Úgy vásároljuk a klímákat, mintha nem lenne holnap

Forrás: Craig Hastings / Getty Images
2023. május 30.
Szerző: Zomborácz Iván

Az elmúlt két évben megduplázódott a piac, a támogatások és az orosz-ukrán háború adott nagy lendületet.

Az elmúlt két évben megduplázódott a hőszivattyúk piaca, ráadásul nem csak a tavaszi-nyári időszakban, hanem még 2022 végén is ugrásszerűen nőtt a klímakészülékek eladása. Különösen azokat a modelleket keresték az ügyfelek, melyekkel a fűteni is lehet - ez a megoldás kimondottan költséghatékony, különösen azokban az esetekben, ahol a fűtéskorszerűsítés nagyobb beruházást igényelne, mert mondjuk hosszú szakaszon kéne kéményt bélelni, új kivezetést kéne kialakítani, vagy esetleg kompletten új gáztervre lenne szükség.

A nagy felfutás a klímaiparban 2021-ben kezdődött, köszönhetően annak, hogy a legtöbb európai országban jelentős állami támogatást kaptak a megújuló energiákra épülő megoldások - leginkább a napelemekről van szó -, a második nagy lökést pedig az orosz-ukrán háború adta, ami miatt egyre több ország elkezdett leválni az orosz földgázról. Ezek eredményeként 2020 óta a klímaberendezések piaca a duplájára nőtt.

Kozák Tamás, a Panasonic klímákkal foglalkozó részlegének vezetője elmondta, hogy ha valaki a nyári hűtés miatt szeretne klímakészüléket venni, az ne építsen a bizonytalan állami támogatásra, és lépje meg minél hamarabb a vásárlást és a beszerelést. Mert várhatóan júniusban meg fog ugrani a kereslet - a nagy gyártók készülnek erre, így készlettel ki fogják tudni szolgálni a vevőket, de a telepítést végző szakemberekre viszont hirtelen nagyon sokat kell majd várni . Ugyanez vonatkozik az éves karbantartásra, kánikula idején nehezebb lesz rá embert találni.

A szakértő ezen felül rámutatott, hogy a klímapiac gyártói oldalról rendeződni látszik, egyre kevésbé tapasztalható elakadás az ellátási láncban - ezzel utalva arra, hogy tavaly több gyártó egyszerűen nem tudta kiszolgálni a beérkező rendeléseket.

Míg 2021 és 2022 hatalmas növekedést hozott a klímakereskedelemben, idén még nem látszik a várt, kiugró forgalom, amit a szakértők azzal magyaráznak, hogy sokan kivárnak a vásárlással, amire a bizonytalan gazdasági helyzet és a vonatkozó állami támogatások megszüntetése a magyarázat.