Szórakozás
Nagyon nem tesz jót a fiataloknak az éjszakai mobilozás

A pihentető alvástól vesznek el értékes órákat a telefon nyomkodásával, aminek aztán a mentális jóllétre lesz rossz hatása.
Míg egy felnőtt embernek átlagosan 7-9 órányi alvásra van szüksége naponta – bár a friss kutatások ennek valamelyest ellentmondanak –, addig a gyermekeknek még ennél is több kellene éjszakánként a megfelelő regenerálódáshoz és fejlődéshez. A serdülőknél inkább 8-10 óra a nemzetközi ajánlás, ráadásul el is tolódik egy kicsit a biológiai óra, mert hajlamosak tovább fennmaradni este, hogy aztán reggel rosszabbul essen az ébredés.
A baj viszont az, hogy a fiatalok jelentős része az éjszakai mobilozás miatt nem alszik eleget. Egy új tanulmány ugyan amerikai adatokkal dolgozva jutott riasztó következtetésre, de aligha tévedünk nagyot, ha azt mondjuk, a világ többi részén is hasonló lehet a helyzet. Egészen pontosan arról van szó, hogy az USA-ban a tinik több mint fele legalább egy órát tölt telefonnyomkodással este tíz és reggel hat óra között, sőt nagyjából hasonló azoknak az aránya is, akik éjfél és hajnali négy között teszik ugyanezt. Főként a közösségi oldalak pörgetésével, szórakoztató tartalmakkal, játékkal, egymás közti kommunikációval, zenehallgatással telik ez az idő.
És hogy mit is vált ki a fiatalokból, ha rendszeresen túl kevés az alvásidő? Amikor a szervezet és az agy még fejlődésben van, súlyosabbak lehetnek a következmények, mint a felnőtteknél. Romlanak például a kognitív képességek. A nap folyamán – esetükben például az iskolában – megszerzett ismeretek nem rögzülnek kellően, könnyebben elfelejtik azokat. Gondok adódnak az érzelemszabályozással, egy korábbi kutatás is alátámasztja, hogy szorongóbbak, zavartabbak, ingerlékenyebbek lesznek. Az alvászavarok is gyakoriak.
Ha pedig továbbmegyünk, akkor azt látjuk, az alapból is sebezhetőbb, törékenyebb gyermekeknél az alváshiány a mentális egészségre is negatív hatással van. Nagyobb eséllyel alakul ki náluk depresszió, szorongás, de akár még öngyilkos gondolatok vagy önkárosítás is előfordulhat.
Nagyon fontos, hogy ezt a problémát nem kizárólag és nem kifejezetten a tinédzserek korlátozásával kell megoldani. A szülőknek jó példát kell mutatniuk: ha a gyerek azt látja, hogy anya és apa is a telefonon csüng, ő is könnyebben elcsábul, természetesnek veszi, hogy az úgy rendben van. Érdemes ezért olyan családi szabályrendszert felállítani, ami mindenkire vonatkozik. Például lefektetni, hogy este tíztől reggel hatig nincs mobil, vagy éppen telefonmentes övezeteket kialakítani, a hálószobából teljesen kizárni a kütyüket.
(forrás: CNN)
Ezek a vébétörténelem legvagányabb mezei - szerintünk
Egyszerűség vagy izgalmas részletmegoldások? Mindkettőre akad bőven példa összeállításunkban.
Csongrád-Csanád vármegye kihagyhatatlan úti céljai kiránduláshoz
„Állj boldogan és büszkén, ősi város, Símulj szerelmes szívvel a Tiszához” - Juhász Gyula.
Szurkolók közt dekázó rendőr az internet új sztárja
A bostoni rendőr labdakezelése lenyűgözte a drukkereket, hatalmas tapsot kapott a produkcióért.
Váratlanul szigorú lesz a britek közösségi médiás tilalma
Jövő tavasztól kemény intézkedésekkel választanák le a közösségi médiáról a 16 éven aluliakat.
Macska trollkodta szét a Rómeó és Júlia balettelőadást
Avagy így lesz tragédiából komédia a véletlennek köszönhetően.
Merész cipőválasztással érkezett meg a vébére Erling Haaland
A norvég sztárcsatár a nyár egyik slágerében szállt le a norvég válogatottat szállító repülőgépről.







