Tech
Film vs. valóság: a Kapj el, ha tudsz igaz története

A Frank Abignale életrajzi könyvét feldolgozó film egy magával ragadó, sodró lendületű alkotás, nagyszerű alakításokkal, azonban a valóságban a történet korántsem volt olyan színes és izgalmas, mint ahogy a vásznon bemutatták.
Végy egy zseniális rendezőt, tegyél a főbb szerepekbe fantasztikus színészeket, és fűszerezd meg alaposan a sztorit. Ez lehetett a receptje Steven Spielberg Kapj el, ha tudsz című filmjének, amiben Leonardo DiCaprio alakította a szélhámos ifjabb Frank Abignale-t, Tom Hanks pedig az őt üldöző FBI-nyomozót, Carl Hanrattyt.
Frank Abignale és Carl Hanratty kapcsolata
A filmben a fiatal csekkhamisító és a nyomában loholó nyomozó között kialakuló furcsa barátság a cselekmény egyik fő mozgatórugója. Frank és Carl élete egybefonódik, hiszen a két magányos figura a hosszú évekig tartó macska-egér játék ideje alatt minden karácsonykor beszél egymással telefonon. A valóságban sosem történt ilyen, ráadásul Hanratty is egy kitalált karakter, mivel a nyomozót több, az ügyön akkoriban dolgozó FBI-ügynökből gyúrták össze.
Kisebb volt a zsákmány
Az igazi Frank Abignale elmondása alapján szó sem volt több tízmillió dollárról, ő a megkárosított vállalatoktól "csupán" kétmillió dollár körül csalt ki pénzt. Pontos összegeket nem említett, de az biztos, hogy így is jövedelmező volt számára a csekkhamisítás.
Nem volt pilóta
Sőt, orvos és ügyvéd sem, annak ellenére, hogy a filmben ezekben a szakmákban próbálta ki magát hamis papírokkal. A valóságban a svindli az volt, hogy az Arizonai Állami Egyetemen pilótának adta ki magát, és interjúkat készített lányokkal, akiknek légiutas-kísérő állást kínált. Ezen kívül az egyenruhájának köszönhetően néha fel tudott lógni egy-egy járatra ingyenes utazás keretein belül.

Abignale és apja sosem békültek ki
Az Oscar-díjas színész, Christopher Walken játssza Leonardo DiCaprio karakterének apját, az idősebb Frank Abignale-t. A moziban a két személy közti apa-fia kapcsolat különleges, olykor elutasító, de mélyebb aspektusaiban szoros a viszonyuk. A való életben az idősebb Frank Abignale volt az, akit fia először megkárosított szélhámos karrierje kezdetén pár ezer dollárral, amit a bankkártyájáról emelt el. Letartóztatása után már soha nem beszélt apjával.
Nem volt annyira hírhedt bűnöző
Megemlítik a filmben, hogy Frank még az FBI top tíz legkeresettebb személyének listájára is felkerült bűncselekményei hatására, azonban ez abszolút hatásvadász fogás volt. Erre a listára erőszakos bűncselekmények elkövetői kerülnek, és szerencsére ilyesmiről szó sem volt Abignale esetében.
Elfogása csupán a véletlenen múlott
A filmben DiCaprio karakterét Franciaországban kapják el, a végeláthatatlan hajsza végén pedig a nyomozó Hanratty az, aki segít a fiatal csalónak kijutni a börtön embertelen körülményei közül, hogy az Államokban állíthassa bíróság elé. A valóságban Abignale elfogása sokkal hétköznapibbra sikerült. A hamisítók királyát vásárlás közben ismerte fel egy járókelő, aki riasztotta a hatóságokat.
Bruce Willis 10 legjobb filmje, amit bármennyiszer újra tudunk nézni
Összeszedtük kedvenc alkotásainkat a hetvenedik születésnapját ünneplő színésztől.
Ezerből tizenhárom: a magyar válogatott emlékezetes meccsei
A törökökkel vívja története ezredik mérkőzését a magyar férfi labdarúgó-válogatott, szemezgettünk az eddigiekből.
Eladó a cipő, amiben Kobe Bryant történelmet írt
Egy nagyon szűk elitklubhoz csatlakozott, amikor átlépte a harmincezer pontos álomhatárt. Ez a cipő volt a lábán.
Ezért nem kéne elmentened a bankkártyád adatait
Legalábbis nem a böngészőben. Kényelmes megoldás, csak éppen nem a legbiztonságosabb.
Ősztől Puma labdákkal játsszák a bajnokikat Szoboszlaiék
A német sportszergyártó lett a Premier League új hivatalos partnere, a Nike-t váltják.
Pallós Endre: magyar szakember a hollywoodi produkciók mögött
Szárnyas fejvadász 2049, Dűne, Alien: Romulus – csak három produkció azok közül, amelyeken a Prop Factory Studio csapata is dolgozott.