Promóció
Rejtett kincsek a lakásban - avagy nézd át a padlást, hátha a kezedbe akad egy értékes konzol

Sokan esnek abba a hibába, hogy porosodni hagyják gyerekkoruk játékait, pedig egy ritka kazettás darab vagyonokat érhet.
Több száz millióan játszanak a Földön nap mint nap, a hatalmas közösségen belül pedig jelentős számban képviseltetik magukat a nosztalgiára fogékony gamerek. Nem okozhat az sem meglepetést, hogy nem a legfiatalabb videójátékos-generáció tagjairól van szó, sokkal inkább azokról, akiknek a gyerekkori emlékeit a mai napig őrzik a retró konzolok. Még a legnagyobb gyártók is felismerték néhány évvel ezelőtt, hogy hatalmas igény mutatkozik a nosztalgiára, így aztán szinte mindenki piacra dobta ikonikus konzoljának modernizált változatát. A sort a Nintendo kezdte 2016-ban a NES-sel, utána beszállt a történetbe a Sega a Mega Drive-val, majd a Sony is a PlayStation első generációjával. Hamar elkapkodták az előre telepített játékokkal felvértezett kis gépeket, ami miatt aztán az autentikus, eredeti konzolok piaca is fellendült. Persze a retróra mindettől függetlenül is volt kereslet, de a piacot ellepték a padláson porosodó, vagy éppenséggel évekig a szekrény mélyén raboskodó konzolok, nem kevés profitot termelve tulajdonosaiknak.
Az is igaz, hogy a gyűjtőkben értetlenkedést, és néha valóságos megrökönyödést vált ki a tény, miszerint néhányan simán megválnának a retró kincsektől. A másik oldal hozzáállása is teljesen érthető, elvégre nem mindenkinek jelenthet érzelmi töltetet egy régi Nintendo vagy Gameboy, a belőlük remélt profitból viszont akár egy vadonatúj konzolt is vásárolhatnak. Az igazán nagy bevételhez azonban saját dobozos, bontatlan gépek dukálnak, viszont jelentős profitra tehetnek szert azok is, akik jó állapotban őrizték meg a hozzájuk tartozó játékokat. És akkor térjünk is rá az árakra.
A NES-ért mélyen a zsebükbe nyúlnak a gyűjtők, egy bontatlan darabért akár 700.000 forintot is kifizetnek, de a magyar piacon általánosan a 50.000 forintot kérnek egy korrekt állapotúért eredeti csomagolás nélkül. A játékok között a 20.000 forint teljesen átlagos összegnek minősül, de egy ritkább darab esetében 50.000 forintot is elkérhet a tulajdonos. Azért azt hozzá kell tennünk, ez az összeg semmi ahhoz képest, amennyiért egy 1985-ös Super Mario Bros. kelt el. A bontatlan játékért 200 millió forintnak megfelelő dollárt fizettek. Elsősorban tehát érdemes megnézni a régi kazettákat, főleg a Mario, Zelda és Donkey Kong-címeket. A másik legendás konzol, a Nintendo 64 átlagára egy fokkal magasabb mint rokonáé, tekintve hogy újabb, kevésbé megviselt gépekről beszélünk. Bár az eszköz elég ritka, és alig akarnak megválni tőle, néhány játékkal és eredeti kontrollerekkel 70.000-100.000 forint körüli profitra lehet számítani eladás során.
Azok a Gameboy-tulajdonosok, akik megválnának a kis géptől, dörzsölhetik a tenyerüket. Egy hibátlanul működő Gameboy kiadástól és állapottól függően 30.000 forint és 100.000 forint között mozog a másodpiacon. A ritka színű, limitált daraboknál persze határ a csillagos ég, de ezek a gépek általában már olyan tulajdonosnál lapulnak, aki nem akar megválni a féltve őrzött konzoljaitól. A Nintendo kütyüi mellett a SEGA tört még utat hazánkban a Mega Drive-val, viszont így is jóval kevesebb felhasználót értek el hazánkban, mint a konkurencia, ellenben a rengeteg sárga kazettás koppintással. Ebből adódóan bár a játékok valamivel kevesebbért kelnek el, mint a NES esetében, az eredeti dobozával megőrzött gépek 120.000 forintért cserélhetnek gazdát, bár ahogy az összes többi eszköz esetében, külföldi oldalakon jóval kevesebbért is hozzá lehet jutni a kis géphez.
A PlayStation első generációs konzoljának árai között van a legnagyobb szórás a felsoroltak közül. Egy bontatlan darab 800.000 forintot is megér a gyűjtőknek, de a magyar használtpiacon már 20.000 forintért is bele lehet futni agyonhajtott, de működő gépekbe. Az eredeti kontrollerek valamint a memóriakártya megléte, és persze a minél kevesebb karc befolyásolja az árat, valamint a gyakran elromló olvasófej hibátlan működése is. Egy szebb darabért 70.000 forintot is elkérhetnek, de a játékok közül csak az igazán ritkák képviselnek valódi értéket. A Resident Evil Director's Cut például 40.000 forint alatt már ajándék a retrófanatikusok számára. Általános igazság, hogy a retró konzolok értéke exponenciálisan növekszik, így befektetés szempontjából érdemes lehet megtartani, és az sem mellékes, hogy bűn elenyészni hagyni őket a lakás rejtett zugaiban.
Vagány strapaórát mutatott a svájcibicskás Victorinox
A Victorinox nevét leginkább a svájcibicskák miatt ismerjük, de annál jóval szélesebb a palettájuk.
A sarkkörön hegyezik a legújabb csúcs-McLarent
Noha a McLaren W1 hivatalos bemutatóját már korábban megtartották, azért a tökéletesítés még mindig tart.
Mit köszönhetünk a tanároknak? – TRÚMEN S02E06
A TRÚMEN legfrissebb adásában egy nagyon fontos téma kerül elő: az oktatás.
Az ország, ahol az AI írja a törvényeket
Az Egyesült Arab Emírségekben húztak egy merészet, és azt mondták: rábízzák a törvények megírását a mesterséges intelligenciára.
Miért jó hőszigetelő anyag a kalcium-szilikát?
A kalcium-szilikátot gyakran használják szigetelésre kiváló hőállósága és nagy hőtűrése miatt, de penészgátló hatásáról is ismert. Ezeknek a tulajdonságainak köszönhetően nem csupán lakóépületek szigetelésére alkalmas, hanem akár erőműveknél, olajfinomítóknál, vegyi üzemekben vagy más olyan környezetben is használják, ahol szélsőségesen magas hőmérséklettel kell számolni.
Ennyit kellene hetente szexelned, hogy ne legyél depressziós
Bizony, van összefüggés az együttlétek és a lelki egészség között, a tudomány pedig pontos számot is tud mondani.