Promóció
A világklasszis focista, aki soha nem is létezett

Tó Madeira neve leginkább azoknak mondhat valamit, akik az ezredfordulón rákattantak a focimenedzser-játékokra.
Noha a 2025-ös kiadás sajnos kimarad, a Football Manager sorozat immár évtizedek óta nyújt számtalan órányi kikapcsolódási lehetőséget mindazoknak, akik nem úgy irányítanának egy-egy csapatot, mint a FIFA, azaz most már EA FC szériában. Hanem mélyebben belefolynak a háttérbe, tehetségeket kutatnak fel, szerződéseket kötnek, edzéstervet és taktikát dolgoznak ki. Az FM első kiadása a 2005-ös volt, azt megelőzően a Championship Manager számított etalonnak a műfajban.
Ezek a focimenedzser-játékok elképesztő részletességet, hatalmas adatbázist kínálnak, sok-sok ember óriási kutatómunkája rejlik a mögött, hogy tényleg a lehető leghitelesebb, legvalósághűbb játékélményt kapjuk. Persze nem jósok és nem is tévedhetetlenek a fejlesztők, de ha most előkapom mondjuk a 2007-es verziót, simán tudok olyan tinédzsereket igazolni, akik nemcsak a virtuális világban, hanem a való életben is világsztárok lettek. És nyilván vannak olyan csodagyerekek is, akik csak a játékban voltak ígéretesek, igazából soha nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.
De hová soroljuk a portugál Tó Madeirát?
Ha ezt a nevet ma beírjuk a Google keresőjébe, azzal szembesülünk, hogy még saját Wikipédia-oldala sincs, pedig a Championship Manager 01-02-ben igazi világsztár volt. Pár száz ezer fontért játékosok ezrei igazolták le, bárkivel is kezdték karrierjüket, hiszen nem kellett várni, hogy fejlődjön, azonnal tudta szállítani a 20-30 gólos szezonokat, a kiemelkedő osztályzatokat. Ma is elég aktív közössége van a játéknak, és a különféle csoportokban rendre felbukkan a neve az ajánlott focisták között.

De akkor mi az igazság? Az, hogy bár Tó Madeira a játék szerint 1979. február 9-én született, a valóságban soha nem létezett. Egyszerűen csak az egyik fejlesztő döntött úgy, hogy egy hihetetlen képességű cheat-játékost épít be a rendszerbe – nem ő tett ilyet először, már a jóval korábbi CM-verziókban is akadtak irreálisan jó labdarúgók. Fiktív kedvencünk a nevét arról kapta, amikor egy játékosmegfigyelőt elküldtek Portugáliába: to Madeira, azaz Madeirára. Ha már itt tartunk: a madeirai Funchalban született Cristiano Ronaldo. Igaz, ő a CM 01/02 megjelenésekor még csak a Sporting CP utánpótlásában csillogtatta tehetségét, de így utólag akár az ő játékbeli manifesztációjának is tekinthetnénk Tó Madeira karakterét.
Amúgy a játékban vannak más kiemelkedő klasszisok is, akiket a gamerközösség cheat-opciónak tart, mondván teljesen valószerűtlen a tudásuk, ráadásul aprópénzért lehet szerződtetni őket. A különbség csupán annyi, hogy ők legalább valóban léteznek, léteztek. Például Maxim Tsigalko (a való életben inkább Tsyhalka), a fehérorosz támadó, aki bár a Dinamo Minszkben ígéretesen indult, a CM-ben legendás gólvágóvá vált, igazából soha nem játszott magas szinten. Két válogatottságig azért eljutott.

Esetében az volt a kulcs, hogy a fehéroroszországi futballisták statisztikáiért felelős munkatárs nagyon hitt hazája futballjának felemelkedésében. Tsyhalkát nagy reménységnek tartotta, lenyűgözte a játéka, így javarészt az álmai vezérelték az adott pontszámokat. Az igazi Tsyhalka tényleges pályafutását egy térdsérülés törte ketté, munkanélküliséggel küzdött, építkezéseken vállalt munkát, még aláírásgyűjtéssel is próbálták segíteni az elhelyezkedését. 37 évesen hunyt el.
(forrás: FM Scout, SportBible)
Vagány strapaórát mutatott a svájcibicskás Victorinox
A Victorinox nevét leginkább a svájcibicskák miatt ismerjük, de annál jóval szélesebb a palettájuk.
A sarkkörön hegyezik a legújabb csúcs-McLarent
Noha a McLaren W1 hivatalos bemutatóját már korábban megtartották, azért a tökéletesítés még mindig tart.
Mit köszönhetünk a tanároknak? – TRÚMEN S02E06
A TRÚMEN legfrissebb adásában egy nagyon fontos téma kerül elő: az oktatás.
Az ország, ahol az AI írja a törvényeket
Az Egyesült Arab Emírségekben húztak egy merészet, és azt mondták: rábízzák a törvények megírását a mesterséges intelligenciára.
Miért jó hőszigetelő anyag a kalcium-szilikát?
A kalcium-szilikátot gyakran használják szigetelésre kiváló hőállósága és nagy hőtűrése miatt, de penészgátló hatásáról is ismert. Ezeknek a tulajdonságainak köszönhetően nem csupán lakóépületek szigetelésére alkalmas, hanem akár erőműveknél, olajfinomítóknál, vegyi üzemekben vagy más olyan környezetben is használják, ahol szélsőségesen magas hőmérséklettel kell számolni.
Ennyit kellene hetente szexelned, hogy ne legyél depressziós
Bizony, van összefüggés az együttlétek és a lelki egészség között, a tudomány pedig pontos számot is tud mondani.