Még mindig Észak-Európa a legboldogabb – hogy állunk mi?

Finn kisfiú zászlókkal mosolyog
Forrás: ASphotowed / Getty Images

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

Az élen nincs változás, továbbra is a finnek a legboldogabbak, az északi népek kisajátították az első négy helyet. Hol van Magyarország?

A világ legboldogabb országainak rangsorát először 2012-ben tették közzé, azóta pedig minden évben kiadják a listát. Eddig az ENSZ Fenntartható Fejlődési Megoldásokkal Foglalkozó Hálózata, ettől az évtől pedig az Oxfordi Egyetem egyik kutatóközpontja állítja össze meghatározott szempontok alapján. Idén új szempontokat is bevontak, sőt immár életkor szerinti sorrendet is megjelöltek, mondván nem feltétlenül ugyanaz teszi boldoggá a fiatalokat, mint az idősebbeket.

A kutatók nem csupán egyetlen esztendőt, hanem az elmúlt három évet vizsgálják, így az idei rangsort a 2021 és 2023 közötti eredményekre alapozták. 140 országból választották ki a felmérés résztvevőit, tőlük kérdezték meg, mennyire elégedettek az életükkel, és hat fő területet vettek figyelembe: az egy főre jutó GDP-t, a szociális gondoskodást, a várható egészséges élettartamot, a saját döntések szabadságát, a lakosság nagylelkűségét és a korrupció mértékét.

Ahogy már szinte megszokhattuk, összesítésben az észak-európai országok taroltak. Továbbra is Finnország a legboldogabb, de mögöttük ott van rögtön Dánia, majd következik Izland és Svédország. A top tízbe befért még abból a régióból Norvégia is, méghozzá a hetedik helyre. Némi meglepetésre – különösen a fegyveres konfliktusokra gondolva – Izrael az ötödik. A hatodik helyet Hollandia, a nyolcadikat Luxemburg, a kilencediket Svájc, a tizediket Ausztrália csípte meg. Ez utóbbi ország az egyetlen új szereplő az első tízben, Új-Zélandot szorították ki, miután tavaly tizenkettedikek voltak. A legkevésbé boldog országnak továbbra is Afganisztán számít.

Magyarország kicsit lejjebb csúszott a rangsorban, az 51. helyről az 56. helyre. A szomszédos országok közül Ausztria (14.), Szlovénia (21.), Románia (32.), Szerbia (37.), Szlovákia (45.) is megelőzött minket, mögöttünk találhatóak viszont a horvátok (63.) és az ukránok (105.).

Azt is érdekes megfigyelni, hogy a fiatalok, azaz a 30 év alattiak körében Litvánia lett az első, megelőzve Szerbiát és Izraelt, itt Finnország csak hetedik, míg Magyarország harminchatodik. Ezzel szemben a 60 év fölöttieknél még jobban tarolt észak: Dánia, Finnország, Norvégia, Svédország és Izland az első öt, hazánk viszont csak hetvenedik. Szintén említést érdemel, hogy Finnországban a bevándorlók is igen pozitívan nyilatkoztak.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

Íme, az abszolút legboldogabb országok, életkortól függetlenül:

1. Finnország
2. Dánia
3. Izland
4. Svédország
5. Izrael
6. Hollandia
7. Norvégia
8. Luxemburg
9. Svájc
10. Ausztrália
11. Új-Zéland
12. Costa Rica
13. Kuvait
14. Ausztria
15. Kanada
16. Belgium
17. Írország
18. Csehország
19. Litvánia
20. Egyesült Királyság

Videók

Kép
Stílus

Hangulatos és stílusos: 3 pulóver, ami 2025 tavaszán biztosan ott lesz a felkapott darabok között

Tavasszal még jól jön azért egy pulóver, ötleteink között pedig lehet, hogy te is találsz neked tetsző darabot.

Kép
Jármű

Rózsaarannyal ütötték fel ezt az egyedi Bentley-t

A Bentley Batur önmagában is lenyűgöző luxusautó, a Black Rose-t azonban némi rózsaarannyal tették még látványosabbá.

Kép
Szórakozás

Történelmet írt az NBA hárompontos-királya

Steph Curry az első ember a liga történetében, aki eljutott négyezer tripláig. Vagyis összes karrierpontjának csaknem felét így szerezte.

Kép
Életmód

Sosem látott filmfelvétel került elő a Nemzeti Színház 60 évvel ezelőtti felrobbantásáról

A Blaha Lujza téri Nemzeti Színház 1965. március 15-én történt felrobbantását azóta sem tudta kiheverni a magyar társadalom. Pontosan 60 év telt el azóta, hogy a metró építkezésére hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét, amelyre egyre kevesebben emlékeznek már. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.

Kép
Életmód

A spermád megmondja, meddig élsz?

Úgy tűnik, a spermiumok száma és mozgékonysága is összefüggésben van a várható élettartamunkkal.

Kép
Szórakozás

„Az emberek 90 százaléka nem alkalmas együttélésre” - TRÚMEN S02E03

A TRÚMEN legfrissebb adásában a városi élet előnyeit és hátrányait boncolgatja Törőcsik Dani és Tóth Szabi.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!