A franciák nem viccelnek, ha pezsgőről van szó

Forrás: Direction Générale des Douanes et Droits Indirects
2023. június 6.
Szerző: Lendvai Zsolt

35 ezer palack üdítőt semmisítettek meg, mert jogtalanul szerepelt rajta a Champagne megjelölés.

Nem is olyan régen, április végén történt, hogy a belga vámhatóság egy komplett amerikai sörszállítmányt semmisített meg, a Miller High Life termékein ugyanis a „Champagne of Beers” szlogen szerepelt. Hiába használják azonban több mint száz éve ezt a jelmondatot, Európában a champagne elnevezés védettséget élvez, kizárólag a franciaországi Champagne régióból származó pezsgőket lehet vele illetni.

Hasonló okból semmisítettek meg most nagyobb mennyiségű üdítőt a franciák. Közel 35 ezer palackról van szó, amelyek Haitiről érkeztek, és a Couronne Fruit Champagne nevet viselték címkéjükön, műanyag palackban várták sorsukat. A vámosok azonban éberek voltak, és Le Havre kikötőjében kiszúrták a szállítmányt. Ez még 2021 októberében történt, a bíróság pedig egy évvel később hozott döntést, kimondva, hogy a termékek megsértik az oltalom alatt álló eredetmegjelölést.

Ha már pezsgő: tavaly rekordmennyiség fogyott:

Olvasd el ezt is!
Annyi pezsgőt ittunk tavaly, mint még soha, és jövőre még többet fogunk

Az italokat egyébként Franciaországban szerették volna értékesíteni, de ez igazából majdnem mindegy is. Az oltalom alatt álló eredetmegjelölés ugyanis nemcsak ott van érvényben, hanem világszerte összesen 121 országban, vagyis ennyi helyen a szabályokba ütköző lett volna a forgalmazás. A tényleges megsemmisítésig még csak most jutottak el, a pezsgőipar fontos érdekvédelmi szervezetének számító Comité Champagne ügyvezetője, Charles Goemaere szerint ez azért volt fontos, mert a kétes eredetű termékek rontják a valódi, minőségi pezsgők hírnevét, a visszaélésekkel szemben már 1844 óta próbálnak szigorúan fellépni.

A francia hatóságok nem viccelnek, ha gasztronómiáról van szó, a Forbes adatai szerint ugyanis csak 2021-ben mintegy kétszázezer olyan terméket foglaltak le, amelyek jogosulatlanul használtak efféle elnevezést. Nemcsak pezsgő volt köztük, hanem sajtok is, mint az olasz parmezán vagy a brit Stilton.