Megkóstoltuk az új, limitált Monkey 47 gint
Kanadaiakkal szövetkezve, németek készítik a legjobb kézműves angol gint.
“I’m feeling supersonic, give me gin and tonic” - énekli Liam Gallagher az Oasis Supersonic című számában, ami 29 éve jelent meg a Definitely Maybe albumon. Sokak szerint ez a ‘90-es évek egyik legmeghatározóbb lemeze, hiszen utolsóként, még az internet robbanása előtt tudott világsikerre vinni egy zenekart. Bár az együttes 2009-ben feloszlott - főként az alapító testvérpár, Noel és Liam állandó viszálykodása miatt -, Liam jövőre csinál egy 12 koncertes különleges turnét jelenlegi zenekarával, ahol a legendás albumon megjelent daloké lesz a főszerep. Ez nekünk, Magyarországról nézve talán nem olyan nagy dolog, de a brit kultúrának a királyi család mellett olyan meghatározó tényezője a zenekar, mint az emeletes buszok, a London-taxik, a fish and chips vagy a gin. Mert ami nekünk, magyaroknak a pálinka, az az angoloknak a gin.
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!A pálinka-gin hasonlat annyira igaz, hogy a britek a gint is simán főzik otthon. Az alapja gabonaszesz, ehhez jön a borókabogyó (vagy kivonat) és egyéb fűszerek. Montgomery Collins, a brit légierő repülőezredese az 1950-es években szerelmi okokból telepedett le Németországban, a Fekete-erdő völgyében. Unatkozó egykori katonaként itt nyitotta meg a Vadmajom vendégházat, ahol neki is állt gint készíteni helyi fűszerekkel. Miért épp vadmajom? A második világháború során kisebb gondja is nagyobb volt az embereknek, mint az állatkertek állatainak védelme, így elég sok közülük megszökött, új életet kezdve a környező erdőkben - így Max, a majom is, akiről a vendégház a nevét kapta. És miért éppen 47? Mert 47 fűszer van benne és 47% az alkoholtartalma.
Monty nem bizonyult a világ legügyesebb fogadósának, így a ‘70-es években a Vadmajom bezárt, és vele együtt a fekete-erdei gin is feledésbe merült. 48 évvel később, 2005-ben a család úgy döntött, felújítják az egykori vendégházat, amikor a padláson megtalálták a különleges gin elkészítéséhez szükséges lepárlót és a receptet. Ezzel felhívták a család barátját, Alexander Steint, akinek a felmenői bár generációkra visszamenőleg készítettek szeszes italokat, ő maga épp a Nokia ranglétráján kapaszkodott felfelé menedzserként - és égett ki szép lassan ebben a szerepben. Tetszett neki Monty sztorija, és hallva az összetevőket tudta, hogy ez nem egy klasszikus gin a rengeteg fekete-erdei fűszernek köszönhetően. Belevágtak a gyártásba és a márkaépítésbe.
Ez egyébként tökéletesen egybeesett a gin újkori felfutásával, sőt talán kicsit meg is előzte azt. Az IWSR felmérése szerint 2010-ben 20 ginlepárló működött Anglia-szerte, míg 2022-re ez a szám több mint 500-ra nőtt. A Monkey 47 pedig nem csak ízében, de arculatában is nagyon jól megkülönböztethető a klasszikus ginektől. Bár félliteres, az üvege kicsi - ami egy nagyon ötletes marketingfogás: így mindig előre kerül a polcokon. A tetejében pedig egy fadugó van egy vékony kis ezüstszínű gyűrűvel. Ennek az az egyszerű célja, hogy nagyobb nyomás hatására se engedje benyomódni a dugót. Az ezüstgyűrűt sokan elkezdték gyűjteni és elterjedt az a hamis legenda a bártenderek körében, hogy megadott mennyiség összegyűjtése után ginre váltható a forgalmazónál.
