Piszkos tizenkettő: csodásan egyszerű katonai órákat árvereznek

Ez a név nemcsak filmes körökben cseng jól, de mit jelent, ha órákról van szó?
Az egyik legismertebb második világháborús film A piszkos tizenkettő, többek közt Charles Bronsonnal, Ernest Borgnine-nal, Donald Sutherlanddel és Telly Savalasszal a főbb szerepekben. Ám ugyanilyen néven létezik egy órakollekció is, bár talán nem a legjobb szó a tizenkét különböző gyártó termékére a kollekció.
Ezeknek a története leegyszerűsítve annyi, hogy a második világháború idején a brit védelmi minisztérium több gyártót keresett meg azzal a kéréssel, hogy készítsenek a katonák számára egyszerű, pontos, víz- és ütésálló órákat, amelyeket leolvasni is könnyű, ezért fekete számlapjukon arab számok szerepelnek, a jelölők és mutatók pedig foszforeszkálnak. Végül tizenketten készítettek az igényeknek megfelelő darabokat, Dirty Dozen modelleket a megrendelésükre: az Omega, az IWC, a Jaeger-LeCoultre, a Longines, a Buren, a Cyma, az Eterna, a Grana, a Lemania, a Record, a Timor és a Vertex.
Ezek az órák egyenként – néhány kivételtől eltekintve – nem számítanak brutálisan drágának, értéküket tekintve nagyon nagy a szórás, de komplett gyűjteményként hihetetlenül sokat érnek, mivel nem könnyű mindet összegyűjteni, világszerte állítólag kevesebb mint húsz gyűjtőnek sikerült eddig. Hivatalos adatokat a minisztérium nem tett közzé, de a becslések – és némelyik márka megerősítése – szerint összesen mintegy 150 ezer karóra készült, a legtöbbet, 25-25 ezret az Omega és a Record adta, a legritkább pedig a Grana, amelyből 1000-5000 darab (más források szerint 1000-1500) volt csupán.

A Bonhams aukciósháznál most a piszkos tizenkettő két modellje kerül kalapács alá, az egyik éppen egy Grana 1945-ből. Egy felhúzós karóra 35 milliméteres, rozsdamentes acéltokkal, KF320-as szerkezettel, természetesen fekete számlappal és másodpercet mutató segédszámlappal. Látható rajta egy pheon vagy nyílhegy, ami a brit hadsereghez tartozásának szimbóluma. Durván 7-9 millió forint körüli összeget remélnek érte.

A másik egy Jaeger LeCoultre 1945 második feléből, ugyancsak fekete számlappal és másodperc-regiszterrel, de szélesebb, más stílusú mutatókkal. A 35 milliméteres tok krómozott. Hasonlóan a Granához ez is felhúzós. Jóval több, a JLC adatai szerint tízezer készülhetett belőle, ennek tükrében az ára is alacsonyabb, úgy saccolják, 900 ezer és 1,4 millió forint között alakulhat. Az aukciót február 21-én tartják Londonban.
10 videójáték, amiből megnéznénk egy filmváltozatot
Nemhiába mondják néhány alkotásra, hogy vászonra termett.
Hétfő estétől érdemes lesz az éjszakai égboltot figyelni
Látványos meteorzáporral érkezik meg hazánk fölé is a Lyridák.
A Revuelto inspirálta ezt a limitált Ducatit
A Panigale V4-ből készül pár ilyen különleges példány, amit bárki a saját Lamborghinijéhez igazíthat.
Ezért hagyta el Hollywoodot az Amerikai pite sztárja
Shannon Elizabeth egy teljes generáció számára marad örökre a dögös cserediák, de talált valamit, ami a filmezésnél sokkal fontosabb.
Hordozható lemezjátszóval készül a nyárra a Toshiba
Pontosabban az Aurex almárka dobta piacra az AX–RP10-et, aminek bár létjogosultsága kérdéses, mégis roppant figyelemreméltó.
Ha egy elmélet elindul! Paul Mescal megjelenése rögtön új James Bond-pletykákat indított útjára
Paul Mescal Londonban eléggé hozta a 007-es hangulatot!