A pénz mégiscsak boldogít – mondja egy friss tanulmány

Férfi pénzzel a kezében mosolyog
Forrás: Osarugue Igbinoba / Unsplash

Promóció

Defender: több mint terepjáró

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

Soha nem hitted volna: a szupergazdagok elégedettebbnek érzik magukat, mint a kevésbé tehetősek.

Ősrégi mondás, hogy a pénz nem boldogít, és persze nemcsak a magyarban, hanem számos más nyelven is megvan a megfelelője. Előrebocsátom, nagyrészt egyet is értek vele, hiszen konkrétan a pénztől senki nem lesz boldogabb. Többet ér, ha egészségesek vagyunk, szerető közegben éljük mindennapjainkat, és élvezzük, amit csinálunk. De azért azt is el kell ismerni, hogy a megfelelő anyagi források elég sok olyan dologhoz hozzásegítenek, ami képes javítani az életminőségünket, legyen szó akár magánegészségügyi ellátásról, akár utazásokról, lehetne még sorolni.

Most a Wharton School egyik kutatója, Matthew Killingsworth mutatott rá arra, hogy a pénz igenis boldogít, legalábbis van összefüggés a vagyoni helyzet és az általános elégedettség között. Tavaly már készített egy hasonló tanulmányt, de most kibővítette, és a leggazdagabb réteget is bevonta.

Az derült ki, hogy akik dollárban kifejezve milliós, esetleg milliárdos vagyonnal rendelkeznek, a 7-es skálán 5,5-6 közöttire értékelték általános elégedettségüket. Akik évente százezer dollár (36 millió forint) körül keresnek, 4,6-os átlagot mutattak, míg a 15-30 ezer dolláros (5-11 millió forintos) jövedelemmel rendelkezők épp csak 4 fölött voltak. Vagyis az alacsonyabb és a közepes keresetűek között a különbség a szubjektív boldogságérzet tekintetében jóval kisebb volt, mint a közepesek és az igazán tehetősek között. Ami pedig a két végletet illeti: mondhatni gigantikus.

Killingsworth eredményei némileg ellentmondanak egy korábbi kutatásnak. Abban ugyanis azt a következtetést vonták le a szerzők még 2010-ben, hogy az évi 60-90 ezer dolláros (21-32 millió forint) jövedelem egyfajta boldogságplatónak nevezhető, ugyanis innentől a vagyon növekedésével egyáltalán nem mozgott együtt a boldogságérzet. Az egyik akkori társszerzőt, Daniel Kahnemant egyébként a tavalyi felmérésébe is bevonta Killingsworth (az ideibe már nem tudta, mivel elhunyt), és neki is szerette volna megmutatni, hogy ez a bizonyos plató inkább 500 ezer dollár (180 millió forint) lehet. Most azonban már abban is kételkedik, hogy létezik-e egyáltalán ilyen plató.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

Videók

Promóció

Defender: több mint terepjáró

Kép
Szórakozás

A tetoválósrác – interjú: Törőcsik Dániel

Az ország egyik legismertebb scripted-realityjével lett igazán ismert, mára viszont már teljesen újradefiniálta önmagát Törőcsik Dániel.

Kép
Stílus

10 alapdarab, ami bármikor jó választás az elkövetkezendő hónapokban

Nem volt könnyű, de megpróbáltuk egy szűkebb csokorba gyűjteni a 2024-es őszi-téli szezon ígéretesnek tűnő trendjeit.

Kép
Szórakozás

18 apró érdekesség a Vissza a jövőbe-trilógiából, amiről talán még nem is hallottál

Visszautazunk egy kicsit a múltba, hogy megmutassuk Marty és a Doki kalandjai mögötti titkokat. Öveket becsatolni, fluxuskondenzátort beizzítani, indulunk!

Kép
Stílus

Különleges Tag Heuer Senna emlékére

A Carrera Chronograph Tourbillonból készült különkiadás a brazil versenyzőlegenda tiszteletére.

Kép
Szórakozás

Ezért nem kallódtak el a Harry Potter gyereksztárjai

Matthew Lewis elmondta, miért nem jutottak arra a szomorú sorsra, amire megannyi másik gyerekszínész.

Kép
Szórakozás

15 milliót is megérhet Washington elnök hajtincse

Miközben a világ az amerikai elnökválasztásra, illetve annak utózöngéire figyel, egy izgalmas árverés készülődik.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!