A Monkey 47 alapja a melasz, az íze egy kissé citrusos, édeskés. De mellé erős a gin, amihez a gyártó egyébként az egyszerű Schweppes tonikot ajánlja grapefruittal keverve - mert a szintén citrusos Schweppes karakteres és mégsem túl erős, hogy elnyomja a Monkey 47 fűszereit. Pár éve pedig megjelentek a limitált kiadások, amelyekben a 47 állandó alkotóelem mellé egy különleges negyvennyolcadikat is választanak. Ezek az úgynevezett Distiller's Cutok.
Az idei Distiller's Cut különleges összetevője pedig a kanadai juharszirup - ezt volt alkalmunk megkóstolni a klasszikus Monkey 47 mellett. Ettől az egy kiegészítőtől pedig teljesen másnak hat a gin. A karamellás ízre számítani lehetett a juharszirup miatt, de hiába szintén 47%-os, sokkal gyengébbnek, lágyabbnak érződik. Ahogy a szakértők mondták, ez egy kerekebb ital, amit úgy fordítanék le, hogy nem lobbantja lángra az ember szájüregét, hanem csak kellemesen bizsergeti ott, ahová éppen eljut.
A tiszta ginek kipróbálása mellett pedig megkóstolhattuk a Distiller's Cut 2023-ból készített Valliéres titka koktélt. Ennek története, hogy tíz éve 3000 tonna juharszirupot lopott el a québeci tárolóból egy apa-fia páros: Raymond és Richard Valliéres.
A Valliéres titka hozzávalói:
• 5 cl Monkey 47 Distiller’s Cut 2023
• 3 cl feketeáfonya-lé
• 2 cl citromlé
• 1 cl juharszirup
• 1 evőkanál juharszirupos feketeáfonya-lekvár
Elkészítése:
1. Öntsük a hozzávalókat egy shakerbe.
2. Adjunk hozzá jeget, és rázzuk össze alaposan.
3. Szűrjük át egy előhűtött Nick & Nora pohárba (magas nyakú, a borospohárra hajazó koktélos pohár)
4. Díszítsük juharszirupban karamellizált fekete-erdei sonkadarabokkal.
Mielőtt mindenki rohanna megvenni a hozzávalókat, van sajnos egy rossz hírünk. A Distiller's Cut 2023-ból összesen 5 ezer liter készült, azaz 10 ezer palack. Ezt kellett szétszórni a világban, így Magyarországra összesen 18 üveg jutott. Aki mindenképp szeretné megkóstolni, érdemes azért ellátogatni az ismertebb koktélbárokba, mert három hely lesz olyan szerencsés, hogy kapnak belőle néhány üveggel. Akinek nem jut, az se csüggedjen, a sima Monkey 47 akár a boltokban is elérhető, akárcsak az ajánlott Schweppes - így otthon is szuperszonikus hangulatba kerülhetünk.
Három az egyben! Justin Bieber egy szetten belül rögtön három 2025-ös trendet is hozott
Justin Bieber összeállításának elemei együtt, de akár külön-külön is jó befektetések lehetnek 2025-ben.
Ez az apró szokás segít energikusabbnak maradni reggel
Nem mindegy, mikor kelünk fel – és ezt most nem úgy kell érteni, hogy aki tovább alszik, kipihentebb.
Ezzel a feltétellel játszana Marvel-filmben Adrien Brody
A brutalista főszerepéért Oscar-díjra jelölt színészzseni egyáltalán nem zárkózik el a szuperhősfilmektől, de nem vállalna el akármit.
Nagyon vagány lett az új porschés Honor-csúcsmobil
A Honor Magic 7 Pro jelentette az alapot a Porsche Design-féle Magic7 Pro RSR-hez.
Chevy kisbuszból készült a legkirályabb hómobil
Talán nem a leggyorsabb, de mindenképpen a legsokoldalúbb, ha a havas akadályok leküzdéséről van szó.
10 elképesztően furcsa idegen lény a sci-fi filmek történetéből
Nem minden esetben a külső a fontos, de azért akadnak fantáziadús teremtmények.