Tudod, ki volt az első, aki összetörte gitárját a színpadon?
Sokak szíve összeszorul a színpadon csattanó gitárok láttán, de azt meg kell hagyni, elég hatásos show-elemről beszélünk.
A modern értelemben vett rock & roll születését Bill Haley-nek és legendássá vált 1954-es Rock Around the Clock című számának köszönhetjük. A műfaj sajátos féktelensége hamar megtalálta rajongótáborát, aminek következtében egyre több zenekar alakult meg, akik mindenáron ki akartak tűnni a tömegből. Az egyedi öltözékek és a felhevült hangulatú koncertek energiája olyan méreteket öltött, ahol úgy érezhette a hallgatóság, hogy itt bizony bármi megtörténhet. Sokaknak eszébe juthat a Black Sabbath és Ozzy Osbourne 1982-ben véletlenül összehozott produkciója, aminek egy denevér látta kárát, de ha direkt show-elemekről beszélünk, a hangszerek rituális összetörése sokkal korábbra datálható.
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!Bár Jerry Lee Lewis és Lawrence Welk nevét is emlegetik, a legendárium szerint 1964-ben Pete Townshend, a The Who tagja volt volt az első, aki összetörte Rickenbacker gitárját a színpadon. A Rolling Stone magazin az esetet beválogatta a rock and roll történetének 50 legikonikusabb pillanata közé, de a zenekartól nem állt távol a későbbiekben sem a pusztítás. Jó példa erre az egyik 1967-es koncertjük, ahol eltúlozták a dobszerkóba rejtett pirotechnikai eszközök mennyiségét, aminek során a darabokra tört hangszerek mellett Townshend is maradandó halláskárosodást szenvedett.
Jimi Hendrix nem sokkal később emelt a téten, és ő már fel is gyújtotta gitárjait a koncertek közben. Azért kedvenc fekete Fender Stratocasterét nem áldozta fel, mert a 67-es Pop Festivalon az utolsó pillanatban lecserélte féltett kincsét egy korábban megjavított darabra. Ezzel némiképp átmenetet képezett a féktelen őrület és a hangszerek előtti tisztelgés határán.
Paul Simonon, a The Clash tagja kevésbé állt nagy hangszertörő hírében, viszont a 70-es években egyszer annyira felhúzta magát egy koncerten, hogy földhöz vágta Fender Precision basszusgitárját. Az ok az volt, hogy a show kidobói nem engedték a koncert hallgatóságát felállni a helyükről, és ez az elkapott momentum szerepelt végül a London Calling című albumuk borítóján. Pár évvel később a legenda szállóigévé vált mondatával konstatálta az eseményt, miszerint néha azt bántjuk, amit szeretünk.
Bár Kurt Cobaint akár modern hippinek is nevezhetnénk, a grunge és a Nirvana atyjától sem állt távol a hangszerek lezúzása. Az erősítők felrúgása mellett a dobszerkó ripityára törése is csatlakozott a destruktív pillanatok díszes táborához. A Pearl Jam aztán a védjegyévé tette a rommá zúzott hangszerek földön heverő szilánkjait. A műértőknek talán a legfájóbb pillanat az lehetett, amikor 2022-ben utolsó európai turnéjukon Mike McCready összetört egy 6 millió forint értékű Fendert, a show záróeleme gyanánt.
A Nine Inch Nails féktelensége is legendássá vált, már ami a szétvert berendezéseket illeti, ők ugyanis az 1991-es Lollapalooza turnéjuk minden állomásán legalább 10 gitárt törtek össze a színpadon. Persze a Gibson Les Paulok mellett a dobok és a többi zenei eszköz is bevégezte a pályafutását a koncertek végéhez közeledve. A Guinness Rekordok Könyvébe csupán azért nem kerültek be, mert a Muse frontembere még őket is túlszárnyalta. Matthew Bellamynak mindössze egyetlen turné kellett ahhoz, hogy 140 gitárt törjön össze a koncertek alatt, amivel a mai napig tartja a rekordot ebben a különös versenyben.
De Niróval néz szembe De Niro ebben az új gengszterfilmben
A The Alto Knightsban nagyon érdekes koncepció mellett tér vissza a műfajhoz a színészlegenda.
A Playstation már a következő lépésedet is tudja
A mesterséges intelligencia már azelőtt kitalálja, mit akarsz csinálni egy videójátékban, hogy a kontroller gombját érintenéd.
Plüss szívecskék Valentin-napra? Adj inkább élményt helyette
Közeleg a Valentin-nap, és újra itt van az ideje a szokásos kérdésnek: mit adj a kedvesednek? Egy újabb plüss szívecskét, esetleg csokoládét? Túl kiszámítható! Mi lenne, ha idén valami igazán különleges ajándékkal lepnéd meg a partneredet? A válasz: tantra masszázs! És hogy miért érdemes ezt választanod? Tarts velem, és fedezd fel, hogyan válhat egy ilyen masszázs a legemlékezetesebb Valentin-napi élménnyé!
Farmer helyett! Nicholas Hoult nadrágja 2025-ben erősen kihagyhatatlan lesz majd
Nicholas Hoult összeállítása annyira jól sikerült, hogy bebizonyította, messze nem kell annyira tartani ezektől a daraboktól.
10 remake, ami jobban sikerült, mint az eredeti film
Közkeletű vélekedés, miszerint egy remake film sosem érhet fel az alapjául szolgáló műhöz, és valljuk be, a legtöbb esetben ez az állítás megállja a helyét, de most elhoztuk az ellenpéldákat.
Elérhetőbb változat is jön a Forrest Gump-féle Nike-ból
Igaz, ez most nem pont egy Cortez, hanem egy Book 1, de a színek azért stimmelnek.