Ilyen komoly egészségügyi problémákat okozhat a rendszertelen alvás

Alvó férfi
Forrás: Frank Eiffert / Unsplash

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

Egy új kutatás szerint a szívinfarktus és a sztrók kockázatát is növeli, ha nem tudunk rendszert vinni a pihenésünkbe.

A tudósok sokszor rámutattak már, hogy általános egészségünk szempontjából a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás legalább olyan fontos, mint a helyes táplálkozás és a rendszeres testmozgás. Egy új kutatás viszont most arra világított rá, hogy az alvás terén a rendszer is kiemelten fontos, ugyanis ha mindig más-más időben fekszünk le és kelünk fel, az növelheti a szívinfarktus és a sztrók előfordulásának esélyét.

A tudósok egy héten keresztül gyűjtötték mintegy 72 ezer 40 és 79 év közötti ember alvási adatait, olyanokét, akiknél soha nem lépett még fel komoly szív- és érrendszeri esemény. Az alvás szabályszerűségére, rendszerességére vonatkozó mérőszámot, az SRI-t számították ki – itt a magasabb pontszámok jelölték a rendszeresebb alvást. Ezután egy nyolcéves utánkövetés következett, aminek során a szív- és érrendszeri okokra visszavezethető halálozást figyelték meg, és azt tapasztalták, a rendszertelenebb alvók körében 26 százalékkal nagyobb volt ennek a rizikója.

Bár más faktorokat is figyelembe vettek, úgy mint az alkoholfogyasztást, a kort és a fizikai aktivitást, összességében a kutatás jelenleg csak azt bizonyítja, hogy van kapcsolat az alvás rendszeressége és a megemelkedett kockázat között, viszont ok-okozati összefüggésről egyelőre nem beszélhetünk.

A tanulmány továbbá azt is megállapította, hogy a magasabb SRI-értékkel bíró páciensek nagyobb eséllyel aludtak hét-kilenc órát, mint a rendszertelenebb szokásokat követő társaik. Viszont az alacsonyabb SRI mellett akkor is nagyobb volt a szív- és érrendszeri problémák valószínűsége, ha megvolt a kellő mennyiségű alvás. Ebből arra tudnak következtetni, hogy a rendszeresség többet számít a megelőzés szempontjából, mint a mennyiség.

A kutatás vezetője ugyanakkor azt is hangsúlyozta: nem kell minden nap percre pontosan ugyanakkor nyugovóra térni, majd másnap ugyanilyen szigorú beosztás szerint kipattanni az ágyból. Erősen ajánlott viszont 30-60 percen belül tartani az ingadozást. Tehát a kis változások beleférnek, az állandóság azonban nemcsak a szív- és érrendszeri panaszok megelőzéséhez járulhat hozzá, hanem az alvás minőségét is javítja, jobb lesz a hangulatunk, élesebbek a kognitív képességeink. Az is fontos, hogy ne hétvégén akarjuk bepótolni a hét közben elmulasztott órákat.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

Videók

Kép
Szórakozás

Bruce Willis diagnózisa óta először mutatkozott nyilvánosan

Egyenruhásoknak köszönte meg az erőfeszítéseket, amelyeket a Los Angeles-i tűzvész elleni védekezésben tesznek.

Kép
Szórakozás

De Niróval néz szembe De Niro ebben az új gengszterfilmben

A The Alto Knightsban nagyon érdekes koncepció mellett tér vissza a műfajhoz a színészlegenda.

Kép
Tech

A Playstation már a következő lépésedet is tudja

A mesterséges intelligencia már azelőtt kitalálja, mit akarsz csinálni egy videójátékban, hogy a kontroller gombját érintenéd.

Kép
Életmód

Plüss szívecskék Valentin-napra? Adj inkább élményt helyette

Közeleg a Valentin-nap, és újra itt van az ideje a szokásos kérdésnek: mit adj a kedvesednek? Egy újabb plüss szívecskét, esetleg csokoládét? Túl kiszámítható! Mi lenne, ha idén valami igazán különleges ajándékkal lepnéd meg a partneredet? A válasz: tantra masszázs! És hogy miért érdemes ezt választanod? Tarts velem, és fedezd fel, hogyan válhat egy ilyen masszázs a legemlékezetesebb Valentin-napi élménnyé!

Kép
Stílus

Farmer helyett! Nicholas Hoult nadrágja 2025-ben erősen kihagyhatatlan lesz majd

Nicholas Hoult összeállítása annyira jól sikerült, hogy bebizonyította, messze nem kell annyira tartani ezektől a daraboktól.

Kép
Szórakozás

10 remake, ami jobban sikerült, mint az eredeti film

Közkeletű vélekedés, miszerint egy remake film sosem érhet fel az alapjául szolgáló műhöz, és valljuk be, a legtöbb esetben ez az állítás megállja a helyét, de most elhoztuk az ellenpéldákat.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!