Promóció
A vegán étrend sem olyan egészséges, mint hittük?
Egy új kutatás legalábbis ezt sugallja, de persze itt sem magával a vegánsággal van a baj.
Az elmúlt években egyre nagyobb népszerűségre tettek szert a növényi termékekre összpontosító étrendek. Számos tanulmány szól ugyanis arról, ezek mennyire egészségesek, milyen pozitív élettani hatásaik vannak, és hogyan járulnak hozzá a hosszabb élethez. Ezzel szemben a húsokat – leginkább a vörös húsokat – sok szempontból ártalmasnak bélyegezte a tudomány.
Most viszont a São Pauló-i egyetem és a londoni Imperial College közös kutatása mutatott rá arra, hogy bizony a húst és egyéb állati eredetű termékeket mellőző vegán étrend is lehet veszélyes az egészségre. Tegyük is gyorsan hozzá: nem attól, hogy vegán, szóval általánosítani itt sem szabad. Sokkal inkább arról van szó, hogy azon vegán termékek károsíthatják egészségünket, amelyek feldolgozottak vagy ultrafeldolgozottak. Nevezetesen a rendszeres fogyasztásuk 12 százalékkal növeli a szív- és érrendszeri betegségekre visszavezethető halálozások kockázatát.
Mielőtt nagyon megijednénk, mindenképpen meg kell említeni, hogy a vegán étrend is nagyon sokszínű lehet, rengeteg olyan termék van, amely megfelel a kritériumainak a nyers zöldségektől és gyümölcsöktől a növényi alapú húshelyettesítőkön át a speciális recept alapján készülő kekszekig és chipsekig. Tehát az ultrafeldolgozott termékeken kívül is rengeteg opciójuk van azoknak, akik ezt az utat választják.
Visszatérve a kutatásra: összesen 11800 főt vizsgáltak a 40 és 69 év közötti korosztályból, kikérdezték őket alaposan az étrendjükről. Az utánkövetés során átlagosan kilenc évvel később megismételték ezt a kérdőívet, ekkor már egyértelműen látszott, hogy a több ultrafeldolgozott élelmiszert fogyasztók esetében komolyabb volt a szív- és érrendszeri problémák rizikója. Azt is feljegyezték ellenben, hogy akik csupán tíz százalékkal visszaszorították ezek bevitelét a szervezetébe, azoknál húsz százalékkal csökkent a kardiovaszkuláris megbetegedések kockázata. Ha az ultrafeldolgozott összetevőket zöldségekre és gyümölcsökre, egyéb javasolt, egészséges elemekre cseréljük, még tovább javíthatunk a helyzeten.
A kutatók ezzel rá szeretnének világítani többek közt arra is, hogy bár sok efféle élelmiszer tényleg nem tartalmaz állati eredetű összetevőt, de ez nem jelent egyet azzal, hogy teljesen egészségesek is. Azt ellenben nem lehet kijelenteni, hogy csupán a húshelyettesítőkkel lenne probléma, mivel azok elenyésző arányban voltak a kutatásban felmerült termékek között.
(forrás: Metro)
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!A tetoválósrác – interjú: Törőcsik Dániel
Az ország egyik legismertebb scripted-realityjével lett igazán ismert, mára viszont már teljesen újradefiniálta önmagát Törőcsik Dániel.
10 alapdarab, ami bármikor jó választás az elkövetkezendő hónapokban
Nem volt könnyű, de megpróbáltuk egy szűkebb csokorba gyűjteni a 2024-es őszi-téli szezon ígéretesnek tűnő trendjeit.
18 apró érdekesség a Vissza a jövőbe-trilógiából, amiről talán még nem is hallottál
Visszautazunk egy kicsit a múltba, hogy megmutassuk Marty és a Doki kalandjai mögötti titkokat. Öveket becsatolni, fluxuskondenzátort beizzítani, indulunk!
Különleges Tag Heuer Senna emlékére
A Carrera Chronograph Tourbillonból készült különkiadás a brazil versenyzőlegenda tiszteletére.
Ezért nem kallódtak el a Harry Potter gyereksztárjai
Matthew Lewis elmondta, miért nem jutottak arra a szomorú sorsra, amire megannyi másik gyerekszínész.
15 milliót is megérhet Washington elnök hajtincse
Miközben a világ az amerikai elnökválasztásra, illetve annak utózöngéire figyel, egy izgalmas árverés készülődik.