Promóció
Sokkal régebb óta használ az ember nyilakat, mint korábban gondoltuk

Ezek a legrégebbi bizonyítékai annak, hogy nemcsak Afrikában használtak íjat az ősemberek.
54 ezer éves nyílhegyeket találtak a régészek egy dél-franciaországi barlangban. A Malataverne közelében fekvő Grotte Mandrin területén végzett ásatások során összesen háromszáz különböző méretű, 10-60 milliméter hosszúságú darab került elő. Ezeket az első modern homo sapiensek használhatták, akik a neandervölgyiek után éltek ezen a helyen. Mintegy kétszáz hegyen olyan sérülések is láthatóak, amelyek arra utalnak, legalább egyszer alkalmazták azokat. A felfedezés azért is érdekes, mert ez jelenleg a legrégebbi lelet, amely az Afrikán kívüli nyílhasználatra utal.

Az Aix-Marseille Université kutatócsapata elkészített 82 másolatot a nyílhegyekről. Ezeket fából készült pálcákhoz rögzítették, többek közt fagyantából és méhviaszból készült természetes ragasztóval – kizárólag olyan anyagokat használtak, amelyeknek nyomait találták az ásatáson. Így tehát 82 komplett nyílvesszőt kaptak. Egy profi íjászt is bevontak, aki kilenc vesszőt kézzel dobott, a többit íjjal lőtte ki egy kecsketetemre.
A tapasztalatok – talán nem is olyan meglepő módon – azt mutatják, az íjjal kilőtt nyílvesszők sokkal mélyebben sebeztek, akár 25 centiméter is lehetett a különbség a kettő között, ez pedig egy vadászat során rengeteget számít. A kézzel eldobott vesszők többsége még a bőrt is alig sértette fel. Ráadásul az íjjal lőtt másolatokon megfigyelhető sérülések és behatások nagy fokú hasonlóságot mutattak az eredeti hegyeken találhatókkal. Úgy sejtik, szarvas- vagy bölényméretű nagyvadakra támadhattak őseink.

A jelenleg ismert legrégebbi bizonyítékok az íj- és nyílhasználatra 64 ezer évesek, ezek a leletek Dél-Afrika területén kerültek elő. De a mai Srí Lankán is találtak 48 ezer éves eszközöket. Európában eddig a kontinens északi részén tőzeglápban megőrzött, 12 ezer éves íjak és nyilak számítottak korrekordernek, ám a mostani kutatás 54 ezer éves fegyverei hatalmas ugrást jelentenek ezekhez képest.
CNN
Olyan magasra jutott ez a Porsche, ahol még nem járt autó
Egyetlen szárazföldi jármű sem mászott még fel olyan magasra, mint ez a módosított Porsche 911, ráadásul nem is Dakarról van szó.
Günzer Tamás lett az Év Bortermelője Magyarországon
A díj nem egy bor kiváló minőségének elismerését jelenti, hanem a több éven át tartó, kiemelkedő teljesítményért ítélik oda.
Soha nem volt ilyen drága az arany
Megdőlt a 2020-as csúcs, és további drágulás várható.
Filléres építés méregdrágán: Deus W650
A kultikus Deus egyik korai építését árverezte el a Bonhams aukciós ház.
Három egészen elképesztő új Breitling
Az autós vonatkozású Top Time sorozatba érkezett három tourbillonos modell.
Ismét betalált Szoboszlai a Liverpoolban
Küzdelmes mérkőzést nyert meg a Liverpool, a magyar középpályás a 94. percben lőtt a hálóba.