Milyen lesz a Stalker 2? Játszottunk vele, hogy választ találjunk

A Stalker 2 állandó halasztásai nem sok jót ígérnek – belevetettük magunkat a játékba, hogy leleplezzük a titkokat!
Egy radioaktív sugárzással szennyezett terület, mutánsokkal, vadállatokkal és gyilkos emberekkel teli? A Stalkerrel az ukrán GSC Game World stúdió bebizonyította, hogy ért a sötét világokhoz, és kialakított egy hűséges rajongótábort.
A folytatás, a Stalker 2 mozgalmas fejlesztési történetét már mindenki ismerheti, aki várja a megjelenést. A többiek számára röviden összefoglalva: a Stalker 2-t először 14 évvel ezelőtt jelentették be. 2012-ben a fejlesztés leállt, mert a háttérben nem tudtak megegyezni a védjegyekkel kapcsolatban.
2018-ban a régi fejlesztők újra bejelentették a játékot, majd háromévnyi csend után megkaptuk az első előzetest. A végső, 2022 decemberére bejelentett megjelenési dátumot érthető módon el kellett halasztani Oroszország ukrajnai háborúja miatt. Az immár prágai székhelyű GSC Game World stúdió azonban tovább dolgozik a fejlesztésen. Most éppen 2024. november 20-án várjuk a Stalker 2-t, és egy új bemutató során aktuális képet kaphattunk a játék állapotáról.

A vélemények ellentmondásosak
Tavaly, a Gamescom 2023-on először volt lehetőségünk belekóstolni a sötét first-person shooter világába. Akkoriban a bemutatott anyag még tele volt hibákkal. Kollégánk, Stefan viszonylag butának találta a játék ellenfeleit, problémái voltak az NPC-kkel való beszélgetés során, és úgy fogalmazott, hogy az élmény nem volt igazán összefüggő.
Idén a próba során ezekkel a problémákkal nem találkoztunk. Ez valószínűleg annak is köszönhető, hogy egy másik részt játszhattunk. Ami érdekes, hogy mind tavaly, mind idén a Gamescomon azt mondták nekünk, hogy a játék elejét kapjuk meg tesztre. Nem tudtuk kideríteni, hogy teljesen átdolgozták-e ezt a részt, vagy egyszerűen csak különböző információk keringenek. Remélhetőleg novemberben már tudni fogjuk a választ.
A Stalker 2 kezdete
A Stalker 2 jelenlegi verziójában nem egy kutya fogad minket, aki aztán egy anomália áldozatává válik, hanem egy hosszabb bevezetővel kezdődik a játék. Ebben egy teherautóval a határvidék felé utazunk, amelyet egyébként lezártak, hogy az embereket távol tartsák a sugárszennyezett zónától. Egy többé-kevésbé barátságos tudós ad nekünk egy szkennert, és elküldi a halálzónába. Ott találkozunk más emberekkel, akikkel koordinátákat kell gyűjtenünk, hogy megtudjuk, hova kell elhelyeznünk a szkennert.

Sajnos nem tudtuk megállapítani, hogy mi történt az NPC-kkel az elmúlt évben. Amikor eljutottunk a kapcsolatfelvétel helyszínére, minden lehetséges szövetségesünk már halott volt. A rádión keresztül utasításokat kaptunk, amelyek egy kis, erősen sugárzó területre irányítottak minket, ahol egy tárgyat kellett megszereznünk, hogy annak birtokában hozzájussunk a szükséges koordinátákhoz.
Egy kissé zavaros, átláthatatlan útmutatónak köszönhetően, és a fejlesztők kis helyszíni segítségével végül elindulhattunk.
Váratlan támadás a sötétből
Legalábbis így gondoltuk, amíg először ijesztő hangokat nem hallottunk, majd oldalról ütést nem kaptunk. Addig, a játék körülbelül tíz percében, még egyetlen élő ellenséggel sem találkoztunk. Ezért fontos tudni, milyen izgalmas érzés, amikor egy nyílt területen egy láthatatlan mutáns támad meg. Mindez úgy történik, hogy közben egy világító sugárzási felhőben állunk, ami lassan, de biztosan megöl minket.
Szerencsére a mobil kutatóállomásra tudtunk menekülni, ahol korábban megkaptuk a koordinátákat. Itt több irányból is védve voltunk, így elkerülhettük a korai halált. Egy holttesttől elvett fegyverrel végül nem okozott nagy problémát a szörnyeteg kiiktatása.
Nem panaszkodhattunk a lőszer- és fegyverhiányra a játék során. Gyakran találtunk holttesteket, amelyeket kifoszthatunk. Mindegyiknél volt fegyver, egy teljes csomag lőszer és gyógyító eszközök. A lövésekkel nem is kellett igazán spórolnunk, főleg azért, mert viszonylag kevés ellenséggel találkoztunk.
A mutáns mellett egy csoport emberi katonával is meg kellett küzdenünk. A pusztában álldogáltak, távol bármilyen fedezéktől. Nehéz volt megállapítani, hogy az ellenséges mesterséges intelligencia mennyivel lett okosabb az előző évi játékverzióhoz képest.

Mivel mi is csak véletlenül botlottunk bele ebbe az ellenséges csapatba, és nem készültünk fel a harcra, nekünk sem volt semmi, ami mögé elbújhattunk volna. Ennek megfelelően elég sok lövést kaptunk. Szerencsére a gyógyító készletek meglepően hatékonyak voltak. Az ellenfelek viszont úgy hulltak, mint a legyek, és már három lövés után elestek, ha a felsőtestüket találtuk el.
Nyomasztó atmoszféra
Nem tudjuk biztosan, hogy szándékosan választották-e a Gamescom bemutatójához ezt a részt, hogy pozitívabb érzetet keltsen, mint a tavalyi, erősen kritizált demó. Az, amit láttunk, mindenképpen pozitív benyomást tett ránk. A nyomasztó atmoszféra és az állandó félelem, hogy bármikor és bárhonnan megtámadhatnak, végigkísérte a játékmenetet.
Bár a Stalkerben fontos megőrizni a nyugalmat, így ez a fajta lövöldözés biztosan nem lesz jellemző az egész játékra. Aki vakon rohan a harcba, az nem jut el messzire. A taktikai gondolkodás és a lassú haladás továbbra is fontos, ha valaki sikert akar elérni a Stalkerben.

A kontroller használata sajnos kissé kényelmetlen volt, mivel a célzáshoz sokszor az ütközőket kellett használni. Ez nem feltétlenül komfortos, ha a célzás és a lövés a ravaszokon van. Aki ezt el szeretné kerülni, válasszon egy hátlapi billentyűkkel rendelkező kontrollert, vagy ha PC-n játszik, egyszerűen a billentyűzetet.
Bár nagyon kevés időt tölthettünk a játékkal, a Stalker véleményünk szerint megőrzi az első rész játékélményét. Ha a megjelenéskor az erőforrások, például a lőszer és a gyógyító készletek még szűkösebbek lesznek, akkor a Stalker 2 tökéletes adrenalinbomba lehet.
A Stalker 2 megjelenését 2024. november 20-ára tervezik, és reméljük, hogy ezúttal nem lesznek további késések. A PC-s verzió mellett Xbox Series X és S változat is készül a játékból, a PlayStation 5-ös verziót azonban még nem erősítették meg.
(A cikk eredetileg a német pcgames.de oldalon jelent meg.)
Itt pedig a legjobb horrorjátékokat szedtük össze:
Minden idők 10 legjobb kalandfilmje a közönség szerint
Abban megegyezhetünk, hogy egytől egyig klasszikusok, amiket bármikor érdemes újranézni.
Neil Armstrong arany Omegája a történelem csodás darabkája
Egy huszonhat darabos különkiadás része volt ez a 18 karátos Speedmaster Professional.
A Bugatti Tourbillon is lehet még vadabb: íme!
A Bugatti új hipersportautója eleve a világ összes pénzébe kerül, de persze, hogy ezt is lehet még fokozni. Például az Équipe Pur Sang csomaggal.
Kiadatlan dalokat lopott Eminemtől – börtönbe kerülhet
Majdnem tizenöt évig dolgozott a rappernek, akár ugyanennyi időt is eltölthet a rács mögött az egykori alkalmazott.
Extravagáns csoda a Richard Mille új Ferrari-órája
Az RM 43–01 Tourbillon Split-Seconds Chronograph Ferrari a két márka együttműködésének legújabb gyümölcse.
Már most odaadhatjuk a McLarennek az F1-es világbajnoki címet?
George Russell szerint igen, de Andrea Stella szavai sem biztatóak a többi csapatra nézve.