Ordas kamu a neten terjedő kép a szakállas skót Batmanről

Forrás: Foto Marvellini
2024. április 26.
Szerző: InStyle Men

A képhez kétféle háttértörténetet is költött az internetes folklór, de egyik sem igaz.

A fenti fotóba nem nehéz beleütközni, ha az ember sokat szörfözik az interneten. Látszólag egy meglehetősen régi kép egy furcsa, denevérmaszkos férfiról, akinek ősz szakálla van, és mintha testalkata is valamivel kerekebb lenne, mint az általunk filmekből ismert álarcos igazságosztóé. A képaláírások szerint éppen ő ihlette meg Bob Kane-t és Bill Fingert, akik a harmincas évek végén megteremtették Batmant. Csakhogy ez azért nem pont így van.

A neten keringő háttérsztori úgy szól, hogy a képen egy Wayne Bruce nevű skót férfi szerepel – már ez önmagában érdekes, hiszen Batman civilben Bruce Wayne-ként ismert. Emberünk viszont jóval korábban, az 1800-as években élhetett, I. Róbert skót király (Robert the Bruce) leszármazottjaként arra használta fel örökségét, hogy maszkot húzva harcoljon a bűn ellen. Sőt, odáig is megy az elképzelés, hogy még Gotham városát is Glasgow-ról mintázták.

forrás: Foto Marvellini
Igen hiteles megvalósítás, de sajnos kamu

Van azonban egy másik történet is. Eszerint nem skót, hanem amerikai a képen szereplő bűnüldöző, méghozzá egy New York-i hentes, Bill Smith, aki 1892-ben legyűrte a tőle lopni akaró tolvajt. Bíróság elé állították, ám a bíró szimpatizált vele és felmentette. Ezen felbuzdulva kezdett a rosszfiúk hajkurászásába. Minden helyi hallott róla, éjszakánként lépett fel az igazság érdekében.

A Sportskeeda nevű portál viszont kinyomozta, hogy a kép valójában nem annyira régi, mint amilyennek tűnik. A művészi fotómanipulálással foglalkozó, és gyakran hasonlóan antik stílusú, de oda nem illő részleteket is tartalmazó képeket készítő Foto Marvellini alkotta meg a Batbarbone-t, méghozzá 2012-ben. További munkáikba itt lehet belenézni. Tehát a fenti két eredettörténet bár nagyon izgalmas, de hamis.