Promóció
Zseniális polihisztor volt az „igazi Vasember”
A képregények Tony Starkját egy bizonyos Howard Hughesról mintázták, de a filmekben már egy csipetnyi Elon Muskot is csempésztek bele.
Vasember, azaz Tony Stark ma már sokak számára szinte egyet jelent a Marvel-moziverzumban őt megformáló Robert Downey Jr.-ral. Azonban a színész csak 2008-ban játszotta el először ezt a szerepet, miközben maga a karakter már 1962-ben megszületett: a Tales of Suspense képregény harminckilencedik számában tűnt fel először. Atyja, ahogyan sok másik szuperhősnek is, Stan Lee, aki Lee Lieberrel, Don Heckkel és Jack Kirbyvel közösen alkotta meg.
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!Dióhéjban összefoglalva: Tony Stark egy sikeres, dúsgazdag üzletember, mellette igazi lángelme, aki nyitott az innovációkra. Közben azért nem a legkönnyebb személyiség, elég arrogáns, és jó nagy nőcsábász is. Egy balul sikerült fegyverbemutatón foglyul ejtik, a rosszfiúk számára kellene fegyvert építenie, ehelyett megszületik a Vasember-páncél prototípusa. Nyilván a képregények és a filmek között jó pár különbség akad a részleteket tekintve.
Noha ezt az eredettörténetet és magát a hőst mindenki ismeri, azt már kevesebben tudják, hogy Tony Starkot is egy létező, igazi emberről mintázták. Ezt maga Stan Lee is többször elmondta, sőt még azt is elárulta, hogy Howard Hughes volt a minta, legalábbis részben. Valóban számos közös vonásuk van, de nyilván azért ki is színezték a dolgot, hogy még szórakoztatóbb legyen. Ami pedig a külsőt illeti, az ausztrál-amerikai színész, Errol Flynn volt az egyik minta.
Hughes 1905-ben született, édesapja, idősebb Howard Hughes jól menő szerszámgépgyárat vitt, több találmányt is jegyzett ezen a területen. A szüleit korán elvesztő fiú megörökölte ezt a vállalkozást, így jó alapra tudott tovább építkezni. Ő maga mérnökként, feltalálóként, pilótaként és filmproducerként is ismert volt. Hihetetlenül vonzotta a repülés és az űrkutatás, légi sebességrekordokat állított fel, 1938-ban 91 óra alatt repülte körül a Földet. Nevéhez fűződik a Hughes H-1 Racer és a Hughes H-4 Hercules megtervezése is. 1946-ban viszont nagy balesetet szenvedett, kis híján bele is halt – ezt követően krónikus fájdalmak gyötörték, később kényszerbetegség is sújtotta, egyre nagyobb mértékben. Hetvenévesen hunyt el 1976-ban. Stan Lee kora egyik legszínesebb egyéniségének nevezte, aki egyszerre volt feltaláló, kalandor, multimilliárdos, a nők kedvence és egyúttal őrült, a szó jó értelmében.
Hughes halála után nem sokkal, már 1977-ben tévéfilm készült életéről Tommy Lee Jones főszereplésével, de később is többször megjelenítették. A legismertebb és legsikeresebb produkció minden bizonnyal a Martin Scorsese rendezte Aviátor, amelyben Howard Hughes bőrébe Leonardo DiCaprio bújt bele. A film tizenegy jelölésből tíz Oscar-díjat nyert, bár sem a legjobb film, sem a legjobb férfi főszereplő szobrocskáját nem vitte el.
Persze a sok hasonlóság ellenére nem mondhatjuk azt, hogy Tony Stark egy az egyben Howard Hughes másolata lenne, különösen nem az MCU filmjeiben. Ott például Elon Musk, a Tesla vezére is jelentős hatást gyakorolt a karakter kidolgozására, ez A Vasember rendezője, Jon Favreau is elismerte, de leszögezte, nem Muskra épül a mozis karakter, csak inspiráció volt az üzletember, aki a második részben még egy cameót is kapott.
Egyesek szerint ugyanakkor Howard Hughes a filmekben sokkal inkább Tony Stark apjával – milyen meglepetés, ő is Howard – rokonítható. Akárhogy is, az mindenesetre kétségtelen, hogy a filmekben a jól megírt karakter mellett Robert Downey Jr. sziporkázó alakítása is kellett a teljes sikerhez.
Alábbi galériánkban rangsoroljuk a Marvel-moziverzum összes filmjét:
Promóció
ASUS Zenbook S 14: A modern férfi tökéletes társa
Promóció
Végre egy számla, amelynél a bank alkalmazkodik az ügyfelekhez
Melyik óra kerüljön a fa alá? Karácsonyi tippek minden kategóriában
Ne ajándékozz zoknit, ajándékkosarat vagy dezodor- és tusfürdőcsomagot, egy órával nemcsak karácsony napján, de még hosszú évekre maradandó ajándékot adhatsz. Legyen szó egy elegáns darabról az ünnepi vacsorákra, sportos társról a kalandokhoz vagy valamiről a rohanó hétköznapokra – ebben a cikkben összeválogattunk pár ötletet minden pénztárcához igazodva.
Megépítheted a T1-es Transporter bokszermotorját
Az 1:4-es méretarányú modell ráadásul mozog és hangot is ad, már majdnem annyira vagány, mint az igazi.
A történelem legkatasztrofálisabb fesztiválja - Woodstock 99
Sokan úgy emlékeznek rá, mintha a pokol kapui nyíltak volna meg.
Fékezd meg a gyorsvonatot: így kezelhető a korai magömlés
Előfordult már, hogy egy kicsit túl gyorsan célba értél? Ha igen, ne aggódj, nem vagy egyedül. A férfiak nagy része találkozik ezzel a kihívással élete során. De mi lenne, ha azt mondanám, hogy van egy egyszerű megoldás, amit bárhol, bármikor gyakorolhatsz, és amitől újra a kezedbe kerülhet az irányítás? Igen, a Kegel-gyakorlatok lehetnek a titkos fegyvered! Ismerjük meg, hogyan hozhatnak változást, és miért nem csak nőknek valók.
Így nézhetett ki az igazi Mikulás a tudomány szerint
Kultúránként változó a Mikulás ábrázolása, és az is, hogy milyen szerepe van. Most a tudósoknak hála, megnézhetjük, milyen lehetett.
Tudod, ki volt az első, aki összetörte gitárját a színpadon?
Sokak szíve összeszorul a színpadon csattanó gitárok láttán, de azt meg kell hagyni, elég hatásos show-elemről beszélünk.