Miért romantizáljuk túl a mechanikus órákat?

Miért romantizáljuk túl a mechanikus órákat?
Forrás: Ferdinand Berthoud

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

Van-e lelke az órának? És ha igen, hol lakik? És miért nem lehet lelke a kvarcnak?

Mudge és Breguet óta lefutottak az asztali órák, a zsebórák, és a kar�órák is már egy több mint százéves karrierrel büszkélkedhetnek, ez alatt a száz év alatt pedig hihetetlen változáson mentek át. Erősen sugárzó festék helyett kevésbé sugárzó, majd nem sugárzó/szintetikus festékeket használtak a számlapon. A tokgyártás a soktengelyes CNC-k megjelenésével új dimenzióba lépett, csakúgy, mint a számlapgyártás. Könnyedén készítenek újabbnál újabb ötvözeteket, fényesebb acélt, karcolhatatlan aranyat, keramizált titánt és még sorolhatnánk. A szilícium használatával egyre kevésbé hatnak mágneses erők az órákra, a pontosság már garantált 2-3-4 másodperces napi keretek között történik, és az olyan komplex, korábban elképesztőnek számító komplikációk is, mint az öröknaptár vagy a tourbillon, elérhetőek 5-6 millió forint alatt, sőt! És mindez fogaskerekek és karok segítségével, abszolút mechanikusan.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!
Kép

- vezeti fel a gondolatot Ligetfalvi Viktor az InStyle MEN őszi számában, majd rátér a fő kérdésre: mit tudnak a mechanikus órák, amiért máig ragaszkodunk a tökéletlenségükhöz? A kvarc óra miért nem vált ki ilyen érzelmeket, ha egyszer sokkal pontosabb?

De miért mégis a mechanikus óra az ikon? Az örökkévalóságra nem foghatunk mindent, 60, 80 éves óraszerkezetekhez sok esetben már sehol nem találni alkatrészt. A hamvaikból a nyolcvanas–kilencvenes években feltámasztott gyártók a korábbi szerkezeteket már nem támogatják, alkatrészellátásuk régen megszűnt, így került kihalófélbe a hangvillás óraszerkezet is, ami egy különös átmenet volt a mechanikus és a kvarc vonal között. Elkoptak, és már senki nem gyártja hozzájuk a kritikus alkatrészeket. Bár itt egy pillanatra megállnék, mivel vannak olyan gyártók, mint például az 1833-ban alapított Jaeger-LeCoultre, amelyek a svájci luxus�óraszegmensnek a legnagyobb szerkezetellátói voltak hosszú évtizedeken keresztül, több mint 1000 saját készítésű óraművel büszkélkedhetnek, és vallják, hogy minden valaha készült JLC-szerkezethez van alkatrészük. Ha még sincs, legyártják. Dicséretes, de ez a ritkább hozzáállás.

Ha érdekel a teljes cikk, keresd az InStyle MEN őszi számát!

Az InStyle Men magazin őszi számát mindenhol megtalálod: a szuper- és hipermarketekben, a benzinkutakon és természetesen az Inmedio, valamint a Relay polcain is! Csekkold le, hogy hozzád hol van legközelebb a magazinból!

Kép

Videók

Kép
Szórakozás

10 videójáték, amiből megnéznénk egy filmváltozatot

Nemhiába mondják néhány alkotásra, hogy vászonra termett.

Kép
Szórakozás

Hétfő estétől érdemes lesz az éjszakai égboltot figyelni

Látványos meteorzáporral érkezik meg hazánk fölé is a Lyridák.

Kép
Jármű

A Revuelto inspirálta ezt a limitált Ducatit

A Panigale V4-ből készül pár ilyen különleges példány, amit bárki a saját Lamborghinijéhez igazíthat.

Kép
Szórakozás

Ezért hagyta el Hollywoodot az Amerikai pite sztárja

Shannon Elizabeth egy teljes generáció számára marad örökre a dögös cserediák, de talált valamit, ami a filmezésnél sokkal fontosabb.

Kép
Tech

Hordozható lemezjátszóval készül a nyárra a Toshiba

Pontosabban az Aurex almárka dobta piacra az AX–RP10-et, aminek bár létjogosultsága kérdéses, mégis roppant figyelemreméltó.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!