Promóció
Mi kerül egy tonhalon 1 milliárd forintba?

A valaha volt legdrágább tonhal 2019. januárjában kelt el 3,1 millió dollárért, mai árfolyamon 1,1 milliárd forintért. Jogos a kérdés: mi kerül ennyibe egy halon?
A kérdéses hal egy 278 kilós, Csendes-óceáni kékúszójú tonhal volt, és Kijosi Kimura, a magát Tonhalkirályként emlegető japán vendéglős fizetett érte ennyit, megdöntve az ötévvel korábbi rekordját. Ahhoz, hogy értsük, hogy miért fizetnek százmilliókat egy halért, miközben a tonhalkonzerv nagyjából 600 forint a Lidlben, érdemes egy kicsit távolabbról kezdeni.

A legfontosabb, hogy a konzervben lévő tonhal és a japán árveréseken leütött tonhal nem ugyanaz a faj. A kékúszójú tonhal egy ritka, a túlhalászás miatt alaposan megfogyott állományú faj, mely kétszáz kiló felettire megnő, míg a konzervbe kerülő tonhalak kisebbek, gyorsabban nőnek és viszonylag bőségesen rendelkezésre állnak. A kékúszójú tonhal húsát az íze és a textúrája miatt tartják sokra.
Az ára viszont így is sok tényezőtől függ, melyeknek különleges együttállására van szükség, hogy 1,1 milliárd forintot érjen. Számít, hogy honnan származik, sőt, az is, hogy melyik évszakban fogták - ez utóbbi a zsírtartalom miatt fontos, ugyanis évszakonként változik, ahogyan a hal fő tápláléka is. Ezen felül az is sokat számít, hogy hány kézen megy keresztül. Japánban a nagy halpiacokon hagyományosan árverésen értékestík az csúcsminőségű halakat - tehát a halász kifogja, a szövetkezeten keresztül eljut a kereskedőig, aki elárverezi, itt tehát kapásból van három lépcső, ami alapból növeli az eladási árat.

Ahhoz viszont, hogy rekord szülessen, az év első aukciójára van szükség: a japán kultúrában az év első cselekedete nagyon fontos, a hiedelem szerint az határozza meg az egész évet, az év első tonhala ezért mindig drágább, mint ami utána jön. Ezen felül egy új rekord mindig hatalmas reklámértékkel bír, világszerte cikkeznek róla újságok, és 2019-ben, még a covid előtt ettől jelentős forgalmat reméltek.
Olyan magasra jutott ez a Porsche, ahol még nem járt autó
Egyetlen szárazföldi jármű sem mászott még fel olyan magasra, mint ez a módosított Porsche 911, ráadásul nem is Dakarról van szó.
Günzer Tamás lett az Év Bortermelője Magyarországon
A díj nem egy bor kiváló minőségének elismerését jelenti, hanem a több éven át tartó, kiemelkedő teljesítményért ítélik oda.
Soha nem volt ilyen drága az arany
Megdőlt a 2020-as csúcs, és további drágulás várható.
Filléres építés méregdrágán: Deus W650
A kultikus Deus egyik korai építését árverezte el a Bonhams aukciós ház.
Három egészen elképesztő új Breitling
Az autós vonatkozású Top Time sorozatba érkezett három tourbillonos modell.
Ismét betalált Szoboszlai a Liverpoolban
Küzdelmes mérkőzést nyert meg a Liverpool, a magyar középpályás a 94. percben lőtt a hálóba.