Öt elképesztően ritka drágakő, ami sokkal értékesebb, mint a gyémánt

Öt elképesztően ritka drágakő, ami sokkal értékesebb, mint a gyémánt
Forrás: Pixabay / TheDigitalArtist

Promóció

Prága – légi utazás Csehország szívébe

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

Ha egy aprócska darab a kezed ügyébe akad, nem lesznek anyagi problémáid hátralevő életedben.

Napjainkban több mint kétszáz csillogó drágakövet ismerünk, amik egytől egyig képesek megbabonázni az embereket különleges látványukkal és tulajdonságaikkal. Többségük kialakulásához évmilliárdokra, a csillagok szerencsés együttállására, valamint olyan feltételekre van szükség, amik nagyon ritkán adottak a Föld történetében. A hiedelemmel ellentétben ezek között jóval több akad, ami túlmutat a gyémánt értékén, mint például a két népszerű és ismert ékszeralapanyag, a rubin és a smaragd, amiknek ritkább változatai sokszorosát kóstálják a gyémánt értékének. A státuszszimbólum enyhe kifejezés, ha ezekről a kövekről beszélünk, azonban a smaragd és a rubin sem olyan ritka, mint listánk szereplői. De még csak közel sem...

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

Musgravit

Az olíva és szürkéslila színekben pompázó musgravitot 1967-ben fedezték fel Ausztráliában, 2005-ig pedig csupán nyolc drágakő minőségű követ találtak belőle. A gyémánt karátonkénti ára a tisztaságától, színétől és vágási minőségétől függően 1300 és 16.500 dollár között mozog, a musgravit ugyanebben az aspektusban vizsgálva karátonként akár 35.000 dollárt is kóstálhat. Az eddig hitelesített musgravit kövek közül nagyságából adódóan a legértékesebb a 214 karátos Ophir Grand névre keresztelt darab lett. 2021-ben 800.000 dollárért kelt el egy 16 karátos változat, ami átszámítva több mint 3 milliárd forintot jelent.

Kép
forrás: Wikipedia / DonGuennie

Alexandrit

Nemcsak ritkasága, hanem elképesztő szépsége miatt is nagyra becsülik az alexandritot a gyűjtők és a drágakövek szerelmesei. Legkülönlegesebb tulajdonsága, hogy napfényben smaragdzöldnek tűnik, gyengébb fényviszonyok mellett viszont rubinvörössé változik. Az Oroszországban felfedezett követ gyémánttal kirakott ékszerek mellé szokták illeszteni egyfajta csúcsdíszként, amit külleme mellett az ára is indokolttá tesz. Az alexandrit méretétől függően karátonként 20.000 dollárba is kerülhet.

Kép
forrás: Wikipedia

Vörös berill

A vörös berill olyan más drágakövekkel áll rokonságban, mint a zöld smaragd, a kék akvamarin, és a rózsaszín morganit, amik nem különben értékesek, ám vörös társuk jócskán túltesz rajtuk. Csupán Utah államban és Új-Mexikó környékén lehet bányászni, ezt is rendkívül körülményes módon, emiatt aztán alig-alig találnak belőle nagyobb darabokat. Ezerszer értékesebb, mint az arany, és százötvenezerszer ritkább, mint a gyémánt, így nem meglepő módon karátonként 50.000 dollárt is elkérhetnek érte.

Kép
forrás: Wikipedia / Rob Lavinsky

Painit

Egy ideig a Föld legritkább ásványának számított, és még a Guiness Rekordok Könyvébe is bekerült. Az 1950-es évek elején Burmában felfedezett painit a gyűjtők álma, és a státuszszimbólumok között is előkelő helyen szerepel. Elsősorban Mianmar északi régióiban tudják bányászni, de egészen idáig mindössze ezer kisebb-nagyobb darabot találtak belőle. Ezek átlagos mérete nem haladja meg egy ember kisujjkörmének a tizedét, karátonkénti értéke pedig 60.000 dollár körül mozog.

Kép
forrás: Wikipedia / Strickja

Kyawthuit

Ugyancsak Mianmarban fedezték fel 2010-ben a világ legritkább drágakövét, a kyawthuitot. A felfedezést viszont ez esetben inkább szerencsének mondhatnánk, ugyanis dr. Kyaw Thu drágakőkutató egy piacon figyelt fel a borostyánnal összekeverhető kőre. Miután otthonában lecsiszolta, akkor jött rá, hogy valami igazán különlegesre bukkant. Ekkor elküldte a róla elnevezett követ az Amerikai Gemológiai Intézet thaiföldi központjába, ahol igazolták, hogy a bizmut antimonid egy eddig ismeretlen szerkezetű változatát sikerült megtalálnia. Az apró ásvány csupán 0,3 grammot nyom, és ez az egyetlen, amit eddig sikerült találni a kyawthuitból, így aztán ára sincs, mivel értéke felbecsülhetetlen.

Kép
forrás: Wikipedia / Hotdogsyrup

Videók

Promóció

Prága – légi utazás Csehország szívébe

Kép
Stílus

Vagány strapaórát mutatott a svájcibicskás Victorinox

A Victorinox nevét leginkább a svájcibicskák miatt ismerjük, de annál jóval szélesebb a palettájuk.

Kép
Jármű

A sarkkörön hegyezik a legújabb csúcs-McLarent

Noha a McLaren W1 hivatalos bemutatóját már korábban megtartották, azért a tökéletesítés még mindig tart.

Kép
Szórakozás

Mit köszönhetünk a tanároknak? – TRÚMEN S02E06

A TRÚMEN legfrissebb adásában egy nagyon fontos téma kerül elő: az oktatás.

Kép
Tech

Az ország, ahol az AI írja a törvényeket

Az Egyesült Arab Emírségekben húztak egy merészet, és azt mondták: rábízzák a törvények megírását a mesterséges intelligenciára.

Kép
Otthon

Miért jó hőszigetelő anyag a kalcium-szilikát?

A kalcium-szilikátot gyakran használják szigetelésre kiváló hőállósága és nagy hőtűrése miatt, de penészgátló hatásáról is ismert. Ezeknek a tulajdonságainak köszönhetően nem csupán lakóépületek szigetelésére alkalmas, hanem akár erőműveknél, olajfinomítóknál, vegyi üzemekben vagy más olyan környezetben is használják, ahol szélsőségesen magas hőmérséklettel kell számolni.

Kép
Életmód

Ennyit kellene hetente szexelned, hogy ne legyél depressziós

Bizony, van összefüggés az együttlétek és a lelki egészség között, a tudomány pedig pontos számot is tud mondani.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!