A slow living után itt az új trend, a slow travelling

Akkora slow travelling van, hogy csak na!
Forrás: Arterra / Getty Images

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

Spoiler: szép Instagram posztok lesznek ennek ürügyén, amúgy nem találtak fel semmit, amit eddig ne tudtunk volna.

A slow travelling, azaz lassú utazás kifejezést egy ausztrál fotós és utazós blogger, Jackson Groves kezdte használni, majd 2023-ban terjedt el. Groves eredetileg egy indonéziai nyaralás kapcsán alkotta meg a kifejezést, és nem arra utalt vele, amikor pályafelújítás miatt csak tetűlassan halad a gödöllői hév, hanem arra, amikor Lombokon szörfözéssel, túrázással és a hegyekben táborozással töltötte az idejét. A lassú utazás lényege szerinte az, amikor nem csak beesünk a tájba, elkészítjük a szelfit és továbbmegyünk, hanem amikor kapcsolatba lépünk a helyiekkel, amikor részt veszünk a mindennapjaikban. Groves például részt vett a sziget északi részén pusztító földrengés utáni újjáépítésben.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!
A képen turisták szénné élik a pillanatot Balin
forrás: Nur Photo / Getty Images
A képen turisták szénné élik a pillanatot Balin

A slow travelling szerinte egy tág fogalom, a lényege, hogy nem csak kipipálni kell a látnivalókat, hanem bele kell merülni az ottélők mindennapjaiba is. Sőt: meg kell élni a pillanatot.

A slow travelling az 1989-ben indult slow food mozgalomból nőtt ki, amely egyfajta ellenkulturális válasz volt a gyorséttermek növekvő népszerűségére, és a hagyományos élelmiszer-előállítási technikákat helyezte előtérbe, olyannyira, hogy az elmúlt 15 évben Magyarországon is minden rohamléptekben vált kézművessé.

A valamivel később induló, és az elmúlt tíz évben Instagram hashtagként felfutó slow living is hasonlóról szól, például a pillanat megélésének fontosságáról. Az ezzel foglalatoskodó influenszerek még a betűszóvá is átköltötték, miszerint a SLOW a fenntarthatóság (Sustainable), a helyi (Local), a természetes (Organic) és az egész (Whole) szavakból áll össze. Ebből egyébként leginkább giccsesen harmonikus Instagram posztok valósultak meg, melyek egy olyan idealizált világot mutatnak be, amiben az emberek mindig boldogok, soha nem szoronganak és nincs olyan napjuk, amikor reggeltől estig a kanapé és a hűtő között ingázva nyomkodják a telefonjukat.

Itt például egy #slowliving kép, amitől egyből átértékeled a rohanó életed:

Elég sokat elárul a dolog álságos mivoltáról, hogy a slow travelling hype-ra felülő utazási irodák például úgy reagáltak erre, hogy a korábbi öt- és hétnapos Kilimandzsáró túra mellett elkezdtek kilenc és tíznapos csomagokat is kínálni ugyanarra a programra. Forradalmi felismerés: a hosszabb nyaralás jobb mint rövid.

Erre a #slowtravelling képre elég ránézni, és egyből megszabadulsz minden FOMO-tól, és lelassulva összeolvadsz a helyi kultúrával:

A slow travelling leegyszerűsítve, a sallangoktól megcsupaszítva azt jelenti, hogy több időt töltesz egy helyen, kevesebb programot szervezel, és nem a legkevesebb időbe próbálsz belezsúfolni minél többet. Vagyis nagyon egyszerűen azt állítja, hogy a rohanós rövid nyaralás helyett jobb hosszú időre elutazni, és ott sokat pihenni.

Videók

Kép
Szórakozás

Keanu Reeves 10 legjobb filmje - szerintünk

Hollywood egyetlen olyan szupersztárja, aki inkább választja a metrót, mint a luxusautókat, és mi pontosan ezért imádjuk!

Kép
Jármű

Hogyan lett 120 év alatt a 10 km/óra sebességhatárból 130? – avagy érdekességek a KRESZ történetéből

Tudtad, hogy egészen 1941-ig Magyarországon is bal oldali közlekedés volt? És azt, hogy a KRESZ megalkotásával egy évvel megelőztük a mobilizációban akkor élen járó Nagy-Britanniát?

Kép
Tech

Ha a sima okosgyűrű snassz, akkor itt a 18 karátos arany

Ma már több gyártó is kínál efféle hordható okoseszközöket, de az Ultrahuman elképzelése kicsit más.

Kép
Szórakozás

Százával küldik vissza érmeiket az olimpikonok

Pár hónappal a versenyek után máris borzasztóan néztek ki a medálok, de a NOB kicseréli annak, aki kéri.

Kép
Szórakozás

Így keményítene be a részeg utasokkal szemben a Ryanair

A legnagyobb európai légitársaságnál betelt a pohár az ittasan problémássá váló utasokkal szemben.

Kép
Szórakozás

Generációk kedvenc ezermestere volt: így néz ki ma MacGyver, azaz Richard Dean Anderson

Ki ne emlékezne a titkosügynökre, aki mindenféle szorult helyzetben feltalálta magát. Ennyit változott MacGyver megformálója.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!