A párizsi olimpia, amelyen még igazi galambokra lőttek

Az 1900-as volt az egyetlen olimpia, amelyen élő állatokat bántottak szándékosan szórakozásból, szerencsére ma már nem fordulhatna elő ilyesmi.
Mind a nyári, mind a téli olimpiáknak része valamilyen formában a lövészet. A nyári játékokon van például légpisztolyos, légpuskás, gyorstüzelő pisztolyos és sportpuskás szám is. Na, meg a trap és skeet – utóbbinak volt jeles képviselője Igaly Diána, a 2004-es athéni ötkarikás játékok győztese. A koronglövészetet sokan máig annak régebbi nevén, agyaggalamb-lövészetként emlegetik – ezt pedig nem véletlenül aggatták rá egykor. Arra utal, hogy a régmúltban bizony élő galambokra is céloztak a sportversenyeken.
Erre az egyik legérdekesebb példa az 1900-as párizsi olimpia. Ez volt az első és egyben utolsó olyan ötkarikás viadal, amelyen szándékosan, mondhatni szórakozásból öltek állatokat. Igaz, ezt a két számot ugyan a megmérettetés keretében – és a szintén ekkor tartott világkiállításhoz is kapcsolódva – bonyolították le, érmeket nem osztottak, a krónikákban sem büszkélkednek vele, nevezési díj ellenében lehetett részt venni rajta. Ma talán kiegészítő programnak mondanánk.
A résztvevőktől 27 méterre engedtek el egyszerre hat galambot, aki pedig kettőt elvétett, kiesett. A győztes értelemszerűen az volt, aki a verseny ideje alatt a legtöbb madarat eltalálta. Végül összesen mintegy 300 galambot öltek meg, a „pálya” pedig borzasztóan nézett ki az elpusztult és sérült állatokkal, rengeteg vérrel és mindenfelé tollakkal. Az egyik ilyen számot a belga Leon de Lunden nyerte 21 galambbal, a másikat az ausztrál Donald MacIntosh 22-vel. A húszezer frankos pénzdíjat végül az első négy helyezett elosztotta egymás között.
A huszadik század elején aztán szép lassan elkezdték mindenhol betiltani az élő galambokra történő lövöldözést, legalábbis a sporteseményeken. Átvették helyüket az agyaggalambok.
Neil Armstrong arany Omegája a történelem csodás darabkája
Egy huszonhat darabos különkiadás része volt ez a 18 karátos Speedmaster Professional.
A Bugatti Tourbillon is lehet még vadabb: íme!
A Bugatti új hipersportautója eleve a világ összes pénzébe kerül, de persze, hogy ezt is lehet még fokozni. Például az Équipe Pur Sang csomaggal.
Kiadatlan dalokat lopott Eminemtől – börtönbe kerülhet
Majdnem tizenöt évig dolgozott a rappernek, akár ugyanennyi időt is eltölthet a rács mögött az egykori alkalmazott.
Extravagáns csoda a Richard Mille új Ferrari-órája
Az RM 43–01 Tourbillon Split-Seconds Chronograph Ferrari a két márka együttműködésének legújabb gyümölcse.
Már most odaadhatjuk a McLarennek az F1-es világbajnoki címet?
George Russell szerint igen, de Andrea Stella szavai sem biztatóak a többi csapatra nézve.
Ezekre a Marvel-filmekre számíthatunk a jövőben
A premierek halasztgatása sok kérdőjelet szült, de ezek a darabok előbb-utóbb biztosan csatlakoznak a kánonhoz.