Tech
Ezt tudja a Google legújabb okostelefonja

Bemutatták a Google Pixel 8-at és a Pixel 8 Prót, amelyekben a mesterséges intelligencia is fontos szerepet kapott.
Az éves Made by Google virtuális rendezvényen leplezte le legújabb telefonjait a Google. A Pixel 8 és a Pixel 8 Pro dizájnját tekintve nem sokban tér el a korábbi modellektől, talán egy kicsivel kerekebb sarkokat kaptak mondjuk a Pixel 7-hez képest. Elöl amúgy igen ellenálló Gorilla Glass Victus üveget találunk, a Pixel 8 esetében a hátlap is ilyen, míg a Pixel 8 Próé már Victus 2-es. Maga a ház alumínium, és ezen a szinten már elvárhatónak nevezhető IP68-as védelemmel látták el, azaz hatékony porvédelmet és tényleges vízállóságot biztosít.
A sima Pixel 8 egy 6,2 colos, 1080x2400-as felbontású OLED kijelzőt kapott, amely a Google-nél Actua névre hallgat, pixelsűrűsége 428 PPI. Normál esetben 1400 nites fényességet tud, de szélsőséges esetben akár 2000 nitre is képes. Minden tekintetben fölé pozicionálták a Pixel 8 Pro Super Actua megjelenítőjét, amely 6,7 colos, felbontása 1344x2992 és pixelsűrűsége is magasabb, 489 PPI-s. Fényerőben pedig 1600 nit az alap, 2400 a maximum. Emellett ez már LTPO OLED, aminek a lényege némileg leegyszerűsítve, hogy a frissítési gyakoriság szabályozásával spórol az energiával és kíméli az aksit. Egyébként mindkét változat kijelzője képes a 120 hertzes frissítési frekvenciára.

A telefonokban az új, harmadik generációs Google Tensor G3 processzor dolgozik. Memóriából az alapmodell 8 GB RAM-ot, a Pro 12-t kapott, a tárhely egyformán 128 gigáról indul, de míg a sima Pixel 8-nál a maximum ennek a duplája, 256 GB, addig a Pro akár 1 TB-ig is specifikálható. Akkuban is van eltérés, hiszen előbbi 4575 milliamperórás, utóbbi nagyobb, 5050 mAh-s csomaggal érkezik, mindkettőnél 24 óra fölötti üzemidőt ígérnek normál használat mellett. Gyorstöltésre is van mód, az olcsóbbikba 27, a drágábbikba 30 wattal pumpálhatjuk az áramot.
Az előlapi kamera egyformán 10,5 megapixeles, 95 fokos látószöggel, egyetlen érdemi különbség a fókuszban rejlik, a Pixel 8-é fix, a 8 Próé autofókuszos. Hátul már azért nagyobb eltérések mutatkoznak. Az 50 MP-es, f/1,68-as főkamera mindkettőnél adott, de az alapváltozaté egy-, a Próé többzónás autofókuszt tud, valamint más az optikai és elektronikus stabilizátor működése is. Ezen kívül a sima 8-as még egy 12 megapixeles, f/2,2-es ultraszéles látószögű lencsét kapott, a Prót ellenben egy 48 MP-es, f/1,95-ös ultraszélessel és egy szintén 48 megás, f/2,8-as telével is megpakolták.

Igazán nagy lelkesedéssel viszont nem ezeket a tulajdonságokat, hanem a mesterséges intelligencia alkalmazását harangozták be. Az MI segít időt spórolni például azzal, hogy weboldalak tartalmát összegzi néhány lényeges pontba sűrítve – ez mondjuk kétélű dolog, hiszen nem túl szerencsés, ha még jobban leszoktatja az embert az olvasásról. Hasznos viszont, hogy le is fordítja, sőt akár hangosan felolvassa a cikkeket, ez utazás közben jöhet jól. Több nyelven is lehet továbbá diktálni, ami nem eget rengető újítás, viszont az MI-nek köszönhetően állítólag pontosabbak lesznek az átiratok.
Érdekes funkció az is, amely szerint a kéretlen hívások számát mintegy felére tudja csökkenteni a rendszer. A gyanús telefonokat nem kinyomja magától, hanem felveszi, és természetesnek tűnő hangon kezeli, szükség esetén lekoptatja. A mesterséges intelligencia besegít továbbá a fotózásban és videózásban is, sőt a valós idejű beszélgetésekben is be tudja tölteni a tolmács szerepét. A készülékek Android 14 rendszerrel érkeznek, rendszertámogatás öt, biztonsági hibajavítás hét évig jár hozzá.

Apró szépséghiba, hogy a dolgok jelenlegi állása szerint hivatalos magyarországi forgalmazás nem lesz, így az sem lenne meglepő, ha a fent részletezett, fordítással és diktálással kapcsolatos funkciók a mi nyelvünkkel nem boldogulnának. Az árak a Pixel 8 esetében 699 dollárról (260 ezer forintról), a Pixel 8 Pro esetében 999 dollárról (370 ezer forintról) indulnak, az 1 TB-s csúcsmodellért 1400 dollárt (515 ezer forintot) is elkérnek. Az európai árcédulákra várhatóan vastagabb ceruzával írnak majd.
Bruce Willis 10 legjobb filmje, amit bármennyiszer újra tudunk nézni
Összeszedtük kedvenc alkotásainkat a hetvenedik születésnapját ünneplő színésztől.
Ezerből tizenhárom: a magyar válogatott emlékezetes meccsei
A törökökkel vívja története ezredik mérkőzését a magyar férfi labdarúgó-válogatott, szemezgettünk az eddigiekből.
Eladó a cipő, amiben Kobe Bryant történelmet írt
Egy nagyon szűk elitklubhoz csatlakozott, amikor átlépte a harmincezer pontos álomhatárt. Ez a cipő volt a lábán.
Ezért nem kéne elmentened a bankkártyád adatait
Legalábbis nem a böngészőben. Kényelmes megoldás, csak éppen nem a legbiztonságosabb.
Ősztől Puma labdákkal játsszák a bajnokikat Szoboszlaiék
A német sportszergyártó lett a Premier League új hivatalos partnere, a Nike-t váltják.
Pallós Endre: magyar szakember a hollywoodi produkciók mögött
Szárnyas fejvadász 2049, Dűne, Alien: Romulus – csak három produkció azok közül, amelyeken a Prop Factory Studio csapata is dolgozott.