Berlusconi értéktelen öröksége: 25 ezer gagyi festmény
Az egyik legismertebb olasz műkritikus szerint az idén elhunyt korábbi miniszterelnök javarészt a tévéshopból szedte össze gyűjteményét.
Nem könnyű feladat röviden összefoglalni Silvio Berlusconi életművét. Többször is volt Olaszország miniszterelnöke, üzletemberként pedig volt nagy médiavállalata, ingatlanos érdekeltsége és számos más befektetése, nagyon sokan pedig az AC Milan futballcsapatának tulajdonosaként emlékeznek rá. Igen ellentmondásos figura volt, sokan állították, hogy szoros kapcsolata van a maffiával, máskor prostituáltak miatt került a hírekbe. Igazi életművész volt.
Idén nyáron – 86 éves korában – bekövetkezett halála előtt vagyonát 6,8 milliárd dollárra becsülték, amivel Olaszország harmadik leggazdagabb emberének számított. Vagyis bármilyen hobbit, szenvedélyt is talált magának, azt volt miből finanszírozni. Erre jó példa az AC Milan is, hiszen regnálása alatt nagy sikereket ért el a klub. Ha pedig azt mondjuk, a művészetek iránt is fogékony volt Berlusconi, gondolhatnánk, hogy igazán híres festők remekművei függtek otthona falain. Pedig nem.
Az egyik legelismertebb olasz műkritikus, Vittorio Sgarbi szerint ugyanis a mintegy 25 ezer festményből álló gyűjtemény jelentős része, szinte egésze gyenge minőségű. Csaknem minden darab teljesen értéktelen, vagy legfeljebb igen keveset ér. A becslések szerint összesen mintegy 20 millió euróra tehetjük a kollekciót, azaz 7,6 milliárd forint jönne ki elvileg az eladásukból, de ez kiátlagolva csupán 800 eurót, mintegy 300 ezer forintot jelentene képenként, ami ebben a világban igen szerénynek számít. Talán ha 6-7 olyan munka van köztük, amelyik valóban értéket képvisel.
A képeket jelenleg egy 3200 négyzetméteres raktárban őrzik Milánó közelében. A legjellemzőbb témáik a női aktok, de Párizst, Nápolyt vagy éppen Velencét ábrázolók is vannak köztük. Állítólag tévéshop jellegű éjszakai műsorokból vásárolta a festményeket Berlusconi, jó pár szobor társaságában, de a kritikus szerint ezeket egy múzeumban is csak a művészetet kevésbé értők élveznék. Egy másik szakértő, a londoni központtal tevékenykedő Cesare Lampronti műkereskedő azt mondja, a politikus-üzletember fiatalabb korában nagyobb körültekintéssel válogatott, galériákban vásárolt, de később televíziós aukciókra váltott. Ugyanakkor tisztában volt vele, hogy amit megvesz, sokszor értéktelen. Mielőtt azonban végképp földbe tiporná bárki is az ízlését vagy ízléstelenségét: a központi helyeket villájában Tiziano és Rembrandt eredeti alkotásai foglalták el.
A 25 ezer darabos gyűjtemény egyébként inkább csak teher az örökösök számára. A raktár éves szinten 800 ezer euróba, úgy bő 300 millió forintba kerül nekik, különböző kártevők pedig már el is pusztították a képek egy részét, kiirtásuk aránytalanul nagy költséget jelentene.
Forrás: BBC
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!Három az egyben! Justin Bieber egy szetten belül rögtön három 2025-ös trendet is hozott
Justin Bieber összeállításának elemei együtt, de akár külön-külön is jó befektetések lehetnek 2025-ben.
Ez az apró szokás segít energikusabbnak maradni reggel
Nem mindegy, mikor kelünk fel – és ezt most nem úgy kell érteni, hogy aki tovább alszik, kipihentebb.
Ezzel a feltétellel játszana Marvel-filmben Adrien Brody
A brutalista főszerepéért Oscar-díjra jelölt színészzseni egyáltalán nem zárkózik el a szuperhősfilmektől, de nem vállalna el akármit.
Nagyon vagány lett az új porschés Honor-csúcsmobil
A Honor Magic 7 Pro jelentette az alapot a Porsche Design-féle Magic7 Pro RSR-hez.
Chevy kisbuszból készült a legkirályabb hómobil
Talán nem a leggyorsabb, de mindenképpen a legsokoldalúbb, ha a havas akadályok leküzdéséről van szó.
10 elképesztően furcsa idegen lény a sci-fi filmek történetéből
Nem minden esetben a külső a fontos, de azért akadnak fantáziadús teremtmények.