Nem elég egyedi a villany-Porschék műhangja

Porsche Taycan menetközben
Forrás: Porsche

Promóció

Őszi klasszikusok a legjobb kiadásban - A Gino Rossi és a Badura legújabb kollekciója már elérhető a CCC-ben

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

Visszadobták a Porsche szabadalmi kérelmét, amellyel az elektromos autók szintetikus motorhangját szerették volna levédetni.

Az elektromos autók egyik lényeges tulajdonsága, hogy nagyon csendesek. Ez már önmagában is megosztja az embereket, egyesek örülnek neki, hogy csökken általuk a városok zajterhelése, mások azt mondják, potenciális balesetveszélyt hordoz a hangtalanság, hiszen rontja az észlelhetőséget. Azok pedig, akik számára az autózás nemcsak helyváltoztatásról, hanem hangokról, szagokról és élményekről szól, kimondottan szomorúnak látják a helyzetet. Talán főleg a sportautóknál hiányzik majd a karakteres öthengeres vagy a röfögős V8-as üvöltése. Nem véletlen, hogy sok gyártó mesterségesen próbálja ellensúlyozni a hiányt.

A Porsche is alkalmaz villanyautóiban szintetikusan előállított hangokat, amelyeket most szabadalmi védelem alá helyeztek volna az Európai Unióban. A német sportkocsigyártó amúgy még tavaly ősszel nyújtotta be a szabadalmi igényt. A dokumentumokban azzal érveltek, hogy minden más piaci szereplőétől eltérő az általuk fejlesztett „műhang”, és amellett, hogy a belső égésű motorokat próbálja utánozni, szinte zeneművészeti karakterjegyekkel is bír. Egyenesen Beethoven 5. szimfóniájához hasonlították, valamint a Knight Rider című sorozat KITT-je, illetve a Star Wars fénykardjai által keltett hanghatásokhoz mérték annak jelentőségét.

Az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala viszont igencsak lelombozhatta a lelkes hanggenerátoros szakembereket. Elutasították ugyanis a szabadalmi kérelmet, méghozzá azzal a fájdalmas indoklással, hogy a Porsche által levédetni kívánt hangokban nincs semmi különleges vagy emlékezetes, és a többi iparági szereplő saját megoldásaitól sem térnek el markánsan. Mivel pedig nem zenemű, fölösleges Beethovenhez hasonlítani.

Ezzel szemben a BMW-nek egy hasonló témában benyújtott igényét jóváhagyták, ők az egész kontinensre kiterjedő védelmet szereztek bizonyos hangjaiknak. Érdekesség, hogy ők az Oscar-díjas zeneszerzővel, Hans Zimmerrel dolgozták ki a sajátjukat.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

Videók

Promóció

Őszi klasszikusok a legjobb kiadásban - A Gino Rossi és a Badura legújabb kollekciója már elérhető a CCC-ben

Kép
Szórakozás

A Mennydörgők megmentik a Marvel-moziverzumot? Íme, a bővített előzetes!

Visszatér néhány jól ismert karakter, látványból pedig nem lesz hiány. De elég ez a talpra álláshoz?

Kép
Szórakozás

Így változik Vörös Hulkká Harrison Ford

Befutott az Amerika Kapitány: Szép új világ előzetese, és még szokni kell, amit látunk.

Kép
Szórakozás

Zseniális polihisztor volt az „igazi Vasember”

A képregények Tony Starkját egy bizonyos Howard Hughesról mintázták, de a filmekben már egy csipetnyi Elon Muskot is csempésztek bele.

Kép
Szórakozás

A legjobb, filmek alapján készült LEGO készletek a fa alá

Sokak szerint a legózás gyerekes elfoglaltság, pedig ha a laikusok tudnák, mennyi felnőtteket megcélzó kiállítási darabot adott ki az óriáscég, bizony lenne meglepődés.

Kép
Szórakozás

Világhódító magyar találmány: 50 éves a Rubik-kocka

Az űrben, a sivatagban, a víz alatt – talán mindenhol kirakta már valaki a Rubik-kockát. Az egyik legismertebb magyar találmány világhódítását is bemutatjuk az InStyle MEN őszi-téli számában.

Kép
Tech

Kalap a fejre, ostor a kézbe, mindjárt itt az új Indiana Jones-játék!

Kevesebb, mint egy hónap van hátra a megjelenésig, addig is megmutatjuk, mit tudunk eddig a "The Great Circle" alcímet viselő videójátékról.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!