Könnyűszerkezetről az alapoktól

Forrás: Getty
2024. január 31.
Szerző: Bártfai Gréta

Magyarországon is egyre többen döntenek úgy, hogy könnyűszerkezetes házat építenek, hiszen ezek az otthonok is időtállóak, egyszerűen energiatakarékossá alakíthatók és gyorsan elkészülnek.

Sokan összekeverik a könnyűszerkezetes házat a mobilházzal, pedig nagy különbség van a kettő között. A mobilházaknak nincs fix alapjuk, teljesen más a megjelenésük, és gyengébb a szigetelésük. Könnyűszerkezetes pedig az a ház, aminek van alapzata, épületszerkezete pedig 300kg/nm alatti. Az e feletti házak már nehézszerkezetűnek számítanak.

A könnyűszerkezetes házaknak két főbb típusa van: a gyorsház és a készház. A gyorsházak vázát a helyszínen állítják össze, míg a készházak darabjait előre összeszerelik, és azok panelenként kerülnek az építés helyszínére. Azok készülhetnek faszerkezetből, acélszerkezetből, agyagkavics szerkezetből vagy ragasztott fatartóból is.

Számtalan előny

A könnyűszerkezetes házak sok előnyös tulajdonsággal rendelkeznek. Ezek közül is a sor elejére kívánkozik, hogy egy ilyen épület 60-90 nap alatt felépül. Az úgynevezett száraz technológiának köszönhetően ugyanis nem kell kivárni a száradási időket az egyes folyamatok között. Ezen felül egy ilyen ingatlan fenntartása is kedvező, elsősorban a rendkívül jó szigetelésnek köszönhetően, ezzel együtt a felfűtési ideje is jóval rövidebb. Az energiatakarékosság mellett a környezetvédelmi szempont is meghatározó, hiszen ezek a házak természetes alapanyagokból épülnek. Ha minőségi az alapanyag és szakszerű az építés, akkor pedig az időtállóság is garantált. Ennél a technológiánál ráadásul az egyedi igények megvalósítása is egyszerűbb, és a későbbiekben az átépítés és a bővítés is jóval könnyebb.

KATTINTS IDE A FOLYTATÁSHOZ!