Feltámasztották a rég kihalt óriásfarkast, és ez csak a kezdet

Colossal Biosciences
Forrás: Colossal Biosciences

Promóció

Prága – légi utazás Csehország szívébe

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

A Colossal Biosciences komolyan gondolja: géntechnológia és klónozás segítségével már három egyedet sikerült megalkotniuk.

Nagyjából 9500 évvel ezelőtt, az utolsó jégkorszak végén tűnt el Földünkről az óriásfarkas. Az átlagosan másfél méter hosszú, akár 50-110 kilogrammos ragadozó első maradványait a 19. század közepén találták meg Indiana állam területén, 2021-ben pedig az is kiderült, hogy nem áll semmiféle rokonságban a mai szürke farkassal. Förtelmes kutya, valamint rémfarkas néven is szokás említeni – utóbbit olvashatjuk például George R. R. Martin nagyszerű regényfolyamában, A tűz és jég dalában, amiből a Trónok harca sorozat készült.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!
Óriásfarkas kölykök
forrás: Colossal Biosciences

Noha évezredek óta nem találkozhattunk már ilyen állattal, a Colossal Biosciences tudósai úgy gondolták, jó ötlet lenne visszahozni az élők sorába – és meg is tették sikerrel. Géntechnológia és klónozás segítségével oldották meg a feladatot. Amerikai múzeumokból szereztek be DNS-mintákat, egyebek mellett egy 72 ezer éves koponya és egy 13 ezer éves fog állt rendelkezésükre. A minták vizsgálatával próbálták megállapítani a faj legjellemzőbb jegyeit, és azt keresték, mit kell megváltoztatniuk a szürke farkas génállományában. Meglepetésükre mindössze 14 gén 20 módosítására volt szükség. Az embriókat aztán két kutya hordta ki „béranyaként”.

Óriásfarkas kölykök
forrás: Colossal Biosciences

Végül az egyik anyától két kisfiú született, Romulus és Remus, akik jelenleg hat hónaposak, a másik pedig a most két hónapos kislánynak, Kaleesinek adott életet – utóbbit a Trónok harca egyik karaktere után nevezték el, míg előbbieket Róma mondabeli alapítóiról. A két nagyobbik óriásfarkas közel 40 kilogrammot nyom, méreteiket tekintve pedig 20-25 százalékkal nagyobbak, mint a szürke farkas hasonló korú egyedei. Fejük szélesebb, fogaik nagyobbak, állkapcsuk erősebb. Jelenleg egy elkerített természetvédelmi területen élnek, meg nem nevezett helyszínen, étrendjük jobbára marha-, ló- és szarvashúsból áll.

A Colossal Biosciences tényleg nem viccel, ha régvolt fajok feltámasztásáról van szó. A gyapjas mamuton is dolgoznak, abban a projektben nemrég gyapjas egerek születtek, de mások mellett a dodót és az erszényesfarkast is vissza akarják hozni. Ők maguk azt mondják, ezeknek az eredményeknek a velünk élő fajok megóvásában is kulcsszerepe lehet, de kritikusaik szerint ingoványos területre téved a tudomány.

Videók

Promóció

Prága – légi utazás Csehország szívébe

Kép
Stílus

Vagány strapaórát mutatott a svájcibicskás Victorinox

A Victorinox nevét leginkább a svájcibicskák miatt ismerjük, de annál jóval szélesebb a palettájuk.

Kép
Jármű

A sarkkörön hegyezik a legújabb csúcs-McLarent

Noha a McLaren W1 hivatalos bemutatóját már korábban megtartották, azért a tökéletesítés még mindig tart.

Kép
Szórakozás

Mit köszönhetünk a tanároknak? – TRÚMEN S02E06

A TRÚMEN legfrissebb adásában egy nagyon fontos téma kerül elő: az oktatás.

Kép
Tech

Az ország, ahol az AI írja a törvényeket

Az Egyesült Arab Emírségekben húztak egy merészet, és azt mondták: rábízzák a törvények megírását a mesterséges intelligenciára.

Kép
Otthon

Miért jó hőszigetelő anyag a kalcium-szilikát?

A kalcium-szilikátot gyakran használják szigetelésre kiváló hőállósága és nagy hőtűrése miatt, de penészgátló hatásáról is ismert. Ezeknek a tulajdonságainak köszönhetően nem csupán lakóépületek szigetelésére alkalmas, hanem akár erőműveknél, olajfinomítóknál, vegyi üzemekben vagy más olyan környezetben is használják, ahol szélsőségesen magas hőmérséklettel kell számolni.

Kép
Életmód

Ennyit kellene hetente szexelned, hogy ne legyél depressziós

Bizony, van összefüggés az együttlétek és a lelki egészség között, a tudomány pedig pontos számot is tud mondani.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!