult meg a világ másodjára is egy műanyag tokos órától?
A Moonswatch sikerét ugyan nem sikerült megismételni, de a Swatch második, Blancpainnal közös kollaborációja is nagyot szólt.
A sztárok egyik klasszikus kedvencét most szuperkedvezményesen vásárolhatod meg
A vörös szőnyeges események egyik főszereplőjéből a te gardróbodban sem árthat egy darab.