Tényleg ér valamit a multivitamin, vagy csak pénzkidobás?

Vitaminok
Forrás: Andrea / Pixabay

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

Még a szakértők között sem teljes az egyetértés, azonban az biztos, hogy a tabletták önmagukban nem jelentenek teljes megoldást.

Multivitaminból rengetegféle van a piacon, nagyon sokan szednek is ilyesmit, hogy erősítsék immunrendszerüket, hozzájáruljanak egészségük fenntartásához. Azonban a kutatások és a szakemberek sem feltétlenül értenek egyet abban, ezek a készítmények mennyire hasznosak a szervezet számára, érdemes-e egyáltalán ilyenekre költeni. A Men’s Health két orvos véleményét ütköztette, hogy aztán a végén mégis le tudjanak vonni valamilyen következtetést.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

Érvek a multivitaminok mellett

Michael Rozen, a Cleveland Clinic szakembere úgy tartja, a multivitaminoknak hosszabb távon igenis vannak jótékony hatásai. Javasolja is ezek szedését, mert bár rövidtávon valóban nincs kimutatható előnyük az egyébként egészséges páciensek számára, de egy húszéves időtávot vizsgáló kutatás szerint ilyen intervallumban már csökkentik a szív- és érrendszeri, valamint rákos megbetegedések kockázatát. Szívrohamot és stroke-ot például 43 százalékkal kisebb eséllyel kaptak azok, akik szedtek multivitaminokat, míg a nem prosztatát érintő daganatok rizikója 18 százalékkal volt kisebb. Rozen ezért azt mondja, már a húszas, harmincas és negyvenes éveinkben is érdemes elkezdeni a vitaminok fogyasztását.

Azt viszont hozzátette, hogy ezek a tabletták önmagukban nem helyettesítik a kiegyensúlyozott étrendet. Ő maga a mediterrán diétát ajánlja, minél több zöldség és gyümölcs elfogyasztásával. Viszont hozzáteszi, ez sem garantálja, hogy mindig éppen ideális a különféle tápanyagok bevitele. A férfiak 90 százalékának például a tizenhat alapvető vitamin és ásványi anyag közül legalább egyből hiánya van. Kiemeli továbbá, hogy multivitaminból csakis olyat érdemes szedni, amely ellenőrzötten és valóban tartalmazza azt, amit ígér. Folsav helyett jobb, ha metil-folát van benne, és adagolni is úgy érdemes, hogy a napi mennyiség felét reggel, másik felét este vigyük be a szervezetbe.

Érvek a multivitaminokkal szemben

Ezzel szemben a Harvard T. H. Chan School of Public Health professzora, JoAnn Manson egyértelműen azon az állásponton van, hogy nyugodtan letehetjük a multivitaminokat, helyette inkább koncentráljunk a táplálkozásra. Úgy véli, egy egészséges embernek egyáltalán nincs szüksége ilyen kiegészítésre, ráadásul a készítmények soha nem lesznek képesek kiváltani az egészséges étrendet. Márpedig ez az egyik veszélyük is, hiszen sokan éppen azt gondolják, megehetnek bármit, majd a tabletták ellensúlyozzák.

Noha a multivitaminok jellemzően nem nevezhetők károsnak, Manson szerint nincs olyan kutatás, ami egyértelműen alátámasztaná a hasznukat. Legalábbis az egészséges pácienseket vizsgáló felmérések nem mutatnak ki ilyen összefüggést. Egy kivétellel, ugyanis ő is megemlít egy olyan tanulmányt, amely szerint nyolc százalékkal csökkent a daganatok kockázata olyan, alapból is egészséges férfiaknál, akik több mint egy évtizeden keresztül napi szinten fogyasztottak multivitamint. A szakember sokkal inkább a zöldségekben, gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonában, telítetlen zsírokban, halban és minőségi húsokban gazdag táplálkozást tartja követendőnek. Vannak viszont olyan kivételek, amikor ő is azt mondja, kell a pótlás: ilyen lehet, ha valakinek egyéb okok behatárolják a táplálkozási lehetőségeit, de egyes betegségek és gyógyszerek is szükségessé tehetik az efféle vitaminbevitelt.

Akkor most szedjem vagy sem?

A két szakember álláspontja bár különbözik, azért van metszete. Egyértelműnek tűnik, hogy a legfontosabb a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás, elsősorban erre érdemes inkább költeni. Azonban hosszú távon vannak, lehetnek jótékony hatásai a multivitaminoknak, tehát nem kell kapásból lemondani róluk. Más téma, ha valakinek az orvosa tanácsolja ezek szedését, olyankor nyilván mindig rá kell hallgatni, hiszen megvan a személyes kapcsolat, ismeri a panaszainkat, kórtörténetünket.

(forrás: Men's Health)

Videók

Kép
Stílus

Három az egyben! Justin Bieber egy szetten belül rögtön három 2025-ös trendet is hozott

Justin Bieber összeállításának elemei együtt, de akár külön-külön is jó befektetések lehetnek 2025-ben.

Kép
Életmód

Ez az apró szokás segít energikusabbnak maradni reggel

Nem mindegy, mikor kelünk fel – és ezt most nem úgy kell érteni, hogy aki tovább alszik, kipihentebb.

Kép
Szórakozás

Ezzel a feltétellel játszana Marvel-filmben Adrien Brody

A brutalista főszerepéért Oscar-díjra jelölt színészzseni egyáltalán nem zárkózik el a szuperhősfilmektől, de nem vállalna el akármit.

Kép
Tech

Nagyon vagány lett az új porschés Honor-csúcsmobil

A Honor Magic 7 Pro jelentette az alapot a Porsche Design-féle Magic7 Pro RSR-hez.

Kép
Jármű

Chevy kisbuszból készült a legkirályabb hómobil

Talán nem a leggyorsabb, de mindenképpen a legsokoldalúbb, ha a havas akadályok leküzdéséről van szó.

Kép
Szórakozás

10 elképesztően furcsa idegen lény a sci-fi filmek történetéből

Nem minden esetben a külső a fontos, de azért akadnak fantáziadús teremtmények.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!