Nem bűnbak: milyen szezont fut Szoboszlai Liverpoolban?

A magyar válogatott csapatkapitánya hihetetlenül erősen kezdett új csapatában, de az utóbbi időben többször is céltáblává vált.
„A szurkoló mindent tud, nem hülye, legbelül tudja a reális esélyeket, csak éppen ettől eltekint. Szurkolónak lenni költői létet jelent” - Esterházy Péter.
Ez az Esterházy-idézet tökéletesen lefesti a szurkolók gondolkodásmódját, ami gyakran ennek a gyönyörű játéknak a népmesei történeteiből táplálkozik. Oly sokszor fordult már elő, hogy a kicsi legyőzi a nagyot, egy kis borsot tör az óriás orra alá. Vagy hogy valaki alulról indulva jut föl a csúcsra. Kicsit ilyen Szoboszlai Dominik története is, aki egy átlagos székesfehérvári panellakásban édesapjával együtt eldöntötte, hogy futballistaként a legjobbak közé dolgozza magát. Meg is tette, ma pedig már az egyik legsikeresebb angol sztárcsapat, a Liverpool alapembere.
Az átigazolásáról Esterházy Mátyással beszélgettünk tavaly:
Akkoriban sokfélét lehetett hallani erről a transzferről, akadtak olyan külföldi szurkolók, akik Dominik nevét sem ismerték azelőtt, itthon pedig a nagy lelkesedés mellett is voltak azért olyan hangok, akik azt emlegették: oda úgyis lassú lesz, gyönge lesz, kispadozni fog, úgysem játszik majd. Hogy emögött irigység vagy szimpla rosszindulat, afféle „dögöljön meg a másik tehene is” mentalitás állt, nem könnyű megmondani. De értelme sincs ezekkel foglalkozni.

Szoboszlai Dominik villámgyorsan rájuk cáfolt. Jürgen Klopp az első pillanattól a kezdőcsapat tagjaként számolt vele, ő pedig élt a bizalommal, rá is szolgált. Folyamatos jó teljesítményei nyomán a Pool-fanatikusok hamar megszerették, egyesek már az új Steven Gerrardot látták benne. Gólokat lőtt, gólpasszokat adott, kemény mezőnymunkát végzett. Aztán év elején jött egy sérülés, amiből erősen, gólpasszal, majd góllal jött vissza, de újra kiesett.
És ekkor, újabb visszatérése után változott meg valami a szurkolóknál is
Noha Dominik azóta is ugyanazt a megalkuvást nem tűrő mezőnymunkát pakolja bele minden meccsbe, a drukkerek elkezdték egy-egy gyengébb csapatteljesítmény után megtalálni: nem olyan, mint a sérülése előtt, játsszon helyette Curtis Jones, satöbbi. A dolog az Atalanta elleni Európa-liga odavágó után csúcsosodott ki – az olaszok harmadik góljánál valóban ő volt, aki eladta a labdát kritikus helyzetben, de eleve egy padlón lévő csapatba szállt be csereként.

Jegyezzük meg gyorsan, nem Szoboszlai az első játékos, akit a szurkolók egy időre kipécéztek maguknak. A szezon elején éppen azt az Alexis Mac Allistert mondták gyengébbnek, akiért most megőrülnek, az elvétve lehetőséghez jutó Ryan Gravenberchet szinte visszaküldenék oda, ahonnan jött, és míg nemrég még a japán Endo Vatarut istenítették, most már nála is elővették a régi nótát, miszerint nem üti meg a szintet. És akkor Darwin Núñezről még nem is szóltunk, őt a kihagyott helyzetek tömkelege miatt vették elő, miközben azért így sem termel rosszul, sőt előkészítésben is jeleskedik. Gyorsan tegyük hozzá: az egységnyi kommentelő messze nem egyenlő azzal, aki hétről hétre kiordítja a torkát a stadionban, és akkor is tapsol, amikor az nem az elismerés jele, hanem azt mutatja: „fel a fejjel!”
És akkor itt jön be a képbe újra a fenti Esterházy-gondolat
A reálisan gondolkodó szurkolók ugyanis a szezon elején vélhetően a Bajnokok Ligája-indulást érő helyezést tűzték ki elvárásként a csapattal szemben, de evés közben jön meg az étvágy, és azon a ponton, amikor a gárda vezette a bajnokságot, állt még az FA-kupában, a Ligakupában és az Európa-ligában is, jó eséllyel már mindenki a tökéletes szezonban reménykedett. A srácok pedig meg is tettek ezért mindent, a megannyi sérülés ellenére behúzták a Ligakupát, ám végül kiestek az FA-kupából. Az Atalanta ellen az európai színtéren ma este kisebb csodára lenne szükség, hogy idegenben 0–3-as összesítésről mentsék meg a párharcot. A hétvégi, Crystal Palace elleni vereség pedig lépéshátrányba sodorta őket a Premier League-ben, immár a legtöbb szakértő a Manchester Cityt várja befutónak.

De mi is a realitás?
Jürgen Kloppnak nagyot kellett építkeznie, hiszen a tavalyi szezon végeztével olyan futballisták hagyták el a csapatot, mint Jordan Henderson, Fabinho, Roberto Firmino, de említhetjük James Milnert is. Tulajdonképpen egy teljesen új középpályát kellett összeraknia. És bár természetesen minden csapatrész nagyon fontos, a középpálya már csak azért is kritikus, mert ha az nem működik elég jól, akkor átjáróházként engedi a védelemre az ellenfél támadásait, miközben nem járul hozzá eléggé az építkezéshez, a támadók kiszolgálásához.
Márpedig Klopp ügyesen oldotta meg a dolgot, ebben az esetben egyáltalán nem lehet ilyesmiről beszélni. A lőtt gólokban való szerepet tekintve a mostani középpálya toronymagasan felülmúlja a tavalyit. És azt se feledjük, hogy az előző idényben nem sikerült kivívni a BL-indulás jogát. Ezúttal ez még csak nem is kérdéses, sőt továbbra is esélyesek a bajnoki aranyra, minden bizonnyal az utolsó pillanatokig küzdeni fognak érte. Arról is megoszlanak a vélemények, mennyire volt szerencsés, hogy Jürgen Klopp éppen idény közben jelentette be, hogy a szezon végén távozik – azoknak is lehet igaza, akik szerint ez most éppen plusz terhet jelent, mert játékosai szeretnék szépen búcsúztatni.

Mit tesz hozzá mindehhez Szoboszlai?
A nagyszerű kezdés után nyilván magasra került a léc, az elvárások igen komolyak lettek Dominikkal szemben. Nem véletlen, hogy a legtöbbet foglalkoztatott liverpooliak közt találjuk, e sorok írásakor már kétezernél is több játékperc van a lábaiban, kizárólag a Premier League-et vizsgálva. Csak a csapatkapitány Virgil van Dijk, továbbá Alexis Mac Allister, Mohamed Szaláh és Luis Díaz szerepelt nála többet. Meggyőződésem, hogy az utóbbi időben sem az ő produkciója esett vissza, hanem a csapat szürkült valamelyest.
Dominiknak hét gólja és négy gólpassza van a teljes szezonban, minden sorozatot figyelembe véve. Ez annak tükrében még jobban hangzik, hogy a korábban Lipcsében megszokottnál messzebb játszik az ellenfél kapujától, jellemzően tízes helyett nyolcasként számít rá Klopp, de azért arra is volt példa, hogy Mac Allisterrel együtt már-már a hatos, azaz a védekező középpályás helyén tűntek fel. Mondhatnánk a szerepkörét kvázi box-to-boxnak is, vagyis a két tizenhatos közt gyakorlatilag mindent be kell játszania. Kulcsszerepe van a német menedzser gegenpressingjében, legalább annyi és olyan fontos munkát végez labda nélkül, mint labdával. Vagyis amit csinál, talán nem mindig látványos, de amikor nincs ott, azonnal észrevehető.
A mértékadó statisztikai portálok adatai szerint meglehetősen jók az osztályzatai
A Whoscored a teljes eddigi szezonját 7,16-ra, a Premier League-teljesítményét 6,96-ra, a Sofascore pedig a PL-produkcióját 7,23-ra értékelte – ez mindkettő top tízes a teljes keretet tekintve, ha pedig játékperc alapján súlyoznánk, még feljebb kerülne. Sőt, a Sofascore-nál a teljes angol élvonal 36. legjobbja, ami nem kis dolog. Nyilván az Atalanta ellen kapta a legrosszabb pontszámokat, de például a Crystal Palace ellen még csereként is a Pool legjobbjai közé sorolták. Az is látszik, hogy a padról beszállva is képes lendületet adni, és olyan kulcspasszai vannak, hogy ha a csatárok pontosabbak lennének, bizony nem négy gólpassz szerepelne a neve mellett. Ahogyan azt is kiszúrták már sokan, hogy bár sokszor ér oda jó pozícióban a kapu elé, egyes társak inkább még egy cselt vagy rosszabb helyzetből leadott lövést választanak a passz helyett.
Mindezt úgy kell értékelni, hogy ez Szoboszlai Dominik első éve a Liverpool játékosaként, sőt egyúttal a Premier League-ben is. De a teljesítménye nemcsak ehhez képest, hanem úgy egyébként is nagyon rendben van. Fejlődni persze mindig van hova, és ahogy a vele vagy a menedzserével készített interjúnkból is kiderült, erre folyamatosan törekszik is. A szakértőknek abban igazuk lehet, hogy adott esetben egy kicsit nagyobb lövőkedvvel, több próbálkozással és bátrabb cselekkel lehetne még operálni, de az is igaz, hogy a lelátóról vagy a tévé elől nem tudjuk, pontosan milyen utasításokkal küldi pályára őt Jürgen Klopp. Bízunk benne, hogy a hátralévő mérkőzéseken is sok lehetőséget kap, és eredményes szezon után érkezik meg a válogatottal az Európa-bajnokságra. Ősztől pedig a Klopp helyére érkező új főnöknél kell újra bizonyítania.
Stílusos keretekből 2025-ben sem lesz hiány: 5 napszemüvegtrend férfiaknak
Mutatjuk is, hogy idén milyen napszemüvegek érnek meg egy próbát!
Alonso is aláírta ezt az őrületesen ritka Aston Martint
A DBR22-ből csupán néhány darab létezik világszerte, ez a példány viszont még ebben a mezőnyben is különlegesnek számít.
Soha nem fizettek annyit Kobe-ereklyéért, mint ezért a mezért
Kobe Bryant újoncmeze szerénytelen összegért talált gazdára, de még így is elmaradt az előzetes becslésektől.
Csendes kirúgás? Létezik, és talán téged is érint
Ha ezeket a jeleket tapasztalod, lehet, hogy már tőled is megválni készülnek a főnökeid.
Ez a kicsi méregzsák lesz minden idők legdrágább Renault-ja
Megnyílt az előrendelés a Renault 5 Turbo 3E elektromos hot hatchre, az árából viszont egy Porsche 911 Carrerát is kaphatnánk.
Az Adidas Samba már a múlt? Ez a cipő lehet az új sláger
Az egyszerű, minimalista cipő hatalmas siker, de most egy másik modell veheti át tőle a stafétát.