Nyolcévesen már saját műhelyt épített, ma pedig hollywoodi szuperprodukciókon dolgozik

Pallós Endre
Forrás: Kurucz Árpád / InStyle Men

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

Pallós Endrével készítettünk interjút az InStyle MEN őszi-téli lapszámához, amiben rengeteg érdekességet osztott meg velünk munkái kapcsán.

Pallós Endre munkáival már biztosan találkoztál, ha szereted az olyan nagyszerű sci-fiket, mint a Szárnyas fejvadász 2049, a Dűne vagy az Alien: Romulus. Ő az, aki a háttérből emeli a produkciók színvonalát a Prop Factory Studio csapatával, és ő az, akinek a nevét már a felső polcos hollywoodi filmek mellett említhetjük. Bizonyára mindenkinek létezik egy elképzelés a fejében, mekkora stábbal dolgoznak manapság egy hollywoodi szuperprodukción, arról azonban már keveseknek van fogalma, micsoda munka folyik a háttérben a díszletek és a kellékek készítésénél is. Endrével való beszélgetésünk után elárulhatjuk, hogy elég komoly procedúra, mivel ahogy ő fogalmazott:

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

A felépített enteriőrnek és eszközöknek tökéletesen passzolniuk kell a környezethez, üzembiztosan kell működniük, miközben a biztonságra is figyelni kell. - Pallós Endre

A Deák Attilával közösen alapított Prop Factory Studio a legmagasabb színvonalon gyárt díszleteket és speciálisan működő kellékeket. Bár egyre többször választják a hollywoodi stúdiók forgatási helyszínnek hazánkat, nem megszokott, hogy egy ilyen bizalmatlan iparágban komoly felkérést kap egy filmes hátterű cég, főleg ha kezdő, vagy kisebb szakmai múlttal rendelkezik. Endre ki is hangsúlyozza, hogy a biztonság elsődleges, mert erős hátterű filmipari cégekkel szerződnek.

El lehet képzelni, mennyien állnak sorba azért, hogy közreműködhessenek egy olyan nagyszabású produkcióban, mint a Mentőexpedíció, amit méltán hívhatunk az elmúlt évek egyik legjobb sci-fi filmjének. Többen is pályáztak a projektre, de Endre és csapata lett az, akiknek annyira meggyőző volt a bemutatott szakmai anyaga, hogy megkapták a lehetőséget a munkafolyamatokhoz való csatlakozásra.

Kép

Ha emlékszel a Matt Damon által alakított Mark Watney Marsjáró Roverére, akkor láthattad munkájukat is, ugyanis ők voltak azok, akik a karosszéria belső terén dolgoztak, mindezt a kameramozgásokhoz igazítva. És itt jön képbe a prop, mint szakmai fogalom, ami az elkészített berendezésekre és speciális eszközökre terjed ki minden formában. Objektíven szemlélve úgy tűnhet, egyetlen ágazatról beszélünk, pedig hatalmas a különbség egy statikus szerkezet felépítése, és egy izgő-mozgó, füstölő, villogó, vagy akár távvezérelhető eszköz megalkotása esetén. Meglehetősen széles spektrumban kell feladatokat megoldani, ahogy Endre mondja:

Ha felkérnek valamire, nagy valószínűséggel meg tudjuk építeni, legyen szó akár egy homlokzatról, egy templom belsőről, vagy egy mozgó alkatrészeket használó űrhajó irányítópultjáról. - Pallós Endre

Kép

A Mentőexpedícióban elért siker után pedig nem is lehetett kérdés, hogy jönni fognak az újabb nagyszabású produkciók. Ráadásul nem is akármilyenek, Endrééket ugyanis felkérték többek között a Szárnyas fejvadász 2049, a Dűne 2, és az Alien: Romulusban való közreműködésre is. Mind-mind olyan alkotás, aminek látványvilágáról ódákat zengtek a kritikusok, felhívva rá a figyelmet, hogy a súlytalan CGI kavalkáddal operáló szuperhősfilmek nyomába sem érhetnek a kézzelfogható, valódi arculattal rendelkező sci-fi moziknak.

A Prop Factory tesz azért, hogy amit a vásznon látunk, az létezzen, éljen, működjön, hogy mi nézők elhiggyük, ez a valóság, nem csupán egy kósza illúzió. Ennek a hangulatnak a megteremtése nem kis feladat, hiszen épp annyira ki tudja zökkenteni a moziba járókat a legapróbb testidegen tárgy a vásznon, mint a rossz színészi játék. Apropó idegenek, az Alien-filmben rendkívül fontos szerepet töltöttek be a hibernálókapszulák, amikkel szintén a Prop Factory Studio foglalkozott, de már rögtön a mozi első jelenete is az ő tervezésükkel indul. És ez még mindig csak a jéghegy csúcsa, mivel az ikonikus Xenomorphokat felvonultató moziban jóval több eszközhöz volt közük Endrééknek a felsoroltaknál. A statikus felépítményeken kívül az ő nevükhöz köthetőek az úgynevezett "patkányprések" is, amiknek úgy kellett viselkedniük, mintha egy valódi, hidraulikus présről lenne szó. Endre hozzátette, nem olyan egyszerű a helyzet a kezdeti fázisokban:

A stúdiók nem mindig árulják el a részleteket. A tervezési fázis alatt prototípusokat gyártunk, így derül ki, hogy az elméletben méretezett komponens, egy ledrendszer vagy egy elektro-léptető motor hogyan fogja bírni. - Pallós Endre

Kép

A felelősség pedig hatalmas. Ha valami meghibásodik, vagy éppenséggel probléma adódik a forgatáson, akár baleset formájában is, Endre azt mondja, ő és a csapata az elsők között lennének, akiket felelősségre vonhatnak. A teher tehát nem kicsi, ahogy az a 40 tonnás vonat sem, amit három hónap alatt gyártott le a Prop Factory a tervezési fázissal egybekötve. Esetleg van tipp, melyik lehetett ez a produkció? Annyit elárulhatunk, hogy a filmben látott mozdonynak ki kellett bírnia egy hatalmas robbantást is. És itt jön képbe egy újabb pont, amire a kivitelezés során figyelni kell, méghozzá az, hogy milyen külső-belső hatások érik az eszközöket. Jöhet eső, éghet a tűz, fújhat a szél, dőlhet a homok, de még a művér is belepheti az enteriőröket, tehát mindenre fel kell készülni.

A szélsőséges körülmények nem csak a forgatásokat nehezítik meg, hanem a felépített bonyolult eszközök használatát is, hiszen minél több az apróság, annál nagyobb a hibalehetőség. Talán egyetlen sci-fi rajongónak sem kell ecsetelni, miért is lett viszonyítási alap Dennis Villeneuve mesterműve, a Dűne, aminek második részén is dolgoztak Endréék. A feladatuk többek között egy vezérelhető rendszer kivitelezése volt, a munkálatok során pedig 4500 darab egyedi alkatrészt használtak fel. Endre elárulta, hogy a felépítményt a forgatások után is megtartotta a filmstúdió, ami egyáltalán nem megszokott a szakmában:

Általában mindent bezúznak a forgatások után, egy-két kivétellel, úgyhogy ez egy jó visszacsatolás volt saját magunknak, és ezen túl az egész magyar szakmának is. - Pallós Endre

Kép

A Prop Factory nem korlátozódik a filmes iparágra, a stúdió életében a művészeti alkotások is teret kapnak. Az egyiket megcsodálhattuk már a Váci út 110. homlokzatán látható méhinstalláció képében, ami minden budapesti bámészkodónak marasztalja a tekintetét hosszú percekig. A stúdió másik híres szobrát viszont nem csak hazai környezetben ismerte meg a nagyérdemű, ugyanis előrukkoltak egy olyan művel 2017-ben, amit egyszerre 130 millióan láthattak világszerte a tévé képernyőkön. Ekkora nyomással az ember háta mögött, ilyen intenzitással karöltve jogosan merülhet fel a kérdés, honnan van Endrének ennyi energiája, hogy lehet a csúcson maradni, egyáltalán ép ésszel bírni a szakmát hosszútávon? Ha érdekel Endre válasza, az InStyle MEN őszi-téli lapszámából megtudhatod, amiben elárulja nekünk azt is, hogy indult el gyerekkorában ezen a hosszú úton, hogyan kamatoztatta a filmek világában az autóiparban tett tapasztalatait, és még tovább merülünk a díszletek és kellékek rejtelmes világában.

Kép

Pallós Endrével készült nagyinterjúnkat az InStyle MEN őszi-téli számában olvashatod!

Kép

Videók

Kép
Szórakozás

Bruce Willis diagnózisa óta először mutatkozott nyilvánosan

Egyenruhásoknak köszönte meg az erőfeszítéseket, amelyeket a Los Angeles-i tűzvész elleni védekezésben tesznek.

Kép
Szórakozás

De Niróval néz szembe De Niro ebben az új gengszterfilmben

A The Alto Knightsban nagyon érdekes koncepció mellett tér vissza a műfajhoz a színészlegenda.

Kép
Tech

A Playstation már a következő lépésedet is tudja

A mesterséges intelligencia már azelőtt kitalálja, mit akarsz csinálni egy videójátékban, hogy a kontroller gombját érintenéd.

Kép
Életmód

Plüss szívecskék Valentin-napra? Adj inkább élményt helyette

Közeleg a Valentin-nap, és újra itt van az ideje a szokásos kérdésnek: mit adj a kedvesednek? Egy újabb plüss szívecskét, esetleg csokoládét? Túl kiszámítható! Mi lenne, ha idén valami igazán különleges ajándékkal lepnéd meg a partneredet? A válasz: tantra masszázs! És hogy miért érdemes ezt választanod? Tarts velem, és fedezd fel, hogyan válhat egy ilyen masszázs a legemlékezetesebb Valentin-napi élménnyé!

Kép
Stílus

Farmer helyett! Nicholas Hoult nadrágja 2025-ben erősen kihagyhatatlan lesz majd

Nicholas Hoult összeállítása annyira jól sikerült, hogy bebizonyította, messze nem kell annyira tartani ezektől a daraboktól.

Kép
Szórakozás

10 remake, ami jobban sikerült, mint az eredeti film

Közkeletű vélekedés, miszerint egy remake film sosem érhet fel az alapjául szolgáló műhöz, és valljuk be, a legtöbb esetben ez az állítás megállja a helyét, de most elhoztuk az ellenpéldákat.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!