Húsvétkor se told túl: okosan az alkohollal

Piás férfi a fűben
Forrás: Thom Masat / Unsplash

Tech

A legizgalmasabb meccs is tűéles képen az igazi

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

Locsolkodáskor mindenhol egy feles? Vagy csak néhány pohár az ünnepi ebédhez? Azért nem árt mértéket tartani.

Az ünnepek idején bizonyos dolgokat hajlamosak vagyunk lazábban venni. Például szüneteltetjük a diétát, megengedünk magunknak egy kicsivel nagyobb adagokat, akár kevésbé egészséges ételeket, sütiket és csokikat. Meg persze alkoholos italokat: vendégségben, társaságban könnyebben lecsúsznak ezek is, és az sem ritka, hogy aki jár locsolkodni, mindenhol elfogad egy-két felest. Talán a legfontosabb, hogy ittasan semmiképpen se vezessünk, de van még pár jó tanács, amit érdemes megfogadni.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

Mit okoz az alkohol?

Az alkoholnak számos nemkívánatos hatása van. Egyfelől dehidratál, másfelől pedig üres kalóriákat viszünk be a szervezetünkbe – vagyis olyan kalóriákat, amikhez nem társulnak hasznos tápanyagok. Így ha éppen fogyózunk vagy edzésben vagyunk, kifejezetten ellentétes lesz a törekvéseinkkel. Ezen kívül rontja az alvásminőséget, romlik a koncentráció, tompulnak a reflexek, hosszabb lesz a reakcióidőnk. Természetesen sok múlik az elfogyasztott mennyiségen, de változhat a hangulatunk (bármilyen irányba), vannak, akik csak beszédesebbé, mások agresszívvá válhatnak. Még a szexuális életünkre is rányomhatja a bélyegét az ital, libidócsökkenést, merevedési zavart tapasztalhatunk. A hosszú távú egészségügyi hatásokra most nem térnénk ki.

Arról itt olvashatsz:

Olvasd el ezt is!

Az tehát biztos, hogy testi és lelki szempontból is sérülésveszélynek tesszük ki magunkat, ha túlzásba esünk. Persze ez nem jelenti azt, hogy mértékkel ne ihatnánk, de nagyon fontos ismerni saját korlátainkat, szervezetünk reakcióit.

De mi a mérték?

Nyilván egyénenként változó, kinek mikor üt be a pia, nagyon sok tényező befolyásolhatja. Mérsékelt alkoholfogyasztásnak azonban férfiaknál a napi két, nőknél a napi egy italt szokás tekinteni. De egy ital nem egyenlő egy üveg borral: kábé egy 0,33-as sör, másfél deci bor, vagy 4 centiliter tömény nevezhető egy italnak. Amúgy kortól, nemtől, általános egészségügyi állapotunktól, testtömegünktől, de még étkezési szokásainktól, fáradtsági szintünktől is függ, hogy mikor érezzük, hogy berúgtunk.

Tippek másnaposság esetére

Nyilván azt is nagyon sok tényező határozza meg, mennyire vagyunk hajlamosak másnaposságra, és olyankor milyen kellemetlen tüneteket tapasztalunk. Számos praktika létezik ezek enyhítésére, de a legtöbb nem valami hatásos. Leghatékonyabban persze úgy lehet elkerülni a macskajajt, ha nem iszunk, vagy legalábbis nem sokat – de most ezt az opciót tegyük félre.

Az egyik legjobb, amit tehetünk, ha előrelátóak vagyunk. Vagyis például iszunk vizet is, jobb esetben minden alkoholos ital után egy pohárral. Ez azért fontos, mert az alkohol dehidratál, fontos pótolni a vizet, ráadásul a víz is telít, így kevésbé gyors ütemben dobáljuk be a söröket vagy feleseket. Közvetlenül lefekvés előtt is ráküldhetünk még egy nagy pohárral, vagy akár fél litert is. Elég hatásosnak számít az is, ha kialusszuk magunkat, de nem rossz ötlet a kávé sem, noha az is dehidratál, szóval a mellé is kívánkozik a víz.

Ételekből sokan a könnyebbeket, például a pirítóst részesítik előnyben, amikor másnaposak, megelőzés céljából pedig az sem rossz, ha eszünk is, nemcsak piálunk – ha nem üres gyomorra karmolunk be, akkor lassabban szívódik fel az alkohol, később fog beütni. Tüneti kezelésnek alkalmas a fájdalomcsillapító, de csak óvatosan, ne terheljük vele még jobban a májunkat. Vannak, akik az edzésre esküsznek, ami részben nem is rossz ötlet. Mert bár az alkohol „kiizzadása” csak mítosz, közérzetünket javíthatja a mozgás, csak itt is figyeljünk a folyadékpótlásra. Mások azt mondják, érdemes szexelni, attól is múlhatnak a panaszok – ennek ugyan nincs sok tudományos alapja jelen tudásunk szerint, de ha jólesik, hát hajrá! Ami viszont kerülendő: a kutyaharapást ne gyógyítsuk szőrével, vagyis ne igyunk rá a másnaposságra.

(forrás: Men’s Health, Own Your Limits)

Videók

Tech

A legizgalmasabb meccs is tűéles képen az igazi

Kép
Életmód

5 hatékony módszer a fogyást segítő életmód kialakítására

Szeretnél lefogyni, de nem tudod, hol kezdd? Számtalan módszer létezik, de a legfontosabb az életmódváltás.

Kép
Jármű

Limitált matchbox lett az elektromos G Merciből

A felhasznált fém csaknem teljes egészében újrahasznosított, de a műanyagok is a fenntarthatóságot hirdetik.

Kép
Stílus

Pisifoltos farmer 290 ezerért – ezt a divatot nem érthetjük

Jó esetben inkább elkerülni szeretnénk, hogy így nézzünk ki. Sok pénzért meg már menő?

Kép
Életmód

Öt stressznyelv létezik: a tiéd vajon melyik?

A szeretetnyelvekről már mindenki hallott, de adja magát, hogy akkor stressznyelv is létezik. Te hogyan kezeled a feszültséget?

Kép
Életmód

Potencianövelő ételek a férfiasság fokozásához

A férfiasság fokozása természetes módon? Lehetetlennek tűnik, ugye? Pedig némi étrendváltoztatással lehetséges.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
18
Figyelem
Az ön által letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretné, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használjon szűrőprogramot!
A későbbiekben ne jelenjen meg ez az ablak, akkor is felnőtt leszek még.
Elmúltam 18 éves
Még nem múltam el 18 éves