Tech
Hidegháborús szerelmi történet az olimpián

Az 1956-os melbourne-i olimpia sok szempontból emlékezetes, Olga Fikotová és Hal Connolly története egészen csodálatos.
Az 1956-os nyári olimpia több szempontból is történelminek számít. Egyrészt nem sokkal a magyarországi forradalom leverése után, november 22-én volt a megnyitó, egyes országok ezen események miatti tiltakozásképpen, mások pedig a szuezi válság okán bojkottálták a megmérettetést. Másrészt pedig a vérfürdőbe torkollt, a mieink győzelmével záruló magyar-szovjet vízilabdameccs, Papp Laci harmadik bajnoki címe, valamint Keleti Ágnes aranyérmei is arany betűkkel szerepelnek a krónikákban.
Jóval kevesebben ismerik Olga Fikotová sztoriját. A csehszlovák atléta egyetemi éveit töltötte, amikor beleszeretett a sportba, a diszkoszvetés lett az ő száma. Hamar felfigyeltek erejére és tehetségére, aztán hogy a megfelelő ritmust is elsajátítsa, Strauss Kék Duna keringőjének dallamára gyakorolt. Mivel a melbourne-i játékokat bőven a hidegháború időszakában rendezték, ő a vasfüggöny mögül érkezett.
Tehetségét látva az olimpiai címvédő, egyben csúcstartó szovjet Nyina Romaskova maga jelentkezett be Fikotová edzői stábjába, és segítette a felkészülését, még annak ellenére is, hogy ő maga szintén részt vett versenyzőként a játékokon. Vezetett is sokáig, sőt 52,02 méteres dobásával megdöntötte saját olimpiai rekordját. Fikotovának sem ment rosszul, de első négy próbálkozása elmaradt mesterének teljesítményétől. Ötödikre azonban, utolsó esélyét kihasználva egy hatalmas, 53,69 méteres rekordot dobott, megelőzve Romaskovát, aki végül csupán harmadik lett. Igaz, 1960-ban Rómában visszahódította az aranyérmet.
Fikotová tündérmeséje azonban nem ért véget ennyivel.
Az amerikai válogatottban ugyanis kalapácsvetőként szerepelt ekkor Hal Connolly. Ő nem sokkal Melbourne előtt dobott világrekordot, és az olimpián sem talált legyőzőre – pedig egy, a születésekor fellépett komplikáció miatt bal karja úgy 11 centiméterrel rövidebb volt, mint a jobb, mégis le tudta küzdeni ezt az akadályt, hogy a világ legjobbja legyen.
Ez a két kiváló sportember aztán valahogyan egymásra talált, pedig mondhatni, egy egész világ állt közöttük, tekintve, melyikük honnan érkezett. Együtt fedezték fel Melbourne-t, és ugyan Olga csak törte az angolt, azért valahogy megoldották a beszélgetést is. Gondolhatnánk, hogy nem volt ebben több egy futó kalandnál, aztán mindenki ment tovább a maga útján, azonban esetükben nem ez történt. Bár a nyugati közvélemény ünnepelte a párt, Csehszlovákiában kimondottan ellenezték, hogy házasságot kössenek, végül külön engedéllyel mégis Prágában kötötték össze az életüket 1957-ben, több tízezer ember kívánt nekik ott helyben minden jót.
Ezek után Amerikában telepedtek le. Olga szerette volna csehszlovák színekben folytatni a versenyzést, ám az országos szövetség ezt nem tette lehetővé számára. Ezért aztán 1960-tól 1972-ig amerikai színekben vett részt minden olimpián, a legutolsón ő volt a zászlóvivő – de újabb aranyat már nem szerzett. Szerelmükről könyvet is írt, bár 1975-ben a válás mellett döntöttek férjével. Hal Connolly 2010-ben hunyt el, Olga Fikotová pedig idén áprilisban, 91 éves korában hagyta itt ezt a világot.
(forrás: Olympics.com; a borítóképen a pár az 1960-as római olimpián látható)
Bruce Willis 10 legjobb filmje, amit bármennyiszer újra tudunk nézni
Összeszedtük kedvenc alkotásainkat a hetvenedik születésnapját ünneplő színésztől.
Ezerből tizenhárom: a magyar válogatott emlékezetes meccsei
A törökökkel vívja története ezredik mérkőzését a magyar férfi labdarúgó-válogatott, szemezgettünk az eddigiekből.
Eladó a cipő, amiben Kobe Bryant történelmet írt
Egy nagyon szűk elitklubhoz csatlakozott, amikor átlépte a harmincezer pontos álomhatárt. Ez a cipő volt a lábán.
Ezért nem kéne elmentened a bankkártyád adatait
Legalábbis nem a böngészőben. Kényelmes megoldás, csak éppen nem a legbiztonságosabb.
Ősztől Puma labdákkal játsszák a bajnokikat Szoboszlaiék
A német sportszergyártó lett a Premier League új hivatalos partnere, a Nike-t váltják.
Pallós Endre: magyar szakember a hollywoodi produkciók mögött
Szárnyas fejvadász 2049, Dűne, Alien: Romulus – csak három produkció azok közül, amelyeken a Prop Factory Studio csapata is dolgozott.