Így segíti egészséged megőrzését a technológia

Így segíti egészséged megőrzését a technológia
Forrás: Samsung

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

A hordható okoseszközök nem helyettesítik az orvosi diagnosztikát, de hasznos segítséget nyújthatnak az egészségesebb életmód kialakításához.

A legfrissebb adatok szerint Magyarországon mintegy 2,7 millióan szenvednek valamilyen krónikus betegségben. Ez a 16 év fölöttiek mintegy 35 százalékát jelenti, ami nem túl kecsegtető arány. A legtöbben magas vérnyomással küzdenek, ami hazánkban népbetegségnek számít, de az allergia, a mozgásszervi problémák és a diabétesz is sokak mindennapjait keseríti meg. A felnőtt lakosság nagyjából harmadát érinti a metabolikus szindrómia is: ez egy olyan állapot, amelyben egyszerre van jelen többféle anyagcserezavar, valamint gyakran elhízással és magas vérnyomással is jár. Ezáltal igen komoly egészségügyi kockázatot rejt magában.

Természetesen a krónikus betegségek egy része kialakulhat valamiféle genetikai hajlam vagy környezeti tényezők hatására is, azonban az utóbbi években számos kutatás igazolta, hogy hatalmas szerepe van ebben az életmódnak. A megelőzés szempontjából kulcsfontosságú a helyes táplálkozás, a rendszeres testmozgás, továbbá a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, és rizikófaktorként lépnek fel az olyan káros szenvedélyek, mint a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!
Kép
forrás: Samsung

Mivel mindenféle egészségügyi problémát könnyebb megelőzni, mint kezelni, mindenképpen fontos kiemelni a szűrővizsgálatok szerepét: ezek az ellenőrzések még időben rámutathatnak a rendellenességekre, és ha szükséges, a kezelést is hamarabb meg lehet kezdeni. Lehet, hogy még teljesen tünetmentesek vagyunk, de egy laboreredményen már esetleg látszik kisebb eltérés, netán egy rutinszerű vérnyomás- vagy vércukorszintmérés lesz a figyelmeztető jel.

Ma már ráadásul nem is feltétlenül kell mindenre külön-külön céleszközt otthon tartani. Egyre elterjedtebbek a hordható okoseszközök, beszélhetünk akár órákról, akár karkötőkről, de még gyűrűkről is. Ezek a kütyük mérhetnek pulzust, vérnyomást, véroxigénszintet, funkcionálhatnak EKG-ként – csak a beépített szenzoroktól függ, mire képesek. Ha túl sokat ülnénk egy helyben, jeleznek, hogy most már ideje megmozdulni – ami különösen számít az irodai munkát végzőknél. Beállíthatjuk őket egy-egy adott mozgásformához, sőt akár még alvásunkat is monitorozzák, így képet kaphatunk arról, hogy adott esetben bár nyolc órát töltöttünk az ágyban, de mennyi volt abból az igazán mély, pihentető alvás.

Kép
forrás: Samsung

Napjaink egyik, ha nem a legizgalmasabb technológiai fejlődési iránya egyértelműen a mesterséges intelligencia. Adja magát tehát, hogy az MI-t a legkülönbözőbb okoseszközökbe is integrálják a nagy gyártók, így tett a Samsung is a Galaxy Watch-széria legfrissebb darabjaival. Ez elősegíti a minél hatékonyabb és egészségügyi szempontból is követendő napi rutin kialakítását. A leghasznosabb természetesen, ha minden kütyü egy okos ökoszisztéma részeként, együtt támogat minket.

Ilyen rendszer például a Samsung Health, amely nemcsak a viselhető eszközöket, hanem az okostelefonokat is beemeli ebbe az egységbe, és egy felhasználóbarát alkalmazáson keresztül minden lényeges információt elénk tár. A Galaxy AI-jal meghatározza az Energiaszintet, majd az alapján ad további tippeket akár a sportoláshoz, akár a regenerálódáshoz, a beállított prioritásaink szerint. Mivel minden ember más és más, az sem mindegy, milyen testösszetételünk van, vagyis akkor lesznek igazán személyre szabottak az ajánlások és instrukciók, ha testsúlyunk mellett a testzsírt és a vázizomzatot is számításba veszi az applikáció. Fejlődni pedig, mint tudjuk, meghatározott célok mentén lehet leginkább – legyen szó időeredményről, testsúlycélról vagy határidőkről.

Kép
forrás: Samsung

Egy dolgot azonban nem lehet eléggé hangsúlyozni: ezek az okoseszközök bár nagyon sokat segítenek az aktívabb, egészségesebb életmód kialakításában, nem helyettesítik az orvosok, személyi edzők vagy dietetikusok szakértelmét, illetve a tényleges orvosi diagnosztikát. Jó, ha a kapott eredményeket meg tudjuk beszélni igazi szakemberrel, aki a látottak alapján akár további vizsgálatokat is szükségesnek ítélhet, meg persze segít értelmezni a képernyőn megjelenő információkat, rámutat az összefüggésekre. A Samsung Electronics Magyarország pont azért lépett a közelmúltban stratégiai együttműködésre a Doktor24-gyel, hogy a digitális funkciókat személyre szabott orvosi szolgáltatásokkal kombinálja. Ezzel a magyarok egészségét és jóllétét javítanák, különös tekintettel a metabolikus szindróma megelőzésére és kezelésére. Ennek keretében a december 31-ig megvásárolt Samsung Galaxy Z Fold6 és Galaxy Z Flip6, illetve a Galaxy S24 család okostelefonjai mellé jár egy 70 ezer forint értékű egészségügyi utalvány. Ezt a Doktor24 laborvizsgálatot, eredmény-kiértékelést, dietetikai konzultációt és személyre szabott orvosi szolgáltatások megszervezését tartalmazó csomagjára lehet beváltani. Így az ügyfelek átfogó képet kaphatnak általános állapotukról.

Kép
forrás: Samsung

Ha egészségmegőrzésről van szó, kifejezetten érdemes rendszerben gondolkodni. Az okoseszközök ebben a komplex szisztémában csak kiegészítőnek, egyfajta segédeszköznek számítanak, a változás a felismeréssel kezdődik. Saját testi és lelki jóllétünkért sokat tehetünk, ha kiegyensúlyozottabb étrendre váltunk, több zöldséget és gyümölcsöt, kevesebb feldolgozott élelmiszert fogyasztunk. Keresünk magunknak a napi rutinunkba beilleszthető mozgásformát, búcsút intünk a káros szenvedélyeinknek, és a rendszeres éjszakázás helyett a pihenésre is gondot fordítunk. Szervezetünk jelzéseire figyelve, a technikai vívmányokat jól használva sokat tehetünk egy hosszabb életért.

Videók

Kép
Szórakozás

Keanu Reeves 10 legjobb filmje - szerintünk

Hollywood egyetlen olyan szupersztárja, aki inkább választja a metrót, mint a luxusautókat, és mi pontosan ezért imádjuk!

Kép
Jármű

Hogyan lett 120 év alatt a 10 km/óra sebességhatárból 130? – avagy érdekességek a KRESZ történetéből

Tudtad, hogy egészen 1941-ig Magyarországon is bal oldali közlekedés volt? És azt, hogy a KRESZ megalkotásával egy évvel megelőztük a mobilizációban akkor élen járó Nagy-Britanniát?

Kép
Tech

Ha a sima okosgyűrű snassz, akkor itt a 18 karátos arany

Ma már több gyártó is kínál efféle hordható okoseszközöket, de az Ultrahuman elképzelése kicsit más.

Kép
Szórakozás

Százával küldik vissza érmeiket az olimpikonok

Pár hónappal a versenyek után máris borzasztóan néztek ki a medálok, de a NOB kicseréli annak, aki kéri.

Kép
Szórakozás

Így keményítene be a részeg utasokkal szemben a Ryanair

A legnagyobb európai légitársaságnál betelt a pohár az ittasan problémássá váló utasokkal szemben.

Kép
Szórakozás

Generációk kedvenc ezermestere volt: így néz ki ma MacGyver, azaz Richard Dean Anderson

Ki ne emlékezne a titkosügynökre, aki mindenféle szorult helyzetben feltalálta magát. Ennyit változott MacGyver megformálója.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!