Ha túl nagy a zaj – Így segít az utólagos hangszigetelés

Forrás: Getty
2024. március 26.
Szerző: Bártfao Gréta

Sokaknak gondot jelenthet a nem megfelelő hangszigetelés, hiszen egy hangosan tévéző szomszéd, az utcáról beszűrődő járművek hangja vagy a folytonos kutyaugatás. Minden ember másként érzékeny a hangokra, emiatt a hangszigetelés nagyon szubjektív téma. Bár erre a problémára is vannak pontos mérőszámok és betartandó építési előírások, mindenkinek a személyes érzékenysége dönti el, hogy szükség van-e otthonában utólagos megoldásokra.

Léghangok és testhangok

Alapvetően kétféle hangtípust különböztetünk meg. A léghangok azok a zajok, amiket szinte bármi vagy bárki kelthet, ami vagy aki a „működése során” hangot ad ki. Ilyen például a tévé, a rádió, a gyereksírás, a hangos beszéd, a kutyaugatás és a tavaszi lakásfelújítással együtt járó flexelés is.


A léghangok ellen a legjobb megoldás, ha a zajforrás oldalán szigetelünk. Ha a hanghullámok jelentős részét elnyeli valamilyen szigetelőanyag, mielőtt az a szilárd anyaghoz érne, akkor az jelentősen csillapodik.


A testhangok azok az épületszerkezetbe bejutó (vagy ott keletkezett) rezonanciák, amelyek például a szoba padlóján, mennyezetén vagy falán hanggá válnak. Ilyen például a becsapódó liftajtó, a falban szaladó vízvezetékben folyó víz, valamelyik szomszédtól átszűrődő basszus hangja. Ezeknek a hangoknak az utólagos csillapítása már nehezebb feladat, mert itt nem elég csupán a határos falat szigetelni. A leghatásosabb egy olyan hanggátló szerkezetet alkalmazni, amely fizikailag nem kapcsolódik a szigetelendő falfelülettel, azaz légrést kell hagyni a kettő között.

OLVASS TOVÁBB