Promóció
30 millióba kerül Szingapúrban, hogy autód lehessen
Nem maga az autó, csak a lehetőség fáj több tízmillióba attól függően, milyen kategóriában gondolkodsz.
Szingapúrban 1990-ben egyfajta kvótarendszert vezettek be a személyautókra, vagyis úgynevezett jogosultsági igazolással kell rendelkezniük azoknak, akik kocsit akarnak venni. Meghatározott számú igazolást bocsátanak ki, hogy kontroll alatt tudják tartani a járművek számát, a jogosultsághoz kéthetente megrendezett árveréseken lehet hozzájutni, és tíz évre szólnak.
Csakhogy az elmúlt bő három évtizedben alaposan megdrágultak ezek az engedélyek, így ma már a legkisebb méretosztályért is 104 ezer szingapúri dollárt, azaz úgy 28 millió forintot kell perkálni. Egy nagyobb családi autóhoz már 146 ezer szingapúri dollárba fáj az igazolás, ami csaknem 40 millió forintot jelent. Létezik továbbá egy „Open” kategória is 152 ezer helyi valutáért, közel 41 millió forintért, amivel bármilyen autó megvásárlását kezdeményezhetjük. Mert ugyanis fontos hangsúlyozni: ez az összeg csak magát a jogosultságot fedezi, a kocsi vételárát nem.
A törpeállamban emellett az autókat terhelő vámok és adók is kimondottan magasak, így jelenleg világviszonylatban is ott a legköltségesebb a vásárlás. Míg például az Egyesült Államokban egy Toyota Camry Hybrid 29 ezer amerikai dollárról (10,7 millió forintról) indul, Magyarországon valamivel több mint 16 millió forint a modell listaára, addig Szingapúrban 67 millió körül áll meg, mire minden közterhet kiköhögtünk, és a jogosultságot is megfizettük.
Ebből aztán az következik, hogy hiába évi 70 ezer szingapúri dollár arrafelé az éves átlagkereset, sokan így sem engedhetik meg maguknak, hogy kocsit tartsanak. Az 5,5 milliós népességhez viszonyítva a kevesebb mint egymillió forgalomban lévő személyautó valóban nem tűnik soknak (Magyarországon 9,6 millió emberre jut 4,1 millió). A kormányzat cserébe a világ egyik legszínvonalasabb szolgáltatásával próbálja a közösségi közlekedés felé terelgetni a lakosságot. Viszont nagyon sok igen gazdag ember is él Szingapúrban, ők hajthatták fel az új autók iránti keresletet – az egyik helyi szalon tulajdonosa szerint a luxusautókért például szinte sorban állás szokott lenni.
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!Kíváncsi vagy, hol élnek a leggazdagabbak? Itt elolvashatod:
Promóció
ASUS Zenbook S 14: A modern férfi tökéletes társa
Promóció
Végre egy számla, amelynél a bank alkalmazkodik az ügyfelekhez
Roppant látványos, egyedi Richard Mille-t árverez Pharrell Williams
A zenész maga is beszállt a piros szíjas RM 65–01 tervezésébe, sőt az aláírása is ott figyel rajta.
A retróhullám tovább szárnyal, érkezik a modern Nintendo 64
Az Analogue gárdája elhozza azt, amire már nagyon régóta várnak a Nintendo-rajongók.
Ilyen mérges Škoda Citigót még sosem láttunk
A csehek városi kiskocsijából 280 lóerős, összkerekes büntetőgépet faragtak, és nem győzzük csodálni.
Egyszerre képernyő is ez az új billentyűzet
A DS Pixel Keyboard nem hagyományos billentyűkkel rendelkezik – ehelyett egy kijelzőből és egy billentyűzet-feltétből áll.
A történelem legnagyobb tévhitei, amit a legtöbb ember készpénznek vesz
Néha egy film a ludas a tévképzetben, de előfordul, hogy a Mandela-effektus a hibás.
Luke Evans a példa: egy sztár is szoronghat a külseje miatt
A népszerű színész nincs teljesen kibékülve a testével, kell némi noszogatás, hogy ledobja a felsőjét.