Az Oscar parádés mesterötöse: csak három filmnek sikerült

Az Oscar-díj történetében van pár emlékezetes tarolás, de az öt főkategóriát csak három produkciónak sikerült megnyernie.
Idén már a 97. Oscar-gálát tartják, vagyis az elmúlt csaknem száz esztendő során már rengeteg díjat kiosztottak a különböző kategóriákban. Voltak olyan alkotások, amelyek hatalmasat taroltak, a mai napig az 1959-es Ben-Hur, az 1997-es Titanic és a 2003-as A Gyűrűk Ura: A király visszatér tartják a csúcsot tizenegy elnyert szobrocskával. Azonban még az efféle rekordereknek sem jött össze az Oscar különleges mesterötöse.
Arról van szó, amikor egy adott film az öt úgynevezett fő kategóriában tudja begyűjteni a győzelmet, vagyis elnyeri a legjobb film, a legjobb rendezés, a legjobb férfi és női főszereplő, valamint a legjobb forgatókönyv díját (utóbbiból jelenleg kétfélét: eredetit vagy adaptáltat is lehet nyerni). Bármilyen meglepő is, ezt a sikert csak három filmnek sikerült eddig elérnie, és talán meglepetést is fog okozni, melyik az a három. Alább zárójelben nem a film bemutatásának, hanem a gálának az éve szerepel.
Ez történt egy éjszaka (1935)
Izgalmas év volt ez, hiszen a legjobb film díjáért tizenkét mozi versengett, míg több másik kategóriában csupán három jelölt volt. Végül Frank Capra filmje lett a befutó, a rendező behúzta saját szobrocskáját, Clark Gable férfi, Claudette Colbert női főszereplőként bizonyult a legjobbnak, és az adaptált forgatókönyv is kivívta az elismerést. Egyébként egy romantikus vígjátékról van szó, amelynek főhőse, Ellie apja tiltása ellenére is férjhez megy, majd az atyai fogságból megszökve felkerekedik párjához, csakhogy útközben találkozik egy újságíróval, akivel egymásba szeretnek.

Száll a kakukk fészkére (1976)
A legendás Miloš Forman mesterműve Ken Kesey könyvének adaptációja, Bo Goldman és Lawrence Hauben dolgozta vászonra a művet. Az elmegyógyintézetben játszódó drámában szinte sorakoznak a zseniális alakítások, ezek közt említhetjük a McMurphyt megformáló Jack Nicholsont és a Mildred Ratched nővér szerepében feltűnő Louise Fletchert is.

A bárányok hallgatnak (1992)
Ki ne ismerné a rettegett dr. Hannibal Lecter történetét? Az emberevő pszichiáter sztoriját Thomas Harris regénye alapján Ted Tally dolgozta fel forgatókönyvként Oscart érdemlően, majd Jonathan Demme rendezett belőle filmet. Férfi főszereplőként Anthony Hopkins, partnereként pedig Jodie Foster alakítása valóban vitathatatlanul rászolgált a kitüntetésre.

Láthatjuk tehát, hogy bár azóta is voltak Oscar-halmozó produkciók, például tavaly az Oppenheimer is hetet nyert, de az öt fő kategória mesterötösét bő harminc éve senki nem tudta megcsípni. Az pedig borítékolható, hogy idén sem lesz ebben változás. A legtöbb, összesen 13 jelöléssel büszkélkedő Emilia Pérez esetében teljesen kizárt, hiszen a legjobb férfi főszereplő kategóriájában nincs jelen a film. Csakúgy mint a 10 jelölést felsorakoztató Wicked sem, ráadásul utóbbi a legjobb rendezésért és a legjobb forgatókönyvért sem száll ringbe. Szintén 10 eséllyel áll A brutalista, de ezek közt nincs ott a legjobb női főszereplő.
A nyolcszorosan jelölt Sehol se otthon ugyancsak a legjobb női főszereplő kategóriájában nem versenyez, a Konklávé sem itt, sem a legjobb rendezés összevetésében nem nyerhet. Az Anora hat jelölése közt nincs ott a legjobb férfi főszereplő kategória, és a Dűne: Második résznek, valamint A szernek is hiába van öt-öt nominációja, azok nem fedik le az öt fő kategóriát.
Sokkal népesebb a legjobb filmek tábora, mutatjuk az összeset:
(forrás: Collider)
Az osztatlan siker elmaradt! Timothée Chalamet cipőválasztásán kiakadtak a rajongók
Szerinted is túltolta kicsit a divatozást?
Autógyűjtők Szent Grálja ez a gyönyörű sárga Ruf CTR
Már maga a Ruf CTR is egészen ritka és különleges sportautó, ebben a színben viszont még kevesebb készült.
Belekortyolhat a sörbe a gyerek, vagy ettől lesz alkoholista?
Egy kicsi kortyocska teljesen ártatlannak tűnhet, mégis úgy fest, ez nyitja meg a kaput az alkoholproblémák előtt.
Ellopott Buddha-szobor kerülhet végre vissza Nepálba
A 12. századi alkotást 1997 óta láthatta a közönség egy chicagói múzeumban, de alapos kutatómunka bizonyította be, hogy valaha ellopták.
Folytatást kap Tim Burton Batman-története – egy csavarral
A zseniális rendező 1989-es produkciójával megreformálta a szuperhősfilmek műfaját, ez a stílus most nem a vásznon élhetne tovább.
Hangulatos és stílusos: 3 pulóver, ami 2025 tavaszán biztosan ott lesz a felkapott darabok között
Tavasszal még jól jön azért egy pulóver, ötleteink között pedig lehet, hogy te is találsz neked tetsző darabot.