A pénz mégiscsak boldogít – mondja egy friss tanulmány

Soha nem hitted volna: a szupergazdagok elégedettebbnek érzik magukat, mint a kevésbé tehetősek.
Ősrégi mondás, hogy a pénz nem boldogít, és persze nemcsak a magyarban, hanem számos más nyelven is megvan a megfelelője. Előrebocsátom, nagyrészt egyet is értek vele, hiszen konkrétan a pénztől senki nem lesz boldogabb. Többet ér, ha egészségesek vagyunk, szerető közegben éljük mindennapjainkat, és élvezzük, amit csinálunk. De azért azt is el kell ismerni, hogy a megfelelő anyagi források elég sok olyan dologhoz hozzásegítenek, ami képes javítani az életminőségünket, legyen szó akár magánegészségügyi ellátásról, akár utazásokról, lehetne még sorolni.
Most a Wharton School egyik kutatója, Matthew Killingsworth mutatott rá arra, hogy a pénz igenis boldogít, legalábbis van összefüggés a vagyoni helyzet és az általános elégedettség között. Tavaly már készített egy hasonló tanulmányt, de most kibővítette, és a leggazdagabb réteget is bevonta.
Az derült ki, hogy akik dollárban kifejezve milliós, esetleg milliárdos vagyonnal rendelkeznek, a 7-es skálán 5,5-6 közöttire értékelték általános elégedettségüket. Akik évente százezer dollár (36 millió forint) körül keresnek, 4,6-os átlagot mutattak, míg a 15-30 ezer dolláros (5-11 millió forintos) jövedelemmel rendelkezők épp csak 4 fölött voltak. Vagyis az alacsonyabb és a közepes keresetűek között a különbség a szubjektív boldogságérzet tekintetében jóval kisebb volt, mint a közepesek és az igazán tehetősek között. Ami pedig a két végletet illeti: mondhatni gigantikus.
Killingsworth eredményei némileg ellentmondanak egy korábbi kutatásnak. Abban ugyanis azt a következtetést vonták le a szerzők még 2010-ben, hogy az évi 60-90 ezer dolláros (21-32 millió forint) jövedelem egyfajta boldogságplatónak nevezhető, ugyanis innentől a vagyon növekedésével egyáltalán nem mozgott együtt a boldogságérzet. Az egyik akkori társszerzőt, Daniel Kahnemant egyébként a tavalyi felmérésébe is bevonta Killingsworth (az ideibe már nem tudta, mivel elhunyt), és neki is szerette volna megmutatni, hogy ez a bizonyos plató inkább 500 ezer dollár (180 millió forint) lehet. Most azonban már abban is kételkedik, hogy létezik-e egyáltalán ilyen plató.
Rózsaarannyal ütötték fel ezt az egyedi Bentley-t
A Bentley Batur önmagában is lenyűgöző luxusautó, a Black Rose-t azonban némi rózsaarannyal tették még látványosabbá.
Történelmet írt az NBA hárompontos-királya
Steph Curry az első ember a liga történetében, aki eljutott négyezer tripláig. Vagyis összes karrierpontjának csaknem felét így szerezte.
Sosem látott filmfelvétel került elő a Nemzeti Színház 60 évvel ezelőtti felrobbantásáról
A Blaha Lujza téri Nemzeti Színház 1965. március 15-én történt felrobbantását azóta sem tudta kiheverni a magyar társadalom. Pontosan 60 év telt el azóta, hogy a metró építkezésére hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét, amelyre egyre kevesebben emlékeznek már. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
A spermád megmondja, meddig élsz?
Úgy tűnik, a spermiumok száma és mozgékonysága is összefüggésben van a várható élettartamunkkal.
„Az emberek 90 százaléka nem alkalmas együttélésre” - TRÚMEN S02E03
A TRÚMEN legfrissebb adásában a városi élet előnyeit és hátrányait boncolgatja Törőcsik Dani és Tóth Szabi.
Élőben tolmácsolhat hamarosan az Apple AirPods
Az iOS 19 hozhatja meg a rendkívül hasznos új funkciót az Apple vezeték nélküli fülhallgatójába.