Tech
Tim Burton nélkül talán szuperhősfilmek sem lennének

Legalábbis Michael Keaton azt mondja, nem biztos, hogy a Marvel és DC moziverzuma ebben a formában létezhetne nélküle.
Noha természetesen Tim Burton 1989-es Batmanje előtt és után is született számos jó szuperhősfilm, annak a mozinak a főszereplője, Michael Keaton azt mondja, Burton látásmódja lényegében mindent megváltoztatott, amit addig erről a műfajról gondolt a világ. Ezért pedig minden elismerést megérdemel, hiszen bátran nyúlt a képregényfilmekhez, és bár nem mondhatjuk biztosan, de a színész szerint a kiváló rendező nélkül egyáltalán nem biztos, hogy létezhetne a Marvel és a DC moziverzuma, és ennyire felkapottak tudnának lenni a szuperhősös alkotások.
Keaton hozzátette: annak idején Burton rengeteg kritikát kapott, döntéseit sokan megkérdőjelezték. Eleve az, hogy Jon Peters producer javaslatára rákapva őt választotta ki Batman szerepére, már sokaknál kicsapta a biztosítékot. A Warner Bros. mintegy ötvenezer elégedetlenkedő levelet kapott, de a rendező kitartott az elhatározása mellett. Azt vallotta, Keaton olyan energiákkal rendelkezik, amilyenekkel senki más. Elég csak a szemébe nézni, és egyszerre van benne valami intelligens, ijesztő és őrült.
Végül aztán Keaton Denevérembere a rajongók nagy kedvence lett, máig az ő alakítását tartják az egyik legjobbnak, elhomályosítva Ben Afflecket, Robert Pattinsont és George Clooney-t is. Igen sokat kellett rá várni, hogy Christopher Nolan trilógiájában Christian Bale is legalább ennyire maradandót alkosson. 2023-ban aztán a Flash – A villám című DC-moziban Keaton újra magára öltötte a fekete jelmezt.
Azt persze nagyon nehéz lenne megmondani, mennyire van igaza a sztárnak, és hogy vajon milyen ívet futottak volna be a szuperhősfilmek, ha 1989-ben Burton nem rendez egy ilyen zseniális Batmant. Az viszont nem kérdés, hogy időről időre minden műfajnak kellenek új impulzusok. 1989-ben ezt Burton adta meg, és egy lebilincselő, sötét, izgalmas világot hozott létre. De hasonlóan fontos impulzus volt az is, amit Robert Downey Jr.-tól 2008-ban kapott a Marvel-világ, mert az ő Vasembere nyitotta meg a műfaj legsikeresebb korszakát.
De egy gondolat erejéig még térjünk vissza Michael Keatonhöz. Egyáltalán nem volt egyébként egyértelmű, hogy ő játssza el Batmant: a Warner Bros. nagy nyomást helyezett Burtonre, hogy minél hatalmasabb sztárt kaparintson meg a produkcióhoz, az első számú kiszemelt Pierce Brosnan volt, de ő nem akart efféle karakter bőrébe bújni. Felmerült még mások mellett Mel Gibson, Dennis Quaid, Tom Selleck, Kevin Costner, Harrison Ford, de még Bill Murray és Charlie Sheen neve is. A rendező pedig állítólag a néhány jelentős szereppel már jelentkező, de még nem igazi A-listásnak számító Willem Defoe-ban gondolkodott, noha akkoriban inkább az terjedt el, hogy a Jokert szánták neki.
De amikor képbe került Keaton, akkor már Tim Burtonben is elég hamar megfogalmazódott a gondolat, hogy ő lehet a legjobb megoldás. Nem sokkal korábban a Beetlejuice – Kísértethistórián dolgoztak együtt, szóval onnan már ismerték egymást. Ennek a folytatását, a Beetlejuice Beetlejuice-t éppen szeptember 5-én mutatják be a magyar mozik, természetesen Burton rendezésében, Keaton főszereplésével.
Bruce Willis 10 legjobb filmje, amit bármennyiszer újra tudunk nézni
Összeszedtük kedvenc alkotásainkat a hetvenedik születésnapját ünneplő színésztől.
Ezerből tizenhárom: a magyar válogatott emlékezetes meccsei
A törökökkel vívja története ezredik mérkőzését a magyar férfi labdarúgó-válogatott, szemezgettünk az eddigiekből.
Eladó a cipő, amiben Kobe Bryant történelmet írt
Egy nagyon szűk elitklubhoz csatlakozott, amikor átlépte a harmincezer pontos álomhatárt. Ez a cipő volt a lábán.
Ezért nem kéne elmentened a bankkártyád adatait
Legalábbis nem a böngészőben. Kényelmes megoldás, csak éppen nem a legbiztonságosabb.
Ősztől Puma labdákkal játsszák a bajnokikat Szoboszlaiék
A német sportszergyártó lett a Premier League új hivatalos partnere, a Nike-t váltják.
Pallós Endre: magyar szakember a hollywoodi produkciók mögött
Szárnyas fejvadász 2049, Dűne, Alien: Romulus – csak három produkció azok közül, amelyeken a Prop Factory Studio csapata is dolgozott.