ADHD: a láthatatlan betegség 6 jele, amit a munkában vehetsz észre

A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavart sokszor csak felnőttkorban diagnosztizálják, pedig fontos, hogy megtanuljunk együtt élni vele.
Az ADHD-t, avagy a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavart gyakran emlegetik láthatatlan betegségként, nem véletlenül: nagyon sok esetben későn vagy egyáltalán nem ismerik fel, pedig igen gyakori. Európában például a 6-18 éves korosztályban minden huszadik gyermeket, illetve fiatalt érinti a probléma, a becslések szerint Magyarországon is mintegy 70 ezer ilyen korú küzdhet vele. Pedig ha nem foglalkoznak vele megfelelően, tanulási és magatartási nehézségekhez vezethet.
Nagyon sok esetben – különösen akkor, ha fel sem ismerték a kellő időben – felnőttkorban is megmarad a betegség, holott jelentősen lehetne javítani a helyzeten. Az ADHD nem zárja ki ugyan, hogy valaki sikeres karriert fusson be a szakmájában, ráadásul egyénenként is nagyon változó, kinél hogy mutatkozik meg, de szakemberek szerint vannak olyan jelek, amelyek kimondottan a munkánkkal vannak összefüggésben, és gyanúra adhatnak okot azt illetően, hogy esetleg mi is érintettek vagyunk.
Mindig a tökéletesre törekszünk
Itt akár átfedés is lehet, mert simán előfordulhat, hogy valaki egyszerűen maximalista vagy perfekcionista, vagy esetleg ADHD-s. Sokszor viszont éppen a figyelemhiány vezet oda, hogy mindig a hibátlanra törekedjünk. Csakhogy soha nem jutunk el oda, hogy azt érezzük, sikerült ezt elérni.
Halogatunk az utolsó pillanatig
A háttérben itt is az állhat, hogy az ADHD-s felnőtteknek gondjaik lehetnek a feladatok rendszerezésével, ütemezésével, időre történő végrehajtásával. Az sem ritka, hogy szorongás áll a halogatás hátterében. Vannak olyan ADHD-s dolgozók, akik a határidőre tudnak motivációként tekinteni, másokat ellenben megbénít.
Rendszeresen elkésünk
Akár a munkahelyről, akár megbeszélésekről, de ha rendszeresen elkésünk a legjobb szándék ellenére, az ugyancsak lehet az ADHD jele. Gyakori tünet ugyanis az úgynevezett idővakság: nehezen tudjuk felmérni, mennyi időre van szükségünk a bejutáshoz. Vagy a reggel 9 órai munkakezdésből olyannyira csak a 9 marad meg, hogy akkor lépünk ki otthonról.
Összeomlunk stresszhelyzetben
Az agy figyelmet és érzelmi reakciókat irányító része lehet fejletlen, ettől aztán túlságosan érzelmessé, érzékennyé, ingerlékennyé válhatunk, ha sokasodnak a problémák, nagyobb lesz rajtunk a nyomás. Intő jel, ha nem jól viseljük, amikor valami nem a megszokott rendben zajlik.
Folyton hibásak az e-mailjeink
Nem tudunk megfelelően koncentrálni, az adott tevékenységre fókuszálni, rohanunk, átsiklunk bizonyos dolgok fölött. Ebből adódnak a hibák, különösen a monoton feladatoknál, mint az e-mailezés vagy a papírmunka.
Kreatív ötletek, de nem megy a végrehajtás
Az ADHD-vel élők igen gyakran nagyon kreatív emberek, ám gyakran hiába megy jól az ötletelés, azok megvalósítása már csorbát szenvedhet.
Ha felmerül a gyanúja, hogy ADHD-vel élünk, ajánlott minél előbb szakemberhez fordulni – ha a háziorvosunkat keressük fel, ő tud segíteni abban, mi legyen a következő lépés. A megoldásban pedig a pontos diagnózis felállítása után általában személyre szabott kezeléssel tudnak segíteni.
(forrás: HuffPost; a kép illusztráció)
Hangulatos és stílusos: 3 pulóver, ami 2025 tavaszán biztosan ott lesz a felkapott darabok között
Tavasszal még jól jön azért egy pulóver, ötleteink között pedig lehet, hogy te is találsz neked tetsző darabot.
Rózsaarannyal ütötték fel ezt az egyedi Bentley-t
A Bentley Batur önmagában is lenyűgöző luxusautó, a Black Rose-t azonban némi rózsaarannyal tették még látványosabbá.
Történelmet írt az NBA hárompontos-királya
Steph Curry az első ember a liga történetében, aki eljutott négyezer tripláig. Vagyis összes karrierpontjának csaknem felét így szerezte.
Sosem látott filmfelvétel került elő a Nemzeti Színház 60 évvel ezelőtti felrobbantásáról
A Blaha Lujza téri Nemzeti Színház 1965. március 15-én történt felrobbantását azóta sem tudta kiheverni a magyar társadalom. Pontosan 60 év telt el azóta, hogy a metró építkezésére hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét, amelyre egyre kevesebben emlékeznek már. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
A spermád megmondja, meddig élsz?
Úgy tűnik, a spermiumok száma és mozgékonysága is összefüggésben van a várható élettartamunkkal.
„Az emberek 90 százaléka nem alkalmas együttélésre” - TRÚMEN S02E03
A TRÚMEN legfrissebb adásában a városi élet előnyeit és hátrányait boncolgatja Törőcsik Dani és Tóth Szabi